Genç Haberleri

Prof. Dr. Eşref Taş, projelerini açıkladı

AK Parti Bingöl milletvekili aday adayı prof. Dr. Eşref Taş; ilçe ve belde gezilerine devam ediyor. Taş, Genç ziyaretinde projelerini açıkladı.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 808 kez okunmuştur

Prof. Dr. Eşref Taş, projelerini açıkladı
Prof. Dr. Eşref Taş, projelerini açıkladı
mhp2

Taş, ‘‘Halkımız; eğitimli, samimi, azimli, vizyonu ve projeleri olan vekil istiyor” diyerek bazı projelerini açıkladı:

Taş: “Akademik kadrolardan oluşan, alanlarında uzman arkadaşlarımla bir ekip çalışması başlattık, İlimizi kalkındırabilecek, işsizliği azaltacak, yatırımcılarımızı teşvik edecek; eğitim, kültür ve sanayi alanında birçok proje üzerinde çalışmaktayız. Örneğin; Bingöl-Karlıova`nın görünür linyit kömür rezervi 88 milyon ton olup, açık işletmeyle üretilecek kömür en fazla 27-30 milyon ton civarındadır. Dolayısıyla bu miktarlık rezervle bile, kurulacak 100MW`lık santral ekonomik bir şekilde 30 yıl boyunca beslenebilir. Buradan elde edilecek elektrik, yörenin elektrik ihtiyacını karşılayabileceği gibi 200-250 kişiye istihdam imkanı demektir. Bugün, konutta 21,5 kr/kwh olan elektrik fiyatlarıyla bu santralin toplum ve kamu açısından son derece karlı bir yatırım olacağı açıktır.
Yine Karlıova bölgemizde Bingöl’e yaklaşık 45 km uzaklıkta MTA tarafından bulunan termal su saniyede 33 lt akmaktadır. Bu suyun 70 C derecede olması nedeniyle iyi bir izolasyon yöntemiyle ilimize getirilip;
-Isıtma sistemlerinde kullanılıp, konut ve işyerlerimizin ısınma ihtiyacını önemli ölçüde karşılaması,
-Bu bölgenin, yapılacak büyük bir turistik termal komplex ile cazibe haline gelmesi,
-Bu termal suyun bölgede uygun bir alanda seracılık için kullanılması,
Termal suyun yüksek debili olması münasebetiyle yaklaşık 5000 m2’lik geniş bir alanda seracılık yapılabileceği tahmin edilmektedir. İlimize hem istihdam hem de üretim alanında büyük bir katkı sağlayacak olan bu yatırımın proje çalışması, akademisyenlerden oluşan ekibimiz tarafından devam etmektedir. Bu yatırımı gerçekleştirmemiz halinde ilimize milyar dolarlık bir ihracat getirisi sağlanacaktır. Bu tür yatırımlar ülkemizin çeşitli yerlerinde mevcut olup, en önemli örneklerinden biri olan Urfa ilimizde yapılan seracılık sayesinde ülkemizin birçok yerine ürün sağlanmaktadır.
Bunların yanı sıra ekibimizle üzerinde çalıştığımız diğer projelerimizi tamamladıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız.
Gençlerimize iş sahaları açmak, farklı alanlarda bayanlarımızı da kapsayacak kurslar, halk eğitim ve çıraklık merkezleri vb. alanlarda üniversitemizin de desteğiyle çeşitli sertifika eğitimleri ile kalifiye elemanlar yetiştirerek gençlerimize yeni istihdam alanlarında fırsatlar sunmak, organize sanayimizin bir an önce tamamlanması ve geliştirilmesi, Bingöl’ümüzden girişimde bulunacak olan müteşebbislerimizin desteklenmesi ve yatırıma teşvik edilmeleri için gerekli alt yapının oluşturulması, projelere öncülük yapmak ve ulusal-uluslararası diyaloglar geliştirmek, Bingöl’ümüz için yapılmasını elzem gördüğümüz ihtiyaçlardandır.” 


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız