Genç Haberleri

Veteriner Hekim Kılıç: Zamanlama her şeydir

Hayvancılıkta aşılamanın önemli bir rol oynadığını fakat doğru zamanda ve doğru programlar eşliğinde yapılması gerektiğini vurgulayan Veteriner Hekim M. Ahmet Kılıç, zamanında ve doğru yöntemlerle yap

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 828 kez okunmuştur

Veteriner Hekim Kılıç: Zamanlama her şeydir
Veteriner Hekim Kılıç: Zamanlama her şeydir
mhp2

Hayvancılıkta aşılamanın önemli bir rol oynadığını fakat doğru zamanda ve doğru programlar eşliğinde yapılması gerektiğini vurgulayan Veteriner Hekim M. Ahmet Kılıç, zamanında ve doğru yöntemlerle yapılan aşılamanın hayvanları birçok hastalıktan kurtardığını söyledi.

Kılıç: ‘‘Sığırları neden aşılama ihtiyacı duyarız? Tabi ki hastalığı önlemek için ancak eğer zamanlamamız yanlışsa, aslında koşulları daha da kötüleştirebiliriz. Benim küçüklüğümde aklımda kalan bir fotoğraf karesi var ki hayvanların römork üzerinde tıka basa doldurulup aşılarının yapılmasıdır. Tam olarak hatırlayamıyorum ama bir dergi ya da gazetede şöyle bir başlıkla çıkmıştı : ‘’Aşı hayat kurtarır.’’ O tarihten beri bağışıklık sisteminde mükemmel yollar kat ettik.’’

AŞILAMA VE BAĞIŞIKLIK KAZANDIRMA
Aşılama bağışıklık kazandırma değildir diyen Kılıç, ‘‘Biz her ne kadar bu umudu taşısak da her zaman sonucunda bağışıklık elde edemeyebiliriz. Bunun çeşitli sebepleri vardır başlıca ve en muhtemeli olanı da stres faktörüdür. Colorado Eyalet Üniversitesi hayvan davranış bilimcisi Temple Grandin’e göre yenilik hayvanlardaki en büyük stres faktörüdür. Ve bugünkü ulaştığım sonuçta römork üzerinde uzun yollardan gelen hayvanlara yapılan aşılamadan vücudun immun yanıtı oluşturmasını beklemek mantıklı bir beklenti olmadığıdır. Özellikle ilçemizde hayvancılık ile uğraşanların çoğu aşılamayı belirli bir program eşliğinde yapmak yerine daha çok kulaktan duyma yöntemlerle yapmaya çalışmaktadır. Hatta bir hayvan sahibinin şunu söylediğini bile duydum ‘’Bu hafta şap aşısını yaptım haftaya karma aşıyı yaparım öbür hafta da cumadan sonra thaleriya (zerik) aşısını yapıp çıkarım.’’ Böyle bir uygulamada immun sistemde yanıt yerine tolerans hatta ve hatta tamamen immun yetmezlik nedeniyle basit bir hastalıkta ölüm şekillenebileceğinin farkında olmamalı ki bu kadar kendinden emin bir aşılama programını uygulamayı düşünmektedir. Evet, hayvan sahibinin gözünde aslında hayvan aşılanmış ve o iş yapılmıştır ama o işin iyi yapıldığı veya doğru yapıldığı hakkında hiç bir yorum yapılamamaktadır. İyi yapılması gereken bir iş ise; bizlerin kaliteli ve doğru hayvancılık ilkelerini yerine getirmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Aşılamadan önce mutlaka bilgi alınması, yapılması gereken uygulamaları programlar eşliğinde veteriner hekimlere danışarak yapmasına özen göstermeliyiz. Hayvanlarımıza iyi kalitede yem, temiz su ve dinlenmeleri için rahat bir yer sağladıktan sonra hem hayvan sağlığı için hem de yaptıkları masrafların karşılığını en iyi şekilde almak için doğru stratejiler üreterek ezberleri bir kenara bırakıp üzerimize düşeni yapmalıyız. Biz bir aşı uygulamasını yapacaksak amacımız sırf aşının ismiyle değil içeriğiyle ilgili olmalıdır. Çoğu zaman bunu duyarım geçen sene mera aşısını uyguladım ama hayvanlarımın yarısı yanıkara sebebiyle öldü. Peki, aşıyı alırken içeriğine baktın mı? Hangi hastalıklara karşı koruyor? Diye sorduğumda ise yanıt şaşırıcı şekilde suskunluk oluyor.’’ Şeklinde konuştu.

DOKUNULMAZLIK OTOMATİK DEĞİLDİR
Hayvan hastalıklarında öncelikli olarak çevrede görülen hastalıkların iyi bilinmesi ve aşılamanın bu hastalıklar esas alınarak yapılması gerektiğini belirten Kılıç, ‘‘Örneklersek Karadeniz de görülen babesia virusu Doğu Anadolu’da görülmezken, Doğu Anadolu’da görülen tayleria virusu de Karadeniz’de görülmemektedir. Öyleyse babesiaya karşı aşılamanın bir anlamı yoktur. Özellikle diğer yörelerimizden ilçemize giren gebe hayvanlarda yapılması gereken en önemli bir aşılama şeklide burada en az bir yıl süre ile yaşamış hayvanların ağız sütünün dışarıdan gelen buzağıya içirilmesidir. Böylelikle ilçemizde görülen hastalıkların antijenini barındıran ağız sütü bir nevi aşılama rolünü üstlenmiş olup hayvanın çevreye adaptasyonunu kolaylaştırır. Rapel gerektiren aşıların rapelleri zamanında yapılması gerekmektedir. Ve son olarak bir buzağının bile yıl içerisinde aşılama yapılmadığından kaybedilmesi tüm aşı masraflarından daha fazla işletmeye zarar vereceği hesaplanmalıdır.’’ İfadelerini kullandı.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız