Genç Haberleri

Üniversite kaplıca kuruyor

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Ilıcalar beldesinde bulunan kaplıcaların kendilerine tahsil edilmesi durumunda üniversite bünyesinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi aça

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.250 kez okunmuştur

Üniversite kaplıca kuruyor
Üniversite kaplıca kuruyor
mhp2

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Baydaş, dün saat 15.00’da üniversite senato salonunda basın açıklaması düzenledi.

Düzenlenen basın açıklamasında Rektör Baydaş, üniversiteye katılan 6 profesörü basın mensuplarına tanıttı.

Basın açıklaması esnasında Rektör Baydaş, üniversitedeki son gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

Öğretim Görevlisi bakımından Bingöl Üniversitesi’nin yeni kurulan üniversiteler açısından çok daha iyi bir yerde olduğunu aktaran Rektör Baydaş, Bingöl Üniversitesi’nde akademik kadronun her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Özel İdare’ye ait olan Ilıcalar Kaplıcaların kendilerine tahsil edilmesi konusunda Bakan Yılmaz’dan destek aldıklarını ve bu konuda çalışmalarının olduğunu ifade eden Rektör Baydaş, kaplıcaların kendilerine tahsis edildiği takdirde kaplıcaların modern bir yatırımla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine dönüştüreceklerini ifade etti.

Kaplıcaların atıl durumda olduğunu vurgulayan Rektör Baydaş, bu suyun ihale ile özel bir firmaya verildiğini ve Özel İdare’ye ait olan bölümün suyunun özel tesise aktarıldığını ifade etti. 

Özel İdare’ye ait olan termal suyun hak ettiği şekilde değerlendirilememesinin büyük bir kayıp olduğunu vurgulayan Rektör Baydaş, Özel İdare’ye ait olan tesisin durumunu şu sözlerle aktardı:

“Sözde Vali’ye tahsis edilen oda var orda. O oda dahi yıkık dökük bir şekilde. Afyon şuan termal tesis noktasında merkez konumunda, baktığımız da aynı su biz de de var. Belki biyolojik olarak incelenirse Bingöl’ün sahip olduğu su daha iyi sonuç çıkar. Ama ne yazık ki bunu değerlendirebilmiş değiliz.”

YATAKLI TEDAVİ MERKEZİ OLACAK

Üniversite olarak Termal Tesis çalışmalarına başladıklarını vurgulayan Rektör Baydaş, “Öncülük edip bu su üzerinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi kurma çalışmalarına başladık. 4 yıldızlı olarak yapacağımız tesis bir noktada hem turizm hem de sağlık merkezi açısından sevkli hastanın gelip tedavi olup Rehabilite edileceği bir merkez olacak. Bunun için hem Bakan ve Vekillerin hem de Vali beyin desteğini aldık. Bu hafta İl genel meclisinden bu karar çıkacak. Bu karar ile bize tahsis edilecek. Ayrıca Devlet Planlama Teşkilatı da bu projemize onay verdi. Tahsis işlemleri bittikten sonra DPT’ye müracaat edeceğiz. Yaklaşık 8-10 Milyon civarında bir maliyetle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olarak ilimize kazandırmayı hedefliyoruz. Oraya ciddi bir yatırım yapacağız. Yapacağımız tesis yataklı tedavi sistemi ve rehabilitasyon merkezi olacak.  Aynı zamanda 32 derece 2 havuz yüzme amaçlı ve 42 dereceli tedavi havuzlar yapmayı planlıyoruz. Resmi olarak sevkli hastalar tedavi olacağı için Fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorlarımız da olacak” dedi.

Rektör Baydaş, kurulacak tesisin  Fitness center’a sahip ve felçli hastalar için tedavi merkezi olacağının altını çizdi.

BİNGÖL İÇİN EN UYGUN YATIRIM ZİRAAT VE TERMAL TESİS

Kurulacak tesisin sadece tedavi merkezi olmayacağını vurgulayan Rektör Baydaş, “Bu tesis sadece hastalar ile sınırlı olmayıp Termal Turizmden faydalanmak isteyenler içinde açık olacaktır. Tesisin etki alnı fazla olacak. Böylesi bir tesisin olması bölgenin gelişiminde de büyük rol oynayacaktır. Katma değeri yüksek olan bir sektör oluşturulacak. Üniversite olarak öncülük edersek özel sektöründe yatırım yaparak bölgenin termal tesis cennetine dönüşeceğine inanıyoruz. Bingöl’ün gelişimi için en uygun yatırımların tarım-hayvancılık ve Termal yatırımlar olacağı kanaatindeyiz. Bu nedenle bizim öncülüğümüz ile özel sektöründe ilgisi ile burada termal sektörün olaşacağı inancını taşıyoruz” şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTEYE 6 YENİ PROF

Üniversite’ye kazandırılan 6 Profesör ile Bingöl Üniversitesi kadrosu güçlendiğini ifade eden Rektör Baydaş, yeni kurulan üniversitelerin öğretim görevlileri bulmada sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Kimi Üniversitelerin bünyelerinde sadece 1 Profesör var. Sadece Rektör Profesör unvanıyla çalışıyor. Rektör yardımcısı dahi bulmakta zorlanmışlardı. Üniversitenin kuruluş aşamasında Öğretim Görevlisi kadrosunu en büyük 3 sorundan biri olarak öngörmüştük. Ama şimdi bu konuda yeni kurulan Üniversiteler arasında en az sıkıntı yaşayan üniversiteyiz. 80 ‘in üzerinde öğretim görevlimiz var. Bu sayı yeni kurulan üniversiteler için çok önemli. Eski Üniversitelere de baktığınız da kiminin halen 30-40 civarında öğretim görevlisi olduğu görülüyor. Doçent kadromuz 8 civarında. Yeni kazandığımız altı Profesör ile bu sayı 11 oldu. Lisansüstü eğitim vermek için çok önemli. Lisansüstü eğitim görecek öğrenciler Profesör düzeyinde eğitimci görmek istiyor. Bu sadece eğitim açısından değil Bilimsel araştırmaların yapılıp planlanması açısından da önemli. İlahiyat Fakültesi Cumhurbaşkanı onayından geçerek kuruldu. İlk etapta 5 öğretim görevlisi almak için müracaatımızı yaptık. Bu yıl öğrenci almaya başlayacağız. Ayrıca İnşaat Fakültesi Bölümü için de öğrenci alacağız. İngilizce ile ilgili en büyük sorunlarda biri de hoca ıkıntısıdır. Eski üniversitelerde dahi İngilizce hocası sorunu var. Bizim Üniversitemizde 3Yardımcı Doçent kadrosu oluşturduk. Yeni atanan 1 Profesör ile İngiliz Dili Bölümü için kadromuzu daha güçlü bir hale getirdik. Yabancı Diller Yüksekokulu için başvurumuz kabul edildi. Arık bizimde Yabancı Diller Yüksekokulumuz var. Bugün Üniversiteye kazandırdığımız hocalarımızı takdim etmek istedim” diye konuştu.

Üniversiteye atanan profesörlerin unvanları ve isimleri şöyle:

Prof. Dr. Kazım Yoldaş- Türk Dili Edebiyatı ve Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Ali Sayıl Erdoğan-Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Ali Yılmaz-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Mehmet Çelik- Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili Edebiyatı Bölüm Başkanı

Prof. Dr. Eşref Hatır- Fen Edebiyat Fakültesi Matematik

Prof Dr. Erkan Boydak- Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız