Genç Haberleri

Son miting BDPden

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğunun Bingöl Bağımsız Milletvekili Adayı İdris Baluken’in seçim mitingine Altan Tan damga vurdu.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 887 kez okunmuştur

Son miting BDPden
Son miting BDPden
mhp2

 

Bingöl PTT Kavşağında gerçekleşen Barış ve Demokrasi Partisi’nin desteklediği Emek, Demokrasi ve özgürlük Bloğu’nun Bingöl Bağımsız Milletvekili Adayı İdris Baluken’in mitinginde on binlerce kişi toplandı.

Coşkulu kalabalığa seslenen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı Altan Tan, konuşması boyunca Başbakan Erdoğan’a yüklendi. Tan Başbakan’a hitaben, "Aklını başına al. Biz, Şeyh Sait Efendinin torunlarıyız. Şeyh Sait ve 46 arkadaşları, Çan, Melakan, Gökdere şeyhleri Kemalizm’e karşı canlarını Diyarbakır Dağkapı meydanında feda ettiklerinde, senin deden fındık bahçesinde fındık topluyordu.’’ Dedi.

İlk olarak on binlerce partiliye seslenen Baluken, Başbakan Erdoğan`ın Zazacaya yaklaşımını "zazaki gazetey toplatmak" sözüyle eleştirdi. Başbakan Erdoğan`ın "doğalgaz" gaffına da değinen Baluken, AKP iktidarının rekor oy aldığı Bingöl`e hizmet etmediğini söyledi. Baluken, sandıklar açılıncaya kadar herkesin canla başla çalışmaya devam etmesini istedi.

Baluken’den sonra coşkulu kalabalığa hitap eden Tan: ‘‘Esselamın Aleykumverahmetullah. Duydum ki, bir hamsi gelmiş buraya, balinalara meydan okuyor. Balinalar geldi buraya, balinalar. Sen Nereye kaçacaksın. Aziz milletimin aziz ve şerefli evlatları. Bugün, bütün bir Kürdistan ayakta. Selam olsun.’’ 

Başbakan Erdoğan`a yüklenen Tan: "Aklını başına al. Biz, Şeyh Sait Efendinin torunlarıyız. Şeyh Sait ve 46 arkadaşları, Çan, Melakan, Gökdere şeyhleri Kemalizme karşı canlarını Diyarbakır Topkapı meydanında feda ettiklerinde, senin deden fındık bahçesinde fındık topluyordu. Biz Bingöl ile gurur duyuyoruz. Siz olmasınız, bizi bir kaşık suda boğarlar. 1924`ten beri Kemalizme direnenlere selam olsun. Aziz Milletim. Hiç kimsenin haddine değildir, bize İslamiyeti öğretsin. Biz, Ortadoğu`dan gelenlerden Moğollardan 200 sene önce Müslüman olduk. Bizim, Peygamberimizi şaşırdığımızı söylüyor. 5 yaşındaki bir Çevlikli Peygamberiniz biliyor. Biz hakkımızı istiyoruz, Anadilde eğitim, Zazaca`da eğitim istiyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz, adam diyor ki bunlar Müslüman değil, Bunlar Zerdüştür. Yahu kardeşim bak, hâşâ bu halka putperest olsun, istersen Hıristiyan, sen bunların hakkını ver. Sevgili kardeşlerim. Bu bir hak ve hukuk arama mücadelesidir. Bu bir ideoloji mücadelesi değildir. Suninin de, alevinin de, hakkını vereceksin, ondan sonra konuşacaksın. İkinci bir mesel, Diyarbakır`a geldi dedi ki, bizler Selahattin-i Eyyubi`nin torunlarıyız. Kıblemiz bir, dinimiz bir. Doğru diyor. Madem Selahattin Eyyubi`yi söylüyorsa, bu ülkede Gazi Osmanpaşa, Mustafa Kemal Paşa, Süleyman Demirel üniversiteler var. Hani nerde Selahattin- Eyyubi Üniversitesi? Bursa`da, 500 bin tane Kürt var. 5 tane Gürcü aday var. Bir tane Kürt yok. TOKİ ihaleleri, İstanbul B.B. ihaleleri, 5 katrilyon ihale. Çıkarsın bunların raporlarınız kaç tane Karadenizli bu ihaleleri almış. Bunu söyleyince Kur`an-ı kapatıyorlar. 81 tane Valinin içinde 13 tanesi Trabzonlu. Esas bölücü sensin, sen, sen, sen. Böyle bir kardeşlik olur mu? Bir söz vardı. "Biz kardeşiz cebimiz hariç".  En sonda Kürtçe Ezan meselesi uydurdular. Bu millet 87 senedir Kemalizme karşı direniyor, nasıl Kürtçe ezan ister. Ezanın aslı Arapça`dır. Yalan atıyorlar, yalan atıyorlar. Biz diyoruz ki, herkese demokrasi. Kürtlere de, Türklere de, Alevilere de, Sunnilere de, Gayrimüslimlere herkese özgürlük ve demokrasi diyoruz. Herkesin hakkı ve hukuku verilmeli. Aziz milletim. Bu zata diyoruz ki, bir yeni anayasa yapılmak isteniyor? Başörtüsü sorununu, İslam Dini önündeki tüm engelleri çöz. Senin çocuklarını Amerikalara yolladın, biz üniversite kapılarında her gün işkenceler çektik. AB kriterlerini de, Şeriat kriterlerini de kabul etmiyor. Ne kabul ediyor, Kasımpaşa kriterlerini uyguluyor. Sen Kasımpaşa kriterlerini uygularsan, bizler de Diyarbakır kriterlerini uygularız."

İdris kardeşimi şimdiden tebrike diyorum. Bu coşku, bu birlik olduktan sonra....

Bu halk, dininden de, Kürtlüğünden de, Kurmaçlığından da, Zazalığını da inkar etmiyor.

Rektöre de bir mesajım var. Bizim kazanacak 11 tane Zaza adayımız var. Siz ona söyleyin, o ne demek istediğimi anlayacak. Tekrar söylüyorum, dinimizden de, imanımızdan da, dilimizden de, kimliğimizden de vazgeçmeyeceğiz. Ortadoğu`da, hiç bir güç İslam`la baş edemez.’’

Tan’dan sonra partililere seslenen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu`nun Hakkari adayı Selahattin Demirtaş: ‘‘Burada bir kez daha sizlerin karşısında olmak, bu coşkulu mitingde sizlerin karşısında olmak benim için bir şereftir. Hoş geldiniz. Her şeyden önce şunu açık yürekliliğimle ifade etmek isterim ki, buraya seçim için değil, sizlere teşekkür etmek için buradayım. Bütün Bingöl halkına, başta aday arkadaşımız İdris Baluken`e, onun etrafından kenetlenenlere, teşkilatlarımıza, 7`den 70`e herkese teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, önümüzdeki dönemde artık, kendisine inanmayana, Bingöl`ü tanımayanlara, Bingöl`ü hiçe sayanlara  "Değil mi değerli Kastamonulular. Ses Yok. Bingöllü olmayanlar, Bingöl`ün yüreğini anlayamaz. Başbakan Buraya yetişene kadar, dengesi, kimyası bozuldu. Size hiç bir şey kalmadı. Tabi ki, ezbere metinlerden konuşan Başbakan, öyle zannediyorum ki Diyarbakır için hazırlanan metni Burada okudu. Gerçekten bunu normal karşılıyoruz. Hani derler ya, bu lelesidir. Daha bunun lolosunu göreceğiz. Ama asıl şova 12 Haziran akşamı. Sandıklara sahip çıkılması şartıyla, bu kadar zorlukla getirip sandığa konulan oylarımıza sahip çıkmak kaydıyla, inşallah 40 milletvekili Ankara`ya göndereceğiz. Sizlerle defalarca bir araya geldik. Son 1,5 yıl içinde 5 defa Bingöl`e geldik. Bugün görüyoruz ki, anaları, bacıları gece gündüz çalışmışlar. Biz meydanlarda, seçim vaatlerine özellikle de seçim sonrası projelere dair en büyük projeyi ortaya koyduğumuza inanıyoruz. Biz bir özgürlük hareketiyiz. Diğer partilerden bir farkımız var. Buraya geldiler, Sizden şunu istiyorlar, "yetki verip Ankara`ya gidelim". Biz ne diyoruz? "Yetki verin, Anakara`daki yetkiyi buraya getirelim. Aramızdaki fark bu. AKP 2 dönem sizden aldıkları yetkiyle Ankara`ya gittiler. Ne tür sorunlarımız varsa, buradaki meclis`e yetki verilsin diyoruz. Bingöl`ü en iyi Bölge Meclisleri anlar. Atamasıysa olacak, bütçeyse burada hazırlanacak, işse burada verilecek. Bundan daha çılgın projesi olan varsa, gelsin açıklasın. Gelip diyor ki, "3- 5 tane bağımsız ne yapacak?" Peki, senin onca milletvekilin ne yaptı? Halk neredeyse, bizler oradaydık. Aynı Başbakan, "Bunlara verilen oylar boşa gidecek", Aynı Başbakan grup toplantısında kendi milletvekillerini fırçalayıp "bunlar 20 kişiyle bunları yapıyorlar" 

Biri de Bakan`dır. O yüzden adaydır. Yoksa 3`üde değişecekti. Biz artık senin kömürüne, makarna, yeşil kartına mahkûm değiliz. Bizim gençlerimiz, senin iki dudağından sözü bakacak değiliz. Anavatanımızda kendimizi yöneteceğiz diyoruz. Bingöl halkı tercih yapacaksa, özgürlükle, kölelik arasında tercih yapacaktır. AKP ile Bağımsızlar arasında değil. Oylar namustur, namus satılmaz. Başbakan`ın bizden öğreneceği daha çok şey var. Bingöl halkının iradesini satın alabilmek için ev ev dolaştıklarını biliyoruz. Para dağıttıklarını duyuyoruz. Bir tek Bingöllü bunlara prim vermemeli, yüzlerine tükürmelidir. Bunları kendi evinde, sokağında yapabilmelidir. Madem oylar namustur, namus satılmaz, Bingöl halkını bunu yapmalıdır. Bingöl`ün adayına sahip çıktığı için, Anakara`ya göndereceğin bildikleri için bu kirli oyunları sergiliyorlar. Gençlerimize sesleniyorum, bunlara fırsat vermeyin. Bu konulara dikkatli olun. AKP`yi frenlemek için çabalıyoruz. Oy çalmak istenecektir. AKP`nin oy çaldığı tescillidir. Referandumda bunu yapmadılar mı? Başbakan hani bu sefer uçakla gelecekti. Hani havaalanı. Biraz fazla attı ve Bingöl`de bir kez daha çuvalladı.

Şimdi, gelip diyor ya, "büyük hizmetler yaptık" Gerçi konuşma metni buraya ait değilmiş. Ama AKP`nin Bingöl fotoğrafını aktarmak istiyorum.

Burada kişi başına güvenlik harcaması 714 TL.

Her kişi için yaptığı sağlık harcaması:

Uzman doktor sayısı: 1 uzaman doktor, 2665 Bingöllüye bakıyor. Türkiye ortalaması 1320. Her Doktor, Türkiye ortalamasının iki katı.

Sadece pratisyen sayısı: 112.

En yoksul illeri okuyorum:

Bingöl`deki işsizlik oranı, Türkiye ortalamasının iki katı. Yeşilkartlı sayısı 121 bin. Yani yoksul, güvencesi olmayanların sayısı Yüzde 50.3. Okullaşma oranı Türkiye ortalamasının yarısı. Ekonomik istihdam oranı, küçükbaş hayvan sayısı 329 bin. AKP döneminde yarı yarıya düşmüş. Bunlar tesadüf mü? AKP`nin Tarım Bakanlığı`nın bilinçli politikalarıdır. Cebinizde para olmamalı ki, milletvekilinin peşinden Ankara`ya kadar gidilsin diye. AKP`ye mecbur değilsiniz, hiç bir partiye mecbur değilsiniz. Bunu artık ilan etmemiz lazım. Burada konuştuklarının yüzde 70-80`i yalan ve iftiradır. İktidardan düşeceğini görüyor ve bu panik haliyle bize saldırıyor. Bingöl halkı biliyor. Bir insan bu kadar kolay iftira atabiliyorsa, yalan söyleyebiliyorsa bunlardan her şey beklenir."

Başbakan Erdoğan`ın konuşması yayınlandı. "NATO`nun ne işi var Libya`da" diyor, bir hafta sonra "NATO devreye girecekse bizim bazı şartlarımız var" diyor.

Aynı Başbakan: "Benim milletimin dili tektir" diyor. Sonra da: "Ben hiç bir yerde dili, ne de dini tetir demedim. Hiç bir yerde böyle bir şey söylemedim."

Bu Başbakan, bize "yalan söylüyorlar" diyen Başbakan`dır.

Meydanlarda, Yüce Dinimizin istismarını yapan ve bu kadar bariz bir şekilde yalan söyleyen bir kişiye özellikle Bingöl halkı en büyük dersi vermelidir. Bingöl halkı bu yalancıya mı oy verecek? Yoksa Bingöl`ün dürüstlük timsali evladı İdris Baluken`e mi oy verecek?

Kürtçe ezan büyük bir yalandır. Ne böyle bir konuştuk, ne de böyle bir pratiğimiz var. Bizi dinlemek yerine meydanlarda yalana sarılmış durumda. Kürtçe Ezan ne bizim talebimizdir, ne de böyle bir çalışmamız var..

Bizim arkamızda medya gücü yok. Halkımız bunları görmelidir. AKP`nin medya, ekonomi gücü olabilir. Polis, orda arkasında olabilir. Kendi halkınızın yanında olun, bunlara büyük bir tokat atın istiyoruz.’’

Konuşmasının sonunda Bağımsız Aday idris Baluken`e destek isteyen Demirtaş: "Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Tüm anaların ellerinden öper, tüm gençlerimizi yürekten kutlarım." dedi.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız