Genç Haberleri

Zazaca Sempozyumundan notlar...

Programa katılan yabancı konuşmacılar için tercümanlar getirildi. Konuşmasını kendi dillerinde yapan konuşmacılar da ise salondaki katılımcılara kulaklık dağıtılırken kulaklıkların yetersiz kaldıkları

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.752 kez okunmuştur

Zazaca Sempozyumundan notlar...
Zazaca Sempozyumundan notlar...
mhp2

Bingöl Üniversitesinin bu yıl ilkini düzenlediği Zaza Dili Sempozyumu Cuma saat 9 buçukta başladı.Teknik anlamda bazı aksıkların yaşandığı sempozyumda konuşmacılar çok tartışılacak  açıklamlarda bulundular.

Bingöl İl Valisi M. Hakan GÜVENÇER, Bingöl Belediye Başkanı Serdar ATALAY, Bingöl Üniversitesi öğretim görevlileri, konuşmacı olarak davet edilen yerli ve yabancı katılımcılar ile Bingöl halkı ve üniversiteden birçok öğrencinin katıldığı sempozyumda açılış konuşmasını yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin BAYDAŞ katılımcıları Zazaca, Kurmanca ve Türkçe selamlayarak başladı.

BAYDAŞ, UNESCO’nun, “Dünya Anadil Günü” dolayısıyla 21 Şubat 2009 yılında yayımladığı rapora atıft bulunarak şunları söyledi: Zazaca kaybolan diller arasında yer almaktadır, Zazacanın korunması ve yaşatılması adına gereken adımları atacaklarını dile getirdi. BAYDAŞ, Bir dilin kaybolması bir kültürün kaybolması anlamına geliyor, biz Zazacanın korunması ve yaşatılması için elimizden geleni yapmak zorundayız aksi halde dilimiz zamanla kaybolup gidecektir." dedi.

Konuşmasına yazarlardan örnek vererek sürdüren BAYDAŞ, toplumlar arasındaki güvensizlikleri, ön yargıları yıkmanın ilk koşulunun inkârdan, ele geçirme isteğinden vazgeçmek olduğunu kaydetti.

BAYDAŞ: ÖNYARGILARI PARÇALAMAK ATOMU PARÇALAMAKTAN DAHA ZORDUR

BAYDAŞ, “Toplumlar arasındaki güvensizlikleri, ön yargıları yıkmanın ilk koşulu inkârdan, ele geçirme isteğinden vazgeçmektir. Her ne kadar, Albert Einstein ‘Ön yargıları parçalamak, atomu parçalamaktan daha zordur’ demişse de, bunu yapmak imkânsız değildir. Bu nedenle bu baş belası tabuları yıkmak zorundayız. Bunu yaparken de rehberimiz ilim olmalıdır, siyasi ve politik endişeler değil” diye konuştu.

Sempozyumun düzenlenmesinde emekleri geçenlere İl Valisi M. Hakan GÜVENÇER ve Rektör Prof. Dr. Gıyasettin BAYDAŞ tarafından birer teşekkür plaketi verildi.

SÜRELER KISA GELDİ

Programın moderatörlüğünü Bingöl Üniversitesi`nden Yard. Doç. Dr. Ahmet KAYINTU yaptı. Programa katılan yabancı konuşmacılar için tercümanlar getirildi. Konuşmasını kendi dillerinde yapan konuşmacılar da ise salondaki katılımcılara kulaklık dağıtılırken kulaklıkların yetersiz kaldıkları görüldü. Bunun yanısıra her konuşmacıya tanınan 15 dakikalık sürelerin yetmediği gözlemlediğimiz bir diğer olaydı. Bazıları anlayışla karşılarken bazıları da ek birkaç dakikalık süre istediler. Bazı konuşmacılar ise gülümseyerek sürenin az olmasını sitem ettiler.

Programın 1. oturumunda Alman Prof. Dr. Ludwig PAUL konuşmasına Zazaca başlayarak ingilizce olarak devam etti. PAUL, Bingöl Zazacasını yaklaşık 15 yıl önce biraz öğrendiğini söyleyerek konuşmasından bir parçayı Bingöl Zazacasıyla sundu.

Birinci oturumun ikinci konuşmacısı Alman Prof. Dr. Heiner EİCHNER ise kendi konusu olan, `Zazaki Dilin Keşfi ve İlk Araştırma - Peter Lerch ve Friedrich Müller` sunumu Türkçe yaptı. Prof. Dr. EİCHNER duygularını dile getirirken, bugün burada çok mutluyum Zazaca konuşacağım için mutluyum, dedi . İlk bilimsel Zazaca eserin F. Müller tarafından 1865 yılında kaleme alındığını söyledi.

Sempozyumun ikinci oturumu saat 11:10`da ilk konuşmacı olarak Alman Prof. Dr. Werner KÖNİG başladı. KÖNİG, bildirisinin konusu olan Dilbilim Atlaslarını anlattı.
İkinci oturumun ikinci konuşmacısı Brıgıtte Werner-Zaza dilinin yazılımı ve Zaza edebiyatı, Dr. Terry L. Todd-Ana dil nedir? konusunu anlattı.

Sempozyumun öğleden sonraki 3. oturumunda Dr. Zülfü SELCAN tarafından Zaza Dilinin Tarihi gelişimi hakkında bilgi verirken şu notları düştü: Kürt kavramı etnik bir kavram değildir. Kürtler yaşadıkları coğrafyada diğer dil ve milletlerle din, dil, kültür ve etnik olarak kaynaşmıştır, dedi.

ZAZACA AWESTA`DAN KAYNAKLANMIŞ VE GELİŞMİŞTİR

3. oturumun ikinci konuşmacısı Yard. Doç. Dr. Ali DİHKAN ve Cevad SADIKİ `Zazaca : Yeniden Tanımamız Gereken Dil` konu başlığında konuşmasına başlayan Cevad SADIKİ, Hakim FİRDEVSİ`nin ŞAHNAME eserinden bir şiir okuyarak başladı. SADIKİ, Şimdiye kadar birçok insan Zazacanın Kürtçenin bir lehçesini olduğunu söylüyorlardı ancak tarihi ve ilmi araştırmalar bunun aksini göstermektedir. Zazaca AWESTA`dan kaynaklanmıştır ve gelişmiştir. Zazaların asıl memleketi Hazar Denizi sahilleridir. Oradan yayılmışlardır, dedi. ŞAHNAME`de geçen bir olayda İran`ı yenerek ele geçiren bir şaha 30 dilde şiirler methiyeler yazıldı. Bu dillerden biri de Zazacadır. Ve burdan çıkaracağımız sonuçta da bunlara hepsine İrani topluluk denir.

HER BAŞLANGIÇ ZORDUR, BU İLK ADIM DA ZOR OLACAKTIR

4. Oturumun ilk konuşmacısı Yrd. Doç. Dr. Ali Kemal ÖZCAN `Zazaca Kürtçenin Bir Lehçesi mi? ` konusunun bildirimini yaptı. ÖZCAN konuşmasına Zazaca(Dımıli) tartışması ortalama bir dil tartışmasından daha çok bir siyasi ``çekişme`` bütününe daha yakın durmaktadır diyerek başladı. ÖZCAN, bu sempozyum erime tehlikesiyle karşı karşıya olan bir dili kurtarmak adına atılan önemli bir adımdır. Ve buna bağlı olarak bir kültür ve edebiyatı kurtarmaya yönelik atılan tarihi bir adımdır, dedi. Bu ilk adım zor olacaktır. Alman atasözünda de dediği gibi her başangıç zordur. Biz burada en az 5.5 milyon insanın konuştuğu bir dilin tarihi gelişim sürecini, kökünü, akraba olduğu dilleri araştırmak ve geleceğini teminat altına almak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Yazılı belge ve bilgilerin kıtlığı bakımından belge bulmakta zorlansakta dil yapısından ve içeriğinden hareketle daha sağlıklı bilgilere ulaşabilir. Mevlana`nın dediği gibi; Güneşi görmek istiyorsan güneş kendisi doğdu güneşe bak` güneşi ıspatlamak için başka delile gerek yoktur. Buna dayanarak Zazacayı tanımak ve bilmek için başka bir yere bakmamıza gerek yoktur.

4. oturumun ikinci konuşmacısı Almanya Merkez İslam Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Mag: Burhanettin DAĞ ise `Zazacanın Farsça ve Deylemi dilleriyle olan irtibatları ve akrabalığı` konusunu anlattı. DAĞ, konuşmasının sonunda üniversitede Zazaca öğretim ile ilgili bir bölümün kurulmasını, Zazaca Gramer oluşturulmasını, Zazaca Sözlük oluşturulması ve Zazaca sözlü haldeki hikayelerin, mesellerin yaşlılardan dinlenip yazıya dökülmesi ve kitaplaştırılması önerilerini sunarak konuşmasını bitirdi.

4. Oturumun içinci konuşmacısı Yaşar ARATEMUR ise `Arkaik Kaynaklardan Günümüze Zazalar ve Zazaca` konusunu bildirirken, birçok uluslararası kaynaktan zazacanın ve zazaların temel esasları üzerinde araştırmalar yaptığını ve Türkiye`de de birçok Kürt ve türk bilim adamının kitaplarını araştırdığın söyleyerek bunların genelinde Zazacanın ayrı bir dil ve Zazaların ayrı bir halk olduğu noktasına vurgu yapıldığını belirterek bu bütün kaynaklarda açıkça görülmektedir, dedi.

ZAZACAYA TERCÜME EDİLEN ÜÇGÜL ADINDAKİ ÇİÇEĞİN NE 3`Ü VAR NE DE GÜL İLE ALAKASI VAR

4. Oturumun son konuşmacısı Ahmet KASIMOĞLU da `Bitkilerin Zazaca Adlandırılması` konusunun bildirisinin sunumunu yaptı. KASIMOĞLU bitkileri adlandırırken bitkilerden 2000 adet isim türettiğini söyledi. Bitkilerin adlandırılırken ki farklılığını ve benzerliklerini incelediğini belirterek, araştırdığı kişilerden Siverekli Necmettin BÜYÜKKAYA`dan 150 bitki adı, Dicle Üniv. kaynaklarından 100 adet bitki adı derlerken ve bitki adları sözlüğündeki bitki adlarını Zazacaya uyarladığını da söyledi. Ayrıca Latince bilimsel isimleri Zazacaya tercüme ettiğini söylerken bitkilerin isimlerinin 3 farklı adda olduklarını ve bunlardan bir tanesinin Zazaca olduğunu söylediği zaman bazı çevrelerden tepki aldığını ve isimleriniz bile Zazaca değilken bitki adları nasıl Zazaca olsun şeklinde tepkiler aldığını söyledi. Ayrıca bitkilerin bazı yerlerde hayvan adlarıyla adlandırıldığı görülmüştür, dedi.

KÜRTLERİN İLK KAYNAK KİTABI ŞEREFNAME DEĞİL ENSABU`L ERKADDIR

5. Oturumun ilk konuşmacısı Muş Alparslan Üniv. Araştırma görevlisi Ercan Çağlayan da `Osmanlı
Belgelerinde Zazalar ve Zazaca Üzerine Notlar` konusu üzerine bildirisi yaptı. Birincisi, bir milletin var olup olmadığını bir dil üzerinden yapamayız. İkincisi kaynak, ana kaynaklar yoktur maalesef zazacayla ilgili. Bilimsel araştırma yapanlar maalesef ikinci kaynaklardır. Üçüncüsü ekrad kelimesidir. Kaynaklarda ekrad bi etnik grubu tanımlamak için kullanılır. Mesela Kürtlerin tarihi ile ilgili ilk kaynakta bize yutturulmaya çalışılan Şerefname değil, Ensabu`l Ekrad`(Kürtlerin Mezhebi) adlı kitaptır. Ben Zazaların tarih boyunca aldıkları isimlere değinmek istiyorum. ÇAĞLAYAN konuşmasına Fars kaynakları, Şerefname, Seyahatname, Cihannuma, Osmanlı Resmi yazışmaları, Mühimme Defterleri, Nüfus defterlerini kaynak gösterirken Zazaların ilk olarak Donboli adıyla bilindiklerini daha sonra sırasıyla Dombili, Domili, Dımıli ve Dımli olarak tarihsel bir süreç göstererek Zazaların ise kaynaklarda sadece bir Aşiret ismi olarak geçtiğini söyledi. Osmanlı Nüfus sayımlarnda da Zaza veya Domboli gibi bir kayıt bulunmadığını söyleyerek yapılan nüfus sayımlarındaki etnik kimliklerin nüfuslarını tablo ile göstermeye çalıştı.

5. oturumun ikinci konuşmacısı Fahri PAMUKÇU da `Zazacada Dilbilgisi Zamanları` bildirisininin sunumunu yaptı. Bir dilin gramerini kısa zürede anlatmanın zor olduğunu ama bunu seçmesinin nedeninin Zazacanın sadece bir dil olmadığını ve dünyanın tüm dilleri gibi Zazacanın da farklı yerler farklı kişilerce kullanıldığını söyledi. PAMUKÇU, Zazacada zamanları Zazaca ve Türkçe karşılaştırmalı olarak sunumunuyaptı.

KÜRTLER BİZİM KARDEŞİMİZ OLMASA DA AMCAMIZIN OĞLUDUR

5. oturumun son konuşmacıları Ar. Grv. Murat ALANOĞLU - Ar. Grv. Muhammed YÜCEL`in ortak çalışmasını Murat ALANOĞLU `Dımıli ve Zaza Adının Menşei ve Tarihsel Gelişimi` konusundaki sundu. İnsanlar kendilerini nasıl görürlerse öyle yaşamalıdır. Kim kendini nasıl hissediyorsa başkasını rencide etmeden, küstürmeden söylemesi gerekir. Kürtler bizim kardeşimiz olmasa da bizim Amcamızın oğludur. Zaza adı 15. yy`da Kaygusuz ABDAL ile gelmiştir. Şerefname de Zaza adı geçmez ama Dımıli adı geçer. Dımıli adı çevirilerde farklı geçer arap ve fars kaynaklarında farklı geçer. Domboli/ Dımıli adıyla anılanlar Donboli kalesinde yaşıyorlardı. Ancak bu kalenin tam yeri bilinmemektedir. Osmanlı belgelerinde Dımılilerin yerleşim alanlar yine doğu ve güneydoğuya yayılmış haldedir.

EN UYGUN ALFABE WARE/JACOBSON OLARAK ÖNE ÇIKIYOR

6. Oturumun ilk konuşmasını Mesut KESKİN `Zazacadaki Alfabe Sorununa Bir Bakış ve Çözüm Önerisi` konusunun bildirimini yaptı. KESKİN, Zazaca alfabe konusunda Ware/Jacobson ve Bedirxan alfabesi dilimize en uygun iki alfabe olarak öne çıkmaktadır, dedi. KESKİN, Zaza Dil Enstitüleri ve benzeri kuruluşların benimsenmesi gerekmektedir dedi. Zazaca yazımında kullanılan yaygın alfabeler, en uygun olabilecek alfabeler ve denenmiş alfabelere değinen KESKİN, en uygunu olarak Ware/Jacobson alfaben bağlamda bir konsensüs sağlaması açısından kabul görülmesi gerekmektedir, dedi.

ZAZACA 16 SÖZLÜK VAR

6. Oturumun ikinci konuşmacısı Murat VAROL da `Zazaca Sözlükçülüğün Tarihi, Sorunları ve çözüm yolları` konusunun bildirisini yaptı. VAROL, sözlük bir dilin kelimelerini bir çağdan başka bir çağa taşıyan bir hazinedir. Zazaca alanında şuana kadar 16 sözlük hazırlandı. İlki 1987 sonuncusu ise 2010 yılında hazırlandı. Bunlardan 7 tane Zazaca - Türkçe, 4 tanesi Türkçe - Zazaca, 1 tane Zazaca - Kurmancca, Bir tanesi Zazaca ve Türkçenin bir arada olduğu bir sözlük, bir tanesi deyimler sözlüğü olurken 1 tanesi de çok dilli olarak hazırlanmıştır. İlk sözlük ve hala kabul gören Malmısanıj tarafından basılmıştır.

6. Oturumun üçüncü konuşmacısı Faruk DREMET `Kimliğin Belirlenmesinde Anadilin Önemi` konusunu sundu. Aile ve şahısların isimlendirilirken ki aynılıkları ve farklılıklarını inceleyen Dremet, Zazaca Alternatif ad ve soyadları ve buna benzer birçok alternatif sunarak Anadilin önemini ortaya koymaya çalışarak Zaza Dilinin ve Kimliğinin Öneminin anlaşılabilmesi adına yaptığı farklı çalışmalara değindi.

6. Oturumun ve günün son konuşmacısı ise Hakkı ÇİMEN ` Zaza Dili derslerinin Türkiye`de Kreş ve İlk Okul Düzeyinde okutulması` konusunda sunum yaptı. Sunumunda sık sık Dersim insanına ve Dersim insanın ruh yapısına değinerek sitem eden ÇİMEN, Dersimlilerin çocuklarını kendi dil ve kültürleriyle yetiştirmemesi yüzünden isyankar ve çevresine zarar veren gençler yetiştirdiklerine dikkat çekti.
Çocuk ve gençlerin kişilik gelişmesinde anadili çok önemli yer tutuyor dedi. Dil Kültür Bağlantısı Tarihi kitabında hayvanlar yüzyıllar boyunca konuşup yazamadığı içindir ki hayvanın tarihi yoktur. Dersimli insanın da tarihi nasıl olsun arkadaşlar. Kendi anadiliyle hiç konuşmamış ki. Dersim insanı şuanda rüzgarın önündeki Kenger gibidir herkes dersimlilerle alay etmektedir. Yok efendim trkiyenin en aydnlarıymış. Kendi anadiliyle yetişmeyen insan nasıl aydın olabiliyor. Bizim çocuklarımız da ilk 5 yaşlarında anadilleriyle yetişmezse bunlardan farkı kalmaz, dedi.

ÇİMEN şu önerileri sunarak konuşmasını bitirdi.

1- Yerel Dillerin kreşler düzeyinde okutulması için kanun yapılmalı
2- Zazaların yoğun olduğu bölge ve mahallelerde Zaza Dili okutulacak yerler açılmalı, bu konuda çalışmalar yapılmalı
3- 1,2,3 sınıflarda okutulabilmesi için kitap hazırladık. Devlet bu kitapların okutulması için zemin hazırlamalıdır.
4- Ve en büyük iş devlet kendi zihniyetini, bakış açısını değiştirerek yerel dillere yaklaşım sergilemelidir. (Mesut Öylek )


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız