Genç Haberleri

Vaatlerimizin %90’ını gerçekleştirdik

Seçimden sonra geçen dört yıllık süreç ile ilgili soruları yanıtlayan Milletvekili Kazım Ataoğlu, vaatlerinin yüzde doksanını gerçekleştirdiklerini söyledi. İşte Milletvekili Ataoğlu ile yaptığımız r

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 733 kez okunmuştur

Vaatlerimizin %90’ını gerçekleştirdik
Vaatlerimizin %90’ını gerçekleştirdik
mhp2

Sayın Milletvekilim kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Ataoğlu: 1952 Bingöl – Genç – Çaytepe doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Bingöl’de tamamladım. Daha sonra Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü bitirdim. Uzun yıllar çeşitli okullarda Türkçe – Edebiyat öğretmenliği yaptım. Öğretmenlik mesleğinin kutsal bir meslek olduğunu bilen ve bunu bizzat yaşayan bir insanım. 1991 ve 1995 seçimlerinde Refah Partisi’nden Parlamentoya seçildim. Son olarak 2007 seçimlerinde Ak Parti’den milletvekili oldum.

2007 Genel Seçimlerinde milletvekili adayı iken dört önemli hizmet projesi öne çıkarmıştınız. Bunlar hangi projelerdi ve şu an itibariyle hangi aşamadalar?

Ataoğlu: 2007 seçimlerine girerken toplam on iki vaadimiz içerisinde gerçekten dört büyük projeden bahsetmiştik. Bunlar Üniversite, Havaalanı, Diyarbakır – Bingöl, Bingöl – Erzurum duble yolları ve doğalgaz idi. Bu dört proje de hızlı bir şekilde hayata geçti. Üniversitemizin büyük bir gelişim göstererek kendisiyle aynı dönemde kurulan bütün üniversitelerin her alanda önüne geçti. Havaalanımız hızla devam ediyor. İnşallah önümüzdeki seçimlere kadar uçak inecek konuma gelecektir. Bingöl – Diyarbakır, Bingöl – Erzurum duble yollarının ihalesi yapılmış, inşallah inşaat sezonuyla birlikte çalışmalar hızlı bir şekilde başlayacaktır. Bu yolların ne kadar önemli olduğu bittiği zaman daha iyi anlaşılacaktır. Ülkemizin Kuzey – Güney akışının önemli yollarında biri olan bu yol GAP – Karadeniz hatta Akdeniz – Karadeniz bağlantısının en önemli ticari yollarından biri olacaktır. Bu yolun programa alınmasında – gerçekleştirilmesinde Sayın Bakanımız Cevdet YILMAZ’a hepimiz teşekkür ve şükran borçluyuz. Dördüncü büyük projemiz olan doğalgaz konusundaki mühendislik çalışmaları devam etmekte olup önümüzdeki dönem içerisinde gerçekleştirilecektir.  Kısaca 2007 seçimlerindeki vaatlerimizin %90’ını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Ancak tabii ki yapacak daha pek çok işimiz olduğunu da biliyoruz.

Üç dönemdir milletvekilliği yapıyorsunuz. Siyasetteki tecrübeniz hepimizin malumudur. Siyasetteki tecrübelerinize dayanarak Parti’nin önümüzdeki dönemde Bingöl’deki durumu hakkında yorumlarınız nelerdir?

Ataoğlu: İnşallah Ak Parti önümüzdeki Haziran seçimlerinde Bingöl’de yeniden oy oranı bakımından Türkiye şampiyonu olacaktır. İnanıyorum ki Bingöl yeni bir rekor daha kıracaktır.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oy oranı Her dönem artış gösteriyordu. Sizce önümüzdeki dönemde de bu artış devam edecek mi?

Ataoğlu: Bizden önceki dönemde Ak Parti Bingöl’de 28 bin oy almıştı. Bizim dönemde bu rakam yaklaşık %300 artışla 80 bin oldu. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı ve Anayasa Paketi Referandumlarında katılım ve oy oranları birlikte düşünüldüğünde her iki referandumda da Türkiye birincisi olduk. Yani oy oranımız sizin de ifade ettiğiniz gibi sürekli bir yükseliş göstermiştir. Bu yükseliş önümüzdeki seçimlerde de Allah’ın izni ile sürecektir. Çünkü Bingöl halkı kadirşinas bir halktır. Kendisine yapılan hizmetleri karşılıksız bırakmayacaktır.

Sayın Bakanımız Cevdet YILMAZ ve Milletvekilimiz Sayın Yusuf COŞKUN ile birlikte bölgenin üç milletvekili olarak örnek teşkil edecek şekilde, birlik ve beraberlik içerisinde uyumlu olarak çalıştınız. Bu birlik ve beraberliğin sizlere ne gibi faydaları oldu, çalışmalarınıza olumlu yansımaları nasıl oldu?

Ataoğlu: Doğruyu söylemek gerekirse bu sorunuzu çok önemsiyorum. Her şeyin başı uyum, birlik – beraberlik ve kardeşlik. Bizim aramızdaki uyum ve kardeşlik hukukunu üzülerek söylemek istiyorum ki bazı çevreler uzunca bir süre bozmak istediler. Ancak biz bu evrelere kulak asmadık, büyük bir azim ve inançla hizmet yolumuza devam ettik ve ediyoruz. Bu birlik ve beraberlik anlayışı sadece üç milletvekili arasında değil, Bingöl’de Ak Partimizin bütün kademeleri arasında devam etmektedir. Bu noktada bir Hadis-i Şerif hatırlatmak istiyorum.  “ Yarın öleceğini bilsen, elindeki fidanı dik.” Mealindeki Hadis-i Şerif mucibince, biz de görev süremizin son gününe kadar birlik, beraberlik ve kardeşlik hukuku içerisinde hizmetlerimize devam edeceğiz. Birlikten güç doğacağına, kuvvet doğacağına ait yüzlerce atasözümüz olduğunu biliyorsunuz. Bu birlik ve beraberlik anlayışı tabiî ki hizmetlerimize ve çalışmalarımıza olumlu yönde yansımıştır.

Malumunuz Türkiye’nin büyük firmalarından biri olan SÜTAŞ’ın Bingöl’de büyük bir yatırım yapacağı söyleniyor. Türkiye’nin Doğu bölgeleri bu tür yatırımlara pek alışık değil. Bu projenin hayata geçmesi sizce Bingöl’ümüze neler kazandırır?

Ataoğlu: SÜTAŞ, süt ve süt ürünleri sahasında ülkemizin en önemli ve başta gelen kuruluşlarından biri olduğunu biliyoruz. Bursa Karacabey ve Aksaray da çok büyük yatırımları bulunan SÜTAŞ’ın benzer bir yatırımı Bingöl’de yapmaları konusunda başta Sayın Bakanımız olmak üzere hepimiz çokça çaba göstermekteyiz. Sayın Valimiz başta olmak üzere Bingöl’deki ilgili kamu kuruluşları büyük bir heyecanla bu gelişmeyi ve atılacak adımları ilgiyle takip etmekte ve gereken her türlü alakayı göstermektedirler. Sayın Bakanımızın SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Muharrem YILMAZ’ı Bingöl’e davet etti. İnşallah Bingöl’de yerinde yapılacak çalışmaların bu yatırımı olumlu yönde etkileyeceğini ümit ediyorum. Bingöl’ümüz için çok önemli bir istihdam ve üretim vesilesi olacak bu yatırımın ne kadar önemli olduğunu Aksaray’daki SÜTAŞ tesislerini bizzat Sayın Bakanımızla birlikte yerinde inceleyerek gördük. Bingöl’ümüzün böyle bir yatırıma kavuşması gerçekten ilimizin çehresini değiştirecektir.

Geçtiğimiz günlerde Ak Parti Bingöl İl Başkanı Sayın Cevdet ÇALBAY’ın basın açıklamalarından otuz yıllık bir projenin hayata geçirileceğini öğrendik. Genç doğumlu bir parlamenterimiz olarak bizlere VAHKİN Sulama Projesi’nden ve hayata geçtikten sonra özellikle Genç ilçemize ve Bingöl’e neler kazandıracağından bahseder misiniz?

Ataoğlu: Bu sualiniz için teşekkür ederim. Bir teşekkür de Sayın Bakanımız Cevdet YILMAZ’a. Çünkü DPT ‘nin bu projeyi uygun görerek 2011 yapım programına alması Sayın Bakanımızın talimatı çerçevesinde sağlanmıştır. Genç VAHKİN Sulama Projesi toplam 1270 hektar araziyi sulayacaktır. Ancak bundan daha önemlisi Genç İlçesi’nin Güney sırtlarından, kapalı sisteme geçecek bu projeyle Genç merkezinin tamamı sulanacaktır. Genç bir yeşil cenneti haline gelecektir. Genç ilçesinde bir karış bile sulanmayacak arazi kalmayacaktır. Bu proje sayesinde başta organik tarım ve meyvecilik olmak üzere onlarca köyümüze ve binlerce aileye tarımsal alanda katkı sağalacak bir proje olacaktır.

Malumunuz genel seçimler yaklaşıyor. Önümüzdeki dönemde de parlamentoda olursanız gerçekleştirmeyi düşündüğünüz yeni projeler nelerdir?

Ataoğlu: Önümüzdeki dönem parlamentoda olup olmayacağımızı Allah bilir. Ancak olmamız halinde pek çok hayırlı hizmet daha yapacağımıza inanıyorum. Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki üretim ve istihdama yönelik projelerde daha çok özel sektörün önemli rol oynayacağına inanıyorum. Tabii ki bu noktada ilimizdeki huzur ve güven ortamı önem kazanacaktır. Bu bakımdan önümüzdeki dönem Bingöl’e yapılacak en önemli hizmet bana göre Bingöl’ümüzü bir barış, güven ve huzur kenti yapabilmektir. Bu tür yatırımların olabilmesi için ilimizin terör ve anarşi ortamından hızla uzaklaşması gerekir. Az önce SÜTAŞ’tan bahsettik. Gerçekleşmesi halinde yaklaşık yüz milyon dolarlık bir yatırımı bulacaktır. Önümüzdeki dönem SÜTAŞ çapında 5 – 10 tane özel sektör yatırımını düşünecek olursak, acaba Bingöl ne hale gelir. Önümüzdeki dönem gerçekten Bingöl için artık makûs talihini kıracak bir dönem olacaktır. Çünkü bu dönem üniversite, havaalanı, duble yollar, barajlar, eğitim ve sağlık alanlarında yapılanlar başta olmak üzere, Organize Sanayi ve tarımsal kalkınma alanlarında yapılan hizmetler gelecek dönemin alt yapısını kuvvetli bir şekilde oluşturacaktır. Gelecek dönem artık Bingöl gerçekten önemli bir kalkınma hamlesini gerçekleştirecektir. Yine önümüzdeki dönemde Genç, Solhan ve Karlıova başta olmak üzere inşallah ilçelerimizde Bingöl Üniversitesi’ne bağlı Yüksek Okullara ve başka Fakültelere kavuşacaktır. Ilıcalar beldemiz kısa bir süre sonra inşallah Bakanlar Kurulu Kararıyla Turizm Beldesi ilan edilerek bu yöremizdeki turizm potansiyeli büyük ölçüde harekete geçirilecektir. Daha şimdiden Sayın Bakanımızın desteği ile Üniversite Rektörümüz tarafından Ilıcalarda Bingöl Üniversitesi’ne bağlı bir “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi” çalışmaları başlatılmıştır. Önümüzdeki dönemde DSİ çalışmalarına paralel bir biçimde Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yapılan arazi toplulaştırma kapsamı genişletilerek bu kapsamdaki köylerimizde ve bağlı arazilerde toplulaştırma çalışmaları yaygınlaştırılacaktır.

Bilindiği üzere siz bir öğretmensiniz. Eğitimcisiniz. Şüphesiz Üniversitemiz Bingöl’e sayısız değerler kazandırdı. Bir eğitimci ve bölgenin milletvekili olarak, önümüzdeki günlerde yeni fakültelerin ve yüksekokulların açılması hususunda girişimleriniz olacak mı?

Ataoğlu: Az önce de ifade ettiğim gibi Üniversite bir ilin kalkınmasında çok önemli lokomotif görevi yapmaktadır. Bu bakımdan Bingöl’ün en önemli hizmetlerinden biri de Üniversitemizin bu hızlı gelişim sürecini kesintiye uğratmadan sürdürülmesini sağlamaktadır. Tabii ki zaman içerisinde Tıp Fakültesi de olmak üzere birçok fakülte ve yüksekokul devreye girecektir.

Üniversitemizin faaliyetlerini başarılı buluyor musunuz? Türkiye’deki başarı ortalaması tatmin edici boyutta mıdır?

Ataoğlu: Üniversitemizin faaliyetlerini genelde başarılı buluyorum. Bugün itibariyle hem akademik kadro itibariyle ve hem de fiziki gerçekleşme bakımından üniversitemizin iyi bir konumda olduğunu söyleyebiliriz. Bir üniversitenin başarı kriteri uluslar arası alanda kabul görmüş dergilerde yayınlanan makale sayısıyla değerlendirilmektedir. Bu açıdan bakıldığında Bingöl Üniversitesi kendisiyle aynı zamanda kurulan üniversiteler arasında birinci, Türkiye genelindeki üniversiteler arasında da altıncı sıraya yükselmiştir. Bu önemli bir başarıdır.

Sayın Vekilim, Bingöl halkı Başbakan Sayın Recep Tayip ERDOĞAN’a büyük bir sevgi besliyor. Milletvekillerinin birlik ve beraberlik içerisinde çalışmaları başarıyı getiriyor, bu başarı da Başbakanımız tarafından takdir ediliyor.  Sayın Başbakanımız da referandum çalışmalarında ilk olarak Bingöl’e teşrif etti. Bu durum Bingöl için gurur vericiydi. Bu konuda sizin yorumlarınızı alabilir miyiz?

Ataoğlu: Başbakanımızın referandum gezisini Bingöl’den başlatmış olması o günlerde ulusal medyada yer aldığı gibi hatırladığım kadarıyla birkaç köşe yazarının makalelerine konu olmuştu. Başbakanımızın Bingöl’e karşı özel bir sevgisi ve yakınlığı olduğunu biliyoruz. Aynı şekilde Bingöl insanının da Sayın Başbakanımızı ne kadar takdir ettiğini bilmekteyiz. Başbakanımızın referandum çalışmalarına Bingöl’den başlaması kesinlikle bir rastlantı değildir. En çok sevdiği ve en güvendiği bir ilden referandumu başlatmış olmasının ne kadar isabetli olduğunu hem mitingindeki kalabalık ve coşkudan ve hem de referandum sonuçlarından da anlaşılmıştır. Akabinde Bingöl, bu önemli oylamada bir şampiyonluk daha yakalayarak siyasi arenada Türkiye’nin gündemine oturmuştur. Bu vesileyle ben bir kez daha bütün Bingöllü hemşerilerime sevgi, saygı ve şükranlarımı sunuyorum.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız