Genç Haberleri

‘Yeşeren Umutlar’ ile Genç’in umudu oldu

Genç İmam Hatip Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Nefise Tartik, Türkiye geneli yapılan Öykü Yarışmasında kaleme aldığı ‘Yeşeren Umutlar’ adlı öyküsüyle Türkiye üçüncüsü oldu.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.549 kez okunmuştur

‘Yeşeren Umutlar’ ile Genç’in umudu oldu
‘Yeşeren Umutlar’ ile Genç’in umudu oldu
mhp2

22. Ulusal Ömer Seyfettin Kültür ve Sanat Haftası Etkinlikleri kapsamında Balıkesir ilinin Gönen İlçesi Belediyesi tarafından düzenlenen Türkiye Geneli Öykü Yarışmasına katılan Genç İmam Hatip Lisesi öğrencisi Nefise Tartik Türkiye üçüncülüğünü elde ederek Genç’in gurur kaynağı oldu.

272 puan alarak sadece 1 puanla ikinciliği kaçıran Tartik, kısa sürede kaleme aldığı ‘Yeşeren Umutlar’ adlı öyküsüne 2003 Bingöl Depremini konu aldı. Öyküsünde öğretmen ve öğrenci ilişkisine değinen Tartik, bir öğretmenin öğrencisine düşkünlüğünü konu alıyor. Öğretmen, öğrencisinin hem çalıştığını hem de okula geldiğini fark edince olaya müdahale ediyor ve öğrencisine maddi destekte bulunuyor bu da öğrencinin derslerindeki başarısını artırıyor. 2003 Bingöl Depremi olunca çok sevdiği öğrencisi ile 5 kardeşi enkaz altında kalarak hayatlarını kaybediyorlar. Öğretmen de bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileniyor ve zor günler geçiriyor. Daha sonra toparlanan öğretmen yeniden öğrencileriyle bütünleşiyor. Nihayetinde öykü umut veren bir sonla bitiyor. Tartik, bu öyküsüne de ‘Yeşeren Umutlar’ adını koyuyor.

Tartik’in Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Duygu Sever, ‘‘ öğrencimiz 12.sınıfa gidiyor. Hem YGS’ye hazırlanıyor hem de kısa bir sürede bu öyküsünü hazırladı. Üniversite sınavına hazırlanan bir öğrencinin bu başarıyı göstermesi bizi çok mutlu etti. Nefise adeta zamanla yarıştı ve kısa bir sürede bu öyküsünü hazırladı. Üniversite sınavı stresi üzerinde olmasaydı eminim ki birinciliği çok rahat elde ederdi. Öğrencimizle gurur duyuyoruz.’’ Dedi.

Genç İmam Hatip Lisesi Müdürü Nizamettin İnan ise, ‘‘ Öğrencimiz okulumuza kazandırdığı bu başarı ile bizi çok duygulandırdı. Edindiği bu başarı ile okuldaki tüm arkadaşlarına örnek oldu. Önümüzdeki yıllarda bu tür yarışmalara katılan öğrencilerimiz bu başarıya imrenerek hazırlanacaklardır. Okul olarak öğrencimizi ödüllendirmeyi düşünüyoruz. Nefise’yi tebrik ediyorum.’’ Şeklinde konuştu.
Tartik, ödülünü dün Gönen Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda yapılan Ödül Töreninde aldı.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız