Genç Haberleri

Paralar kumbarada kaldı!

Madeni YTLlerin TL ile değiştirilmesi için belirlenen süre 31 Aralık 2010’da sona ermişti. Genç’te bu süreyi göz ardı eden ya da bu uyarıdan haberi olmayan birçok vatandaş mağdur duruma d

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.053 kez okunmuştur

Paralar kumbarada kaldı!
Paralar kumbarada kaldı!

Madeni YTL`lerin TL ile değiştirilmesi için belirlenen süre 31 Aralık 2010’da sona ermişti. Genç’te bu süreyi göz ardı eden ya da bu uyarıdan haberi olmayan birçok vatandaş mağdur duruma düştü.
Vatandaşlar, mağdur duruma düştüklerini belirterek, madeni paraların hemen hemen herkesin cebinde kaldığını ve bu paraları hiçbir bankanın kabul etmediğini vurguladılar.
Banka yetkilileri ise bize 31 Aralık 2010 tarihinden itibaren madeni paraların alınmayacağı konusunda kessin bir yazı geldi diyor.
Yeni Türk Lirası`ndan (YTL) Türk Lirası`na (TL) geçiş operasyonuyla kağıt paraların yüzde 98`i Merkez Bankası`na geri dönerken, madeni paralarda beklenen gelişme yaşanmadı. YTL ve Yeni Kuruş (YKR) ibareli madeni paraların değişimi için bu yılsonuna kadar süre tanınırken, elinde bozuk para bulunan vatandaşların bu değişimi üç gün içinde yapması gerekiyor. Bozuk paralarda beklenen değişim oranı yakalanamazken, Darphane de madeni paraların yüzde 44`ünden ümidini kesti. Bu paraların geri dönmesi beklenmezken, en fazla değişim 1 YTL`de yaşandı.
2009 sonu itibarıyla yüzde 49`u değiştirilen 1 YTL`lik madeni paranın değişim oranı bu yılsonu itibarıyla yüzde 80`ler civarında kaldı.
50 YKR`DE geçen yıl yüzde 47 olan değişim oranı da yüzde 75`leri buldu. n 25 YKR`NİN değişim oranı yüzde 40`lardan yüzde 70`ler seviyesine çıktı. 10 YKR`DEKİ değişim oranı da 2009 sonunda yüzde 29 iken bu yıl yüzde 50`lerde kaldı. EN az geri dönen madeni para ise 1 YKR oldu.
Yenilere malzeme olacak
MADENİ paraların, kumbaralarda, dilek havuzlarında bulunması ve koleksiyon amaçlı elde tutulması nedeniyle de geri dönmediği belirtiliyor. Geri dönmeyen bozuk paranın değerinin 250-300 bin TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Darphane, geri dönen madeni paraları da yeni para üretiminde hammadde olarak kullanacak.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız