Genç Haberleri

Vali Güvençer: Genç’in iklimi seracılığa uygundur

Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Genç Kaymakamı Muammer Köken ile beraber geçtiğimiz hafta Genç İlçesini ziyaret etti. İlçe Tarım Müdürlüğünün çalışmalarını yerinde inceleyerek Tarım Müdürü Must

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.140 kez okunmuştur

Vali Güvençer: Genç’in iklimi seracılığa uygundur
Vali Güvençer: Genç’in iklimi seracılığa uygundur
mhp2

Genç İlçe Tarım Müdürlüğü, Genç ilçesinin kaderini değiştirmeye doğru gidiyor. Bingöl Ovası üzerine kurulu olan Genç ilçesinin kıyısından geçen Murat Nehri`nin de ovayla birleşerek oluşturduğu alüvyal verimli topraklardan faydalanmak isteyen Genç İlçe Tarım Müdürlüğü her geçen gün adından daha sık söz ettiriyor.

Genç Tarım daha önce farklı tarım ürünleri deneyerek Genç`in sahip olduğu alüvyal verimli arazide deneme üretimi yaparak uygulanan yeni tekniklerle tohumların bölgeye uyumluluğunu araştırıp Genç`te çiftçiliği ön plana çıkarmayı ve bu konuda Genç`in kaderini değiştirmeyi planlıyor.

Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Genç Kaymakamı Muammer Köken ile beraber geçtiğimiz hafta Genç İlçesini ziyaret etti.  İlçe Tarım Müdürlüğünün çalışmalarını yerinde inceleyerek Tarım Müdürü Mustafa Metin’den bilgi aldı.

İlçe Tarım Müdürlüğü, 1992 yılında belirlediği 35 dönümlük arazide deneme üretimi yaparak uygulanan yeni tekniklerle tohumların bölgeye uyumluluğu araştırılıyor.  Bu çalışmalar neticesinde Bingöl İklim şartlarına en iyi tohum elde edilerek bu tohumlar çiftçilere tavsiye edilmektedir. 220 metrekare sera alanında yetiştirilen salatalık, yeşil fasulye ve biber sezonun ilk ürününü mayıs ayında verdi.

Kaymaklamalığın tespit ettiği maddi durumu iyi olmayan iki aileye birer dönüm arazi tahsisi ettiklerini söyleyen Genç Kaymakamı Muammer Köken, bu çiftçilere tohum, sulama ve bilgilendirme konularında da destek olduklarını, çiftçilerin üretime katkı yapmalarını sağlayarak üretken insan haline getirdiklerini kaydetti.


Genç Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile ilçe tarım müdürlüğü İşbirliği ile tarımsal amaçlı projeler kapsamında bu yıl, 43 çiftçiye 50 bin çilek fidesi, 110 çiftçiye 353 paket sebze tohumu, 29 çiftçiye bin 500 kg fasulye tohumu 750 kg nohut ve 7 çiftçiye de 350 antep fıstığı fidanı verildi. Şu anda lale ile ilgili araştırmalar yaptıklarını ifade eden Kaymakam Köken Van Yüzüncü Yıl ve Ege üniversiteleriyle görüşmelerin yapıldığını, ileriki aşamada lale üretimi yapabileceklerini kaydetti.


Kaymakam Köken’e,  İlçe Tarım Müdürü Mustafa Metin ve müdürlük çalışanlarına teşekkür  eden, Sebze ve meyveciliğin teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen Güvençer,  ‘‘Sebzecilik ve meyvecilik sayesinde Bingöl Çiftçisi ciddi manada para kazanabilir. Yerinde incelemelerde bulunduk ve Genç’te yapılan seracılıktan verim alınmış. Genç’in iklim şartları seracılığa son derece uygundur. Temennimiz bu çalışmaların artmasıdır.’’ Dedi.  


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız