Genç Haberleri

SÜTAŞ’IN ENERJİSİ 50 BİN NÜFUSA YETECEK

SÜTAŞ’ın Bingöl’de yapımı devam eden entegre tesisleri içerisinde yer alan Biogaz tesisi 50 bin nüfuslu yerleşim yerinin enerji ihtiyacını karşılayacak.

23 Aralık 2018 Saat: 17:58
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 909 kez okunmuştur

SÜTAŞ’IN ENERJİSİ 50 BİN NÜFUSA YETECEK
SÜTAŞ’IN ENERJİSİ 50 BİN NÜFUSA YETECEK
mhp2

SÜTAŞ’ın Bingöl’de yapımı devam eden entegre tesisleri içerisinde yer alan Biogaz tesisi 50 bin nüfuslu yerleşim yerinin enerji ihtiyacını karşılayacak.

Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaarslan, yapımı devam eden SÜTAŞ enetgre tesisini ziyaret etti. SÜTAŞ İnsan Kaynakları ve Proje Koordinatörü Çetin Atala ile birlikte şantiye alanını gezen Karaarslan, projenin kendisini heyecanlandırdığını ve Bingöl için ne kadar önemli bir proje olduğunu ziyaret sonrası anladığını söyledi.

174 MİLYON DOLARLIK YATIRIM!

SÜTAŞ entegre tesisi hakkında açıklamalarda bulunan İnsan Kaynakları ve Proje Koordinatörü Çetin Atala, ‘‘SÜTAŞ entegre tesislerinde, ‘Çok doğal’ sloganıyla çıktığımız bu yolda Anadolu’nun özündeki lezzeti yine Anadolu insanın özverisi ile yoğurup tüm dünyaya sütün iyiliğini ve bereketini yayma gayretini sergiliyoruz. SÜTAŞ Doğu Güney Doğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Teknik Hayvancılık ve İmalat Sanayi yatırımı 174.692.669 USD bedeli ile gerçekleştirilecek olup, 1.012 kişiye istihdam sağlayacaktır.Yatırımların Kapsamı;Süt ürünleri fabrikası, Yem fabrikası, Besi çiftliği, Atık bertaraf, anaerobik arıtma, biyogaz ve elektrik üretim tesisleri, Embriyo merkezi, Organomineral gübre üretim tesisleri…Günlük 1000 ton süt işleme kapasiteli süt fabrikası, 600 ton yem üretme kapasiteli yem fabrikası ve saate 6.4 Megavatlık elektrik bio gaz tesisi Bingöl ve çevre illere hizmet sunacak.Bio gaz tesisleri çiftliklerde çıkacak olan gübrenin bertarafı ve atık ürünlerin değerlendirilmesi adına enerji elde edilmesi amacı ile hizmet sunacak bu tesiste ayrıca bölgedeki hayvansal atıklar, bitkisel atıklar ve gıda posalarından enerji üretilecek” dedi.

50 BİN NÜFUSLU YERLEŞİM YERİNİN ENERJİSİNİ KARŞILAYACAK

Atala, ayrıca şunları söyledi:

“Çevreye saygı prensibi ile çalışan tesis sıfır atık hedefini gerçekleştirerek bio gaz üretiminden çıkan atıklardan da organomineral gübre elde edilecek olup topraklarımızın kalitesini ve verimini artırmada kullanılacaktır. Bu tesis atıklardan oluşturduğu enerji yaklaşık 50 bin nüfuslu bir yerleşim yerinin enerjisini karşılayacak güçte olacak.Ayrıca Enerjimizi doğal atıklarımızdan üretmemiz ‘Çok Doğal’ sloganı ile; Atıklarımızın çevreye olan etkilerini en aza indirmek amacıyla 2013 yılında enerji faaliyetlerimize başladık. Atıkları bertaraf etmenin yanı sıra temiz enerji elde ederek fosil yakıt tüketimini sınırlıyor ve hayvansal gübrelerden kaynaklanan metan gazının atmosfere salımını engelleyerek çok yönlü fayda sağlıyoruz. 01.11.2018 tarihinde Sayın Emine Erdoğan’ın öncülük etmiş olduğu sıfır atık projesi kapsamında Cumhurbaşkanlığında düzenlenen tören ile Sıfır Atık-Üretim Ödülünü de büyük bir gururla aldık.”

‘‘HERKESİ DAVET EDİYORUZ’’

SÜTAŞ İnşaat Müteahhidi Sadık Dinç ise; “Karacabey, Aksaray, Tire’den sonra en büyük projemiz olan SÜTAŞ Bingöl Entegre Tesislerimiz hızla ilerlemekte. Bingöl’ün hava koşullarının bu kadar güzel olacağını hiç düşünmemiştik. İnşaatımız bu hava koşulları devam ederse daha çabuk ilerleyecek. Doktorumuz, revirimiz, yemek hanemiz, çay ocağımız ve personelimizle güzel bir ortamımız var. Tüm Bingöllüleri tesisimizin her aşamasını izlemeye davet ediyoruz. İnanıyorum ki tesisimizin bitiş sonrası Bingöl’ümüzün gelişimine katkısı inanılmaz olacaktır. Zira tesisi açtığımız her yerde bunu gözlemledik. Bingöl insanın misafirperverliği için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız