Genç Haberleri

Tarihin ilk Zazaca Sempozyumu

Uluslararası Zaza Dili Sempozyumunun açılış konuşmasını yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, "Dilimizin kaybolmaması için ne tedbir gerekiyorsa alacağız" dedi.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.955 kez okunmuştur

Tarihin ilk Zazaca Sempozyumu
Tarihin ilk Zazaca Sempozyumu
mhp2


Bingöl`de ilk defa Zazaca Sempozyumu düzenlendi. `Uluslararası Zaza Dili Sempozyumu`nun açılış konuşmasını yapan rektör Baydaş, katılımcıları 3 dilde selamladı.

Bingöl Üniversitesi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen sempozyum bugün sabah saat 09.30`da rektörlük konferans salonunda başladı.Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, öğretim görevlileri, çok sayıda vatandaş ve öğrencinin katıldığı sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, UNESCO`nun raporuna göre Zazaca`nın kaybolan diller arasında yer aldığını belirterek, Zazaca`nın korunması için gereken çalışmaları yürüteceklerini söyledi. Bir dilin kaybolmasının bir kültürün kaybolması anlamına geldiğini belirten Rektör Baydaş, "Bizler dillerin korunması için elimizden geleni yapmak zorundayız." dedi.Bir dilin konuşamayanın olmaması durumunda o dilin öleceğini ifade eden Rektör Baydaş, "Sadece dil değil, o topluluğun kültürü, medeniyeti de yok olur. Diller toplumların birbirleriyle anlaşmaları için vardır. Sempozyumdan beklentimiz, kaybolma tehlikesinde olan dilimizin korunması yönündedir. Dilimizin kaybolmaması için ne tedbir gerekiyorsa alacağız." diye konuştu.Rektör Baydaş`ın konuşmasının ardından oturumlara geçildi. Dr. Zülfü Selcan`ın başkanlığını yaptığı birinci oturumun ilk konuşmacısı Almanya`dan gelen Prof. Dr. Ludwig Paul oldu. Konuşmasına Zazaca olarak başlayan Paul, 15 yıl önce Zazaca`yı öğrendiğini, Bingöl yöresine ait Zazaca`yı az bildiğini belirterek, konuşmasına İngilizce devam etti.Paul`dan sonra yine Almanya`dan gelen Prof. Dr. Heiner Eichner, `Zazaki dilin keşfi ve ilk araştırma-Peter Lerch ve Friedrich Müller` konulu sunumunu Türkçe yaptı. Eichner, bugün çok mutlu olduğunu ifade ederek, Zazaca konuşacağını belirtti. Eichner, Zazaca ile ilgili ilk bilimsel yayının Friedrich Müler tarafından 1865 yılında yapıldığını söyledi.

Prof. Dr. Werner König, yaptığı konuşmasında Zazaca dil atlasları hakkında bilgiler verdi.

Brıgıtte Werner ise Zazaca edebiyatı üzerinde bir sunum yaptı.

Brıgıtte Werner`nden sonra kürsüye çıkan Dr. Eberhad Werner, selamun aleykum diyerek katılımcıları selamladı. Werner, anadil üzerinde yaptığı konuşmasında Kur`an`ın ve diğer kutsal kitapların da anadil üzerinde bahsettiğini söyleyerek, "Biz anadilimizi ilk olarak annemizden duyduk. Ana rahminde ve doğduktan sonra annemizin konuşmalarından anadilimizi duyup, anlıyoruz." diye konuştu.

`Uluslar arası Zaza Dili Sempozyumu` öğleden sonraki oturumla devam edecek. Program, yarın yapılacak iki oturumla sonlanacak. Bingöl Üniversitesi`nin `Uluslararası Zaza Dili Sempozyumu`nu kitaplaştırılacağı belirtildi. (Ali Yıldırım-İLKHA)


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız