Genç Haberleri

YILMAZ: “SÜTAŞ BİNGÖL’E ÇOK ŞEY KATACAK”

Bingöl’de açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “şirket hazırlıkları yapıyor, artık sahada çalışmalarını başlatacaklar. Tesislerin yapılacağı alanda da çalışmalar önümüzdeki süreçte yapıl

16 Nisan 2018 Saat: 10:22
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 937 kez okunmuştur

YILMAZ: “SÜTAŞ BİNGÖL’E ÇOK ŞEY KATACAK”
YILMAZ: “SÜTAŞ BİNGÖL’E ÇOK ŞEY KATACAK”
mhp2

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere memleketi Bingöl’e gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, partililerle özel bir işletmede bir araya geldi. Burada açıklamalarda bulunan Yılmaz, Türkiye ekonomisindeki büyümenin Hindistan ve Çin gibi ülkeleri geride bıraktığını belirterek, “geçen yıl ekonomimiz çok iyi bir performans gösterdi. Yüzde 7.4 gibi bir büyüme sağladı. Bu büyüme oranı G20 içinde Türkiye’yi birinci sıraya taşıdı. Bunun içinde Hindistan ve Çin gibi ülkeleri de geride bırakarak Türkiye, en yüksek büyüme performansını sağladı. 2016’da hain bir darbe girişimi yaşadık. O darbe girişiminden sonraki yıl büyümeyi sağlamamız, ayrıca çok anlamlı. Ekonomimizin gücünü ispatlayan bir durumdur” şeklinde konuştu.

“İSTİHDAM ARTIŞINDA GÜNEYDOĞU’NUN ÖNEMLİ PAYI OLDU”

İstihdam artışında geçen yılın büyümesinde Güneydoğu’nun önemli bir payı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, açıklamasında “geçen yılın büyümesinde, istihdam artışında özellikle Güneydoğu’nun önemli bir payı oldu. İstihdam artışının yüzde 14’ü tek başına Güneydoğu’dan kaynaklandı. Güneydoğu’da 140 binin üzerinde yeni iş, istihdam ortamı oldu. Tüm bu rakamlarla Türkiye büyümesine devam ediyor. Bu yılın ilk çeyreğinde, öncü göstergelere baktığımız zaman büyümemizin devam ettiğini görüyoruz. Henüz istatistikler açıklanmadı, haziran ayında belli olacak. Ancak öncü göstergelere baktığımız zaman 2018 yılı ilk çeyreğinde büyümeye devam ettiğini görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘TEMEL MESELE, CARİ AÇIĞI AŞAĞIYA ÇEKMEK”

Yılmaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Geçen yıl Türkiye’nin toplam yatırımları 900 milyar Türk Lirasını aştı. Milli gelirimiz, 3,1 trilyon TL’yi buldu. Bu yıl, yatırım sürecinin devam etmesini bekliyoruz. İnşallah 1 trilyon TL’yi aşan bir yatırım göreceğiz bu sene. Ağırlıklı olarak özel sektör yatırımları var. Ekonomimizin bünyesi geçmişe göre daha sağlam. Bankacılık sistemimiz çok güçlü. Küresel krizde birçok ülkede bankalar batarken, Türkiye’de çok şükür çok sağlam bir sistemimiz var. Sermaye yeterlilik oranlarımız yüzde 17’lere yakın. Bütçe açığı Türkiye’de çok düşük seviyelerde. Bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 1,5’lar civarında. Avrupa’daki kriterler yüzde 3, bizimki şu anda yüzde 1,5 civarında ve olumlu bir noktada. Bizim için en temel mesele, cari açığı aşağıya çekmek.”

“SÜTAŞ’IN BİNGÖL’E YAPACAĞI YATIRIM, 700 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE GÖRÜLÜYOR”

Açıklamasında, SÜTAŞ’ın Bingöl’e yapacağı yatırım hakkında da bilgiler veren Yılmaz, “SÜTAŞ’ın Bingöl’e yapacağı yatırım, 700 milyon TL’nin üzerinde görülüyor. Tetikleyici unsurlarla beraber 1 milyar liranın üzerinde yatırım olacak. İstihdam olarak da önemli katkı sağlayacak. 10 bin aileyi aşan bir potansiyeli görülüyor. Bir taraftan yem bitkileri, bir taraftan da çiğ süt alacak ve ciddi anlamda girdi sağlayacak. Hem Bingöl’ün kalkınmasında, hem de bölgesel etki olarak son derece önemli faydası olacak. Doğu’da ilk büyük ölçekli yatırımının hayvancılık sektöründe önemli katkılar sunmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

SÜTAŞ SAHAYA İNİYOR

SÜTAŞ yatırımı ile ilgili detayları paylaşan Yılmaz, “hazırlıkları yapıyor şirket, artık sahada çalışmalarını başlatacaklar. Yerelde bir takım problemler çözüldü. Sayın Valimiz çok pratik bir şekilde aştık beraber. ÇED raporu gerekiyordu, geçen hafta itibariyle o rapor da çıkmış oldu. Fabrika ve tesislerin yapılacağı alanda da çalışmalar önümüzdeki süreçte yapılacak. Bu proje, Bingöl’ümüze, özellikle gençlerimize çok şey katacak. Resmi temel atma törenimizi kısmet olursa sayın başbakanımız ile beraber yapacağız. Henüz tarihi belli değil, çalışmalar fiilen başlayacak. Açılışında da Allah kısmet ederse Sayın Cumhurbaşkanımız ile gerçekleştireceğiz. Hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Toplantıya ayrıca Bingöl Valisi Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Hanefi Güler de katıldı. 

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız