Genç Haberleri

Hastanelerde randevulu dönem

Bingöl İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Bingöl’de Mart 2011 tarihi itibariyle hastanelerde randevu sistemine geçileceğini bildirdi.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.199 kez okunmuştur

Hastanelerde randevulu dönem
Hastanelerde randevulu dönem

Türkiye’de şuana kadar 9 ilde uygulanan randevu sistemine Bingöl’ünde dâhil edileceği bildirildi. Mart 2011 tarihinde uygulamaya konulacak sistemle, hastalara daha kaliteli bir sağlık hizmeti verilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Konu ile ilgili gazetecilere açıklama yapan Bingöl İl Sağlık Müdürü Dr. Tekin, Bingöl’de Mart 2011 tarihi itibariyle hastanelerde randevu sistemine geçileceğini söyledi. Türkiye’de pilot olarak seçilen birkaç ilde uygulanan randevu sisteminin Bingöl’de 2011 yılında başlayacağını belirten Dr.Cihan Tekin, son sistemle sağlık personelinin çalışma saatlerine de ince ayar yapılacağını kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde 81 ilin il sağlık müdürlerinin katılımıyla Ankara’da bir toplantı yapıldığını ifade eden Tekin, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen toplantıda sağlıkla ilgili önemli kararların alındığını söyledi. Hastaların polikliniklere bizzat giderek yaptıkları müracaat uygulamasının sona ereceğini tekrarlayan Tekin, randevu sistemiyle vatandaşa daha iyi ve daha kaliteli bir hizmetin sunulacağını belirtti. Tekin, Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde randevu sisteminin yaygın olduğunu ve tüm illerde uygulamaya konulmak üzere bu sisteme geçeceğini vurgulayarak, “ Türkiye modern hizmetleri uygulamaya koymak için harekete geçmiştir. Bu kapsamda sağlık sektöründe de bazı değişiklikler yapılacaktır. Mart 2010 tarihi itibariyle Bingöl’de hastanelere yapılacak müracaat şekli randevu ile olacaktır. Bu sistemle hastanelerde çok ciddi bir rahatlama meydana gelecektir” ifadelerini kullandı.

SİGARA YASAĞI DAHA DA GENİŞLEYECEK

Sağlık Bakanlığının birçok konuda radikal kararlar aldığını belirten Tekin, sigara yasağının genişletilmesi ile ilgili yeni gelişmeler olduğunu söyledi. Tekin, Bakanlığın ilaç fiyatlarını aşağıya çekebileceğini ve ilaç indiriminin gündemde olduğunu kaydetti. Tekin, “ Bakanlığımızın son yıllara ait verileri Türkiye’de sağlıkta iyileşmenin ne derece ilerlediğini açıkça gösteriyor. Örneğin ilimizde ve Türkiye’de bebek ölüm oranları ciddi oranda azalma kaydetti. Türkiye bu anlamda gelmişmiş birçok ülkenin daha ilerisinde görünüyor. Bununla birlikte ilimizde bazı yenilikler yapılacak. Sigara ile ilgili yetkiler belediyelerden alınarak valiliklere verilecek. Sigara yasağının daha da genişletilmesi planlanıyor” diye konuştu.

KİĞI VE YEDİSU’YA RÖNTGEN CİHAZI

Genç Devlet Hastanesinde bazı eksikliklerin olduğunu ifade eden Tekin, ilçenin sağlıkla ilgili sorunlarının çözüleceğini belirtti. Tekin, “ Buradaki hastanenin doğumhane, diyaliz ve diş polikliniği sıkıntıları giderilecek. Solhan Devlet Hastanesinde Radyoloji birimi kurulacak. Adaklı ilçesinde 20 yataklı hastane yapılacak. Kiğı ve Yedisu ilçelerine de 100’er bin TL ödenek ayrılarak röntgen kurulacak. Bütün bu hizmetler ve ilimizde ki sağlık binalarının onarımı için bakanlık tarafından 1 milyon 300 bin TL ödenek ayrıldı. Bu ödenekle il genelinde yüzde 50 bina onarımı yapıldı. Güveçli köyünde olan metruk binayı da Milli Emlak alacak. Yeşil kart bürosu da yenilerek daha modern bir hale getirildi. Tabii bütün bunların yapılmasında Devlet Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Turan Buzgan ve diğer Bingöllü bürokratların katkıları ve destekleriyle oldu. Bingöl bu anlamda çok şansı bir il. Bütün Bingöllüler adına Sayın bakan ve müsteşarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar