Genç Haberleri

VATANDAŞTAN YÜKSEK FATURA VE KESİNTİ İSYANI

Genç ilçesinde elektrik faturalarının bu ay neredeyse iki katı gelmesi aboneleri çileden çıkarttı. Elektrik kurumuna adeta ateş püsküren vatandaşlar, bunun resmi soygun olduğunu ve hükümetin buna sessiz kalarak şirketleri koruduğunu vurg

3 Aralık 2018 Saat: 12:20
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 596 kez okunmuştur

VATANDAŞTAN YÜKSEK FATURA VE KESİNTİ İSYANI
VATANDAŞTAN YÜKSEK FATURA VE KESİNTİ İSYANI

Genç ilçesinde sık sık yaşanan elektrik kesintileriyle vatandaşların tepkisini çeken Aksa Fedaş bu sefer yüksek gelen elektrik faturalarından dolayı hedef haline geldi.Elektrik zamlarının ardından bu ay 40 günlük okumayla faturaları dağıtan Fırat Edaş Genç ilçesinde abonelerini şoka uğrattı. Aylık faturalarının neredeyse iki katı bir fatura tutarıyla karşılaşan vatandaşlar isyan etti. Tepkilerini gazetemizle irtibata geçerek aktaran birçok vatandaşın yanı sıra sosyal medya hesapları üzerinden de paylaşan abonelerin sözleri sadece şirkete değil, yaşananlar karşısında tedbir almayan hükümete de yönelikti.

“BU BİR RESMİ SOYGUNDUR”

Gerek gazetemize ulaşarak gerekse de sosyal medya hesaplarından tepkilerini dile getire ulaşan birçok elektrik abonesi, aylık tüketim bedellerinin çok çok üstünde bir rakamı ödemek zorunda bırakıldıklarını söyledi.

Elektrik zamlarıyla zora girdiklerini, şirketlerin resmi yollarla vatandaşın cebine dadandığını vurgulayan vatandaşlar: “Aylık 100 liralık fatura öderken bu ay neredeyse iki katı bir fatura kesildi. Bunun da yarısı tüketim bedeli, diğer yarısı da vergiler, okuma ve dağıtım bedeli altında alınan haksız kazançlardır. Bir sayacın okuma bedeli nasıl oluyor da fatura toplamının dörtte bir oranında oluyor? Taksiyle mi geliyorlar? Uçak mı kiralıyorlar? Bu nasıl bir mantıktır, bu nasıl bir soygundur! Hükümet müdahale etmiyor, şirketleri koruyarak vatandaşına zulmediyor! Enerjiyi özelleştirerek birilerine rant imkanı verilirse olacağı da budur! Okuma bedeli ayrı, dağıtım bedeli ayrı, diğer vergiler de cabası. Resmen şirketleri zengin etmek için özel bir çaba var. Şirketler kazancını vatandaşa yansıtmıyorken, neden ayrıca kayıp kaçağın bedelini bizlerden alıyor? Bu nasıl bir adalet, nasıl bir özelleştirme mantığıdır? Hükümet neden bunlara sessiz kalıyor, neden şirketleri koruyor?” sözleriyle tepkilerini dile getiriyor.

ESNAF İSYAN ETTİ

Genç ilçesinde hane faturalarındaki yüksekliğin yanı sıra işletmelerde de benzer durumlar yaşandı. Bu ay karşılaştıkları yüksek tutarlı elektrik faturaları karşısında çileden çıkan esnaflar, enerji şirketlerinin bu yolla vatandaşı sömürdüğünü vurguluyor.

Aylık ortalama 400-500 TL tutarında fatura ödediklerini ancak bu ay yaklaşık iki katı kadar  bir fatura ile karşılaştıklarını söyleyen bir esnaf; “Sadece dağıtım bedeli adı altında Bin TL ödemek zorundayız. İyi de, sayaç aynı sayaç, hat aynı hat. Yanı başımızdaki esnafa da, bize de aynı hattan enerji geliyor. Bize altın kablolarla mı getiriyorlar? Ticarette talep artınca fiyat düşer, bunda tam tersi. Tüketim arttıkça yükünüz iki katına çıkıyor. Bu resmen soygundur. Hükümet neden buna sessiz? Resmen halkı dağıtım şirketlerine kurban ediyorlar. Kriz nedeniyle esnaf zaten güç bela ayakta duruyor. Bu da yetmiyormuş gibi enerji şirketleri esnafın üzerine çullanıyor. Siyasilerden veya Hükümet temsilcilerinden bir tek ses çıkmıyor. Bu şirketler Hükümetten daha mı büyük? Bu nasıl bir zulümdür ki, halkın cebine dadanarak şirketlerin kazançlarına kazanç ekleniyor?” sözleriyle tepkisini paylaştı.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız