Genç Haberleri

Ömür biter, Gençin elektrik sorunu bitmez

Gençte son bir yıldır sık sık meydana gelen elektrik kesintisi ve elektriklerin habersiz anlık olarak gidip gelmesinden dolayı vatandaşlar tedirginlik yaşıyor. Bir türlü çözüme kavuşturulmayan elektr

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.328 kez okunmuştur

Ömür biter, Gençin elektrik sorunu bitmez
Ömür biter, Gençin elektrik sorunu bitmez

Geçtiğimiz son bir haftadır her hangi bir olumsuz hava şartlarının olmamasına rağmen Genç`te elektrikler kesiliyor. Özellikle Cumhuriyet Mahallesi civarında yapılan bu kesinti vatandaşları çileden çıkardı.

Kesintilerin daha önceden bildirilen bakım ve onarım kesintileri şeklinde olmayan ve bazen anlık olarak gidip gelen elektrik kesintilerinden elektronik eşyalar olumsuz etkileniyor. Programlanmış çamaşır makinaları, buzdolabı, bilsayarlar, ampuller gibi evde kullanılan bütün elektronik eşyalar anlık gidip gelen elektrik kesintilerinden etkileniyor.

Konu ile ilgili şikayetlerini sitemize ileten vatandaşlar, ilgisizlikten şikayetçi olduklarını belirterek ; “Elektrik dağıtım sisteminin özelleşmesinden sonra adeta karanlığa mahkum olduk, Elektronik eşyalarımız ya bozuluyor yada kullanım süresi daha az zamanda tamamlanıyor. Artık elektrik ve elektronik hayatımızın her alanında var, önceden haber verilerek bakım ve onarımından dolayı elektrik kesintilerinden esnaflar zarar görüyor. Bunun yanında geceleri sık sık haber verilmeksizin elektrik gidip geliyor, Bor İlçesinde bu konu özellikle Cumhuriyet Mahallesi civarında son 4-5 gündür yoğun şekilde oluyor. Dağıtım şirketi özelleştiği için devlet kurumlarına şikayet de edemiyoruz. Ama bizi karanlıkta bırakanları, özelleştirilmesine sebep olanları, iyi hizmet sağlayamayanları, elektronik aletlerimizi tamir ettirirken kulaklarını çınlatıyoruz. “dediler.

HABERSİZ ELEKTRİK KESİLEBİLİR Mİ?

1 Ocak 2007`den itibaren `Elektrik Piyasasında Dağıtım Sisteminde Sunulan Elektrik Enerjisinin Sürekliliği, Ticari ve Teknik Kalitesi Yönetmelik` yürürlüğe girdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenen yönetmelik, özelleştirme öncesinde dağıtımda kamu şirketleri, özelleştirmenin ardından da özel şirketler için geçerli olacak. Dağıtım şirketi, vatandaşa medya aracılığıyla 48 saat önceden kesinti bildirimi yapacak. Ancak bu bildirim yapılmadan arıza gibi sebeplerle alçak gerilim hattı kullanan tüketicinin elektriğini yılda toplam 14 saati aşan miktarda kesen dağıtım şirketi, vatandaşa tazminat ödeyecek. Bu süre 2010 yılında 11 saate kadar gerileyecek. Ayrıca, elektrik kesintisinden dolayı arızalanan elektronik eşyanın bedelini dağıtım şirketi ödeyecek.

Evet yönetmelik böyle diyor ancak takip eden var mı? Yönetmeliği uyan FEDAŞ var mı? Hakkını arayan vatandaş var mı?


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız