Genç Haberleri

Ucuz konuta hücum

Bingöl-Genç yolu üzerinde yapılan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından alt gelir grubuna yönelik yapılan başvurularda uzun kuyruklar oluştu.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.580 kez okunmuştur

Ucuz konuta hücum
Ucuz konuta hücum
mhp2

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nca Bingöl’de yürütülmekte olan Alt Gelir Grubu Konut Projesi kapsamında Bingöl-Genç yolu İçmeler mevkiinde inşa edilen 64.71 metrekarelik 160 adet konut için başvurular başladı. 17 Şubat-04Mart 2011 tarihleri arasında yapılacak olan başvurular için Hükümet Konağı zemin katında başvuru ofisi oluşturuldu. TOKİ tarafından ‘Alt Gelir Grubu Konut Projesi’ kapsamında yapılan 160 adet konuta başvurmak isteyen vatandaşlar, başvuru ofisinde uzun kuyruklar oluşturdu. Başvuru ofisinde vatandaşlara normal, özürlü, gazi ve şehit olmak üzere 4 kategoride form dağıtıldı. Başvuru ofisinde yaklaşık 4 bin adet form dağıtıldı. ÖDEME MİKTARI VE TAKSİTLER Konutlar, 4.000,00 TL peşinat bedeli ve borç bakiyesinin aylık taksitler halinde 180 ay boyunca ödenmesi koşulu ile satılacak olup peşinatın yarısı sözleşme tarihinde diğer yarısı ise 3 ay sonra tahsil edilecektir. Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisinde faizsiz konut kredisinden faydalananlarda, tahsis edilen kredi tutarı konut bedelinden mahsup edilecek, bakiye borç kalması durumunda 120 ay vade ile aşağıda yer alan artış esaslarına göre ödenecektir. Ancak, belirlenen konutun bedelinin kredi tutarından düşük olması durumunda; satış bedeli dışında kalan masraflar ve vergiler dikkate alınarak kredi ödemesi yapılır ve bu miktar kredi tutarını geçemez. Şehit Aileleri, Maluller (terör malulleri) ile Dul ve Yetimleri kategorisinde krediden faydalanmayanlarda ise konutlar, 4.000,00 TL peşinat (peşinat bedelinin yarısı sözleşme tarihinde, kalan yarısı ise 3 ay sonra tahsil edilecektir) ve 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır.

KİMLER YARARLANABİLİYOR?

1. T.C. vatandaşı olması, 2. Bingöl il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması. Şehit Aileleri, Maluller (Terör Malulleri) ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 5 (beş) yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir. 3. Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması, (Şehit Aileleri, Maluller (Terör Malulleri) ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) 4. Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması, (Şehit Aileleri, Maluller (Terör Malulleri) ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) 5. 25 yaş ve üzerinde olması gerekmekte olup, ancak, eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır. 6. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 2.600-TL olması, (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 2.600-TL.olması gerekmektedir.) 7. Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan; a-) “Şehit Aileleri, Maluller (Terör Malulleri) ile Dul ve Yetimlerinin” , b-) “İstiklal Savaşı Gazisi, Kore Gazisi, Kıbrıs ve Vatani Hizmet Gazilerinin” , c-) “En az P Özürlü Vatandaşlarımızın, d-) “Diğer alıcı adaylarının” Başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir. 8. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BİLGİ VE BELGELER:

1- Nüfus Cüzdanı fotokopisini, 2- Başvuru sahibinin adına ve ikametgah ilmühaberinde yer alan adresine göre düzenlenmiş bir adet fatura (son 3 aya ait doğalgaz, elektrik, su, telefon vs.) fotokopisini, (Başvuru sahibinin adına kayıtlı fatura bulunmaması durumunda, başvuru sahibinin eşinin, çocuklarının, annesinin ve/veya babasının adına ikametgah ilmühaberi adresine göre düzenlenmiş fatura da kabul edilecektir.) 3- İkametgah ilmühaberini, (Bingöl il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğine dair), (Şehit Aileleri, Maluller (Terör Malulleri) ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuranlar 5 (beş ) yıllık ikametgah ilmühaberi ibraz edecektir. 4- T.C. Kimlik Numaralarını, (Aile bireylerinin) 5- Ayrıca, Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Belgeyi” 6- Gazilerde T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğünden alacakları “Gazi Kimlik Belgesi”ni, 7- Özürlü vatandaşlarımız, Özürlüler İdaresi tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 50 özürlü olduğuna dair) ibraz edeceklerdir. 8- Başvuru sahipleri, Başvuru Formunda istenilen diğer bilgileri vermekle yükümlü olacak olup, ayrıca başvuru formu imzalayarak kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının kira, faiz geliri vb gelirinin olmadığını beyan edecektir. 9- Başvuru Formu ile birlikte yukarıda yer alan belgeler eksiksiz olarak Valiliğe teslim edilecektir. Eksik evrak ibraz edenler kuraya katılma haklarını kaybedeceklerdir.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız