Genç Haberleri

Ramazanda gıda denetimleri arttırılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 81 il tarım müdürlüğüne talimat vererek, Ramazan ayında toplu tüketim yerlerinin denetlenmesini istedi.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 671 kez okunmuştur

Ramazanda gıda denetimleri arttırılacak
Ramazanda gıda denetimleri arttırılacak
mhp2

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaklaşan Ramazan ayı ile birlikte asli görevi olan tüketici sağlığını korumak amacıyla gıda güvenilirliğine ilişkin gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde denetimlerini artırdı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Ramazan’ın yaz ayına gelmesi nedeniyle gıda güvenilirliğine ilişkin tedbirler de alındı. Bu kapsamda, 81 Tarım İl Müdürlüğü talimatlandırıldı. Yürütülen rutin denetimlerin yanında, özellikle toplu tüketim yerleri, Ramazan çadırları, toplu iftarların yapıldığı yerler ve bu yerlere yemek sağlayan şirketler ile tatlı ve pastacılık ürünleri, şekerleme, ekmek ve pide üretimi yapan yerlerin denetimlerine ağırlık verecek bir denetim planı hayata geçirildi.

Muhtelif gıdalardan oluşan Ramazan paketleri de, gerek tüketicilerin yanıltılmaması gerekse halk sağlığının korunması açısından ürünlerin son tüketim tarihleri ve etiket bilgileri bakımında kontrol ediliyor. Gerektiğinde bu ürünlerden numune alınarak Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olup olmadığına bakılacak.

Öte yandan, tüketicilerimizin satın alacakları gıdaların son tüketim tarihlerini kontrol etmeleri, ambalajlı ve etiketli, ambalajı zarar görmemiş gıdaları satın almaları, açıkta ve uygun koşullarda muhafaza edilmeyen gıdaları almamaları gerekiyor.

Gıda zehirlenmesine maruz kalan veya satın aldığı gıdalarla ilgili herhangi bir şikayeti olan tüketiciler de "Alo 174 Gıda Hattı"nı arayarak ihbarda bulunabilecekler" denildi.

Açıklamada, Ramazan ayı boyunca gıda denetim ve kontrol hizmetlerinin etkin ve kesintisiz olarak yürütülebilmesi için 4600 denetim elamanının görev başında olacağı belirtildi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız