Genç Haberleri

Nevruz kutlamasına Zaza Eşref damgası

BDP Bingöl İl Başkanlığı ve BDP Genç İlçe Başkanlığınca organize edilen Nevruz Bayramı kutlama programı, ilk olarak dün Genç ilçesinde yakılan ateşle başladı. Kutlamaya Gençli hemşehrimiz Zaza Eşref&#

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.255 kez okunmuştur

Nevruz kutlamasına Zaza Eşref damgası
Nevruz kutlamasına Zaza Eşref damgası
mhp2

BDP Bingöl İl Başkanlığı ve BDP Genç İlçe Başkanlığınca organize edilen Nevruz Bayramı kutlama programı, ilk olarak dün Genç ilçesinde yakılan ateşle başladı. Kutlamaya Gençli hemşehrimiz Zaza Eşref’in Zazaca türküleri damga vurdu.

Genç Şehir Stadyumunun arka tarafındaki boş arazide yapılan Nevruz kutlamasında, vatandaşlar Gençli Zaza Eşref’in türküleriyle halaylar çektiler. Katıldığı her programda Zazaca’ya önem veren Zaza Eşref, dün de katıldığı Nevruz kutlamasında yine Zazaca türküler söyleyerek vatandaşlara müzik ziyafeti verdi.

Kutlamaya BDP İl Eş Başkanı Suna Kaya, Karlıova Belediye Başkanı Ferit Çelik, BDP Genç İlçe Başkanı Zafer Alçiçek, BDP aday adayı Mahmut Demirel ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşan BDP İl Eş Başkanı Suna Kaya, Nevruz ateşinin ilk defa 2600 yıl önce Demirci Kawa tarafından yakıldığını ve bu ateşin aynı zamanda Ortadoğu’da ilk özgürlük ateşi olduğunu belirterek, bu ateşin sönmeden günümüze kadar geldiğini söyledi.

12 Haziranda yapılacak olan genel seçimlere değinen Kaya, “Önümüzde bir seçim süreci var. Bu seçim sürecinden zaferle taçlandıracağımız sonuç, özerkliğin inşasının bir yansıması ve AKP’nin Bingöl’de sürdürdüğü baskıcı anlayışa bir cevap olacaktır. Bingöl ilini kendilerine oy deposu olarak gören AKP’nin, sadece seçimden seçime Bingöl’ü hatırlaması Bingöl’e verdiği değerin bir yansımasıdır.” İfadelerini kullandı.

Kaya’nın konuşmasının ardından Nevruz ateşi yakıldı. Vatandaşlar, yakılan ateşin üstünden atlayarak ve halaylar çekerek Nevruzu kutladılar.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız