Genç Haberleri

Peygamber Sevdalıları stadyumu doldurdu

Bingöl Peygamber Sevdalıları Platformunun düzenlediği Kutlu Doğum Programı, sağanak yağmura rağmen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Özellikle bayanların ilgi gösterdiği etkinlikte şehir s

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.387 kez okunmuştur

Peygamber Sevdalıları stadyumu doldurdu
Peygamber Sevdalıları stadyumu doldurdu
mhp2Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz Muhammed`in (s.a.v) Nurlu Doğum`u büyük bir coşkuyla kutlandı.
Bingöl Peygamber Sevdalıları Platformu’nun organize ettiği "Hebibe Xweda Âlemlere Rahmet Hz Muhammed (sav)" isimli "Kutlu Doğum" programı cumartesi günü saat 13.30’da şehir stadyumunda yapıldı.
Sağanak yağmura rağmen Kutlu Doğum Programına; genç, yaşlı, kadın, erkek binlerce Peygamber aşığı katıldı.
Şemsiyeler altında devam eden program Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başlayıp, Kürtçe Mevlidin okunmasıyla devam etti. Salâvatların susmadığı programda, Efendimize atfen okunan şiir ve seslendirilen ilahiler, duygulu anlar yaşattı. Kutlu Doğum Programında saatlerce salâvatlar, tekbirler dillerden düşmedi.
Programa konuşmacı olarak katılan Bölge Âlimlerinden Ömer Çelik, yaptığı konuşmasında Peygamber Efendimizin hayatından kestiler sundu.
Hz. Muhammed’in (sav) âlemlere rahmet olarak gönderildiğini söyleyen Çelik, “Peygamberimiz bütün insanlık için rahmettir. Peygamberimiz gelmeden önce Mekke coğrafyasında zalimlerin hüküm ettiği bir coğrafya vardı. Efendimizin doğumuyla zalimlerin zorba düzeni yol olduğu gibi âlemlere de rahmet geldi. O (sav), geldikten sonra mazlumlar zalimlerin elinden kurtuldular. Artık zalimler mazlumlara zulüm yapamaz duruma geldiler” dedi.
Yaşama hakkı verilmeyen kölelerin Peygamber Efendimizin kanadı altına girdiğini ifade eden Çelik, “Çünkü Peygamber Efendimiz kölelere sahip çıkmış ve onların kurtuluşu için büyük mücadele vermiştir. Efendimiz ashabını da bu konuda eğitmiştir” diye konuştu.
“O (sav), gelmeden önce kadınlara hayat hakkı yoktu” diyen Çelik, Peygamber Efendimiz geldikten sonra kadınlara yüksek makamlar verildiğine vurgu yaparak, “O (sav), geldikten sonra kadınlar zulümden, kız çocukları ise diri diri gömülmekten kurtuldular. O, bütün Mustazafların hamisi ve koruyucusuydu. O, hem Araplara hem de bedevilere rahmet olarak gönderildi. O, müminler için çok şefkatliydi. Efendimizin rahmetine girmek içinde O’nu iyi tanımamız gerekir” şeklinde konuştu.
Çelik’in konuşmasının ardından Van’dan gelen Rahmet Tiyatro Grubu ‘Hz. Peygamber’in hayatından’ sundukları kesit, programa katılanları hüzünlendirip, Asrı Saadet dönemine götürdü.
Tiyatro gösterisinin ardından program, Hz. Peygamber Efendimiz için okunan ilahilerle devam etti. İlahilerin seslendirildiği esnada programa katılan katılımcılar ilahilere halaylarla eşlik ettiler.
Program sağanak yağıştan dolayı kısa sürüp, okunan duayla sona erdi.
 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız