Genç Haberleri

SODESe 200 milyon TL ödenek

Devlet Bakanı Cevdet Yılmazın Danışmanı Polat, Sosyal Destek Programı (SODES) ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada; Sosyal Destek Programı (SODES) projeleri kapsamında illere ayrılan toplam miktarın

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.455 kez okunmuştur

SODESe 200 milyon TL ödenek
SODESe 200 milyon TL ödenek
mhp2Polat, Bingöl’de de uygulanmaya başlanan Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında yapılan çalışmaların kısa sürede sonuç verdiğini ve bu projelerin birçok alanda başarı yakaladığını ifade ederek, “2011 yılında da ilimizde uygulanacak SODES projelerinin Bingöl’ümüze şimdiden hayırlar getirmesini dilerim” diye konuştu. 

“Sosyal Destek Programı’nın (SODES) uygulandığı illerde, yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi güçlendirmek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak amacıyla, istihdam, sosyal içerme ve kültür, sanat ve spor alanlarındaki projeleri destekleyen programdır” diyen Polat, şöyle devam etti: “SODES, 2008–2012 yılları arasında bölgesel kalkınma projelerinin büyük ölçüde tamamlanması amacıyla hazırlanan GAP Eylem Planının Sosyal Gelişmenin Sağlanması bileşeni altında oluşturulmuş ve 2008 yılında GAP illerinde uygulamaya konulmuştur. 2010 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa ekli (E) işaretli cetvelin 18. Maddesine istinaden Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamındaki iller olmak üzere Bingöl ilimiz de bu kapsama alınmıştır. SODES’in işleyiş süreci; Proje çağrısı, Valilikler tarafından tekliflerin toplanması ve ön değerlendirme yapılması, DPT uzmanları ve bağımsız dış uzmanların değerlendirmesi, başarılı projelerin belirlenmesi ve ödeneklerin illere aktarılması, Valilik tarafından yerel düzeyde izleme ve değerlendirme, DPT tarafından izleme ve değerlendirme şeklinde özetlenebilir. Valilik, il/ilçe özel idarelerinin, kamu kuruluşlarının, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, belediyelerin, mahalli idare birliklerinin, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının istihdam, sosyal içerme, kültür, sanat ve spor alanındaki projeler bu program kapsamında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığına sunulmaktadır.”

51 SODES projesi için 5 milyon 223 bin TL ödenek
2010 yılında Bingöl’de 51 SODES projesi için 5 milyon 223 bin TL ödenek aktarıldığını söyleyen Polat, “Bingöl’de SODES projeleri için çok iyi bir pay aldı. 2010 yılında Bingöl’de SODES kapsamında 9’u istihdam, 24’ü kültür, sanat ve spor, 18’i de sosyal içerme olmak üzere toplam 51 proje yürütülmektedir. 51 SODES projesi için 5.223.000 TL ödenek aktarılmıştır” ifadelerini kullandı.

2011 yılı için SODES proje çağrısına 7 Nisan 2011 tarihinde çıkıldığını aktan Polat, “Çağrıya göre, proje başvurularının Valiliklere 1 Mayıs 2011 tarihine kadar, Valilikler tarafından DPT’ye ise 1 Haziran 2011 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Yine çağrıya göre, 2011 yılı için Valiliklerin gönderebilecekleri azami proje teklif tutarı, her il için 2010 yılı ödeneğinin iki katı olarak belirlenmiş olup söz konusu tutarın en az yüzde 25`inin sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları tarafından yürütülecek projelere ait olması beklenmektedir. 2010 yılında Sosyal Destek Programı (SODES) projeleri kapsamında illere ayrılan toplam miktar 155 milyon TL iken 2011 yılında illere ayrılan toplam miktar 200 milyon TL’ye çıkartılmıştır” şeklinde konuştu.


 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız