Genç Haberleri

HAYVAN SAHİPLERİ YAYLAYA ÇIKTI

Her yıl bu vakitlerde havaların sıcak olmasından ötürü hayvanlarını serin olan yaylara çıkartan yaylacılar, burada serin havanın keyfini çıkartıyorlar.

25 Haziran 2019 Saat: 12:46
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 489 kez okunmuştur

HAYVAN SAHİPLERİ YAYLAYA ÇIKTI
HAYVAN SAHİPLERİ YAYLAYA ÇIKTI

Yazın hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyretmesinden ötürü hayvanlarını sıcaktan korumak Genç’in yaylalarına çıkartan hayvan sahipleri, yüksek rakımlı yaylalarda serin havanın keyfini çıkartıyorlar. Yaylalara hayvanlarını çıkartan hayvan sahipleri, yaz mevsiminin gelmesiyle hayvanlarını alarak Genç’in en önemli yaylalarında Çotla Dağı eteklerinde çadır kurduklarını ifade etti. Yaz aylarının başlarında hayvanlarını ve çadırları alarak Çotla Dağında yaylaya çıktıklarını söyleyen Hayvan sahipleri, gündüz ortasında hayvanlarını sağdıklarını ve serin havanın tadını çıkarttıklarını kaydetti. Her yıl yaz ayının başında Çotla Dağında yaylaya çıktıklarını vurgulayan hayvan sahipleri , yaylada hem hayvanlarını beslediklerini hem de hayvanlarında süt, peynir ve yün elde ettiklerini dile getirdi.  Ovada havaların çok sıcak olması nedeniyle Çotla Dağında yüksek kesimlerine yaylaya çıktıklarını ifade eden hayvan sahipleri, hayvanları gelişimi ve sağlığı için yaylaya çıktıklarını belirtti. Yaylaya çıkmakla hem hayvanların sağlığı için hem de hayvanlarda süt veriminin daha artması için köylülerle birlikte yaylaya çıktıklarını söyleyen hayvan sahipleri: “Bildiğiniz gibi her yıl bu vakitlerde hayvanlarımızı yazın daha serin olan yaylalara çıkartıyoruz. Genç’in havası merkezde sıcak olduğu için buraya geliyoruz. Hem fazla süt üretimi elde etmek hem de hayvanlarımızı beslemek için bu yaylara ailemizi alarak geliyoruz. Havalar sıcak olduğu için hayvanlarımızı bu bölgede otlatıyoruz. Bu yöntemi uygulamamızın bir sebebi de serin havanın birçok hastalığa iyi gelmesidir. Yaylaya köydeki komşularımızla birlikte geldik. Yaylamız çok güzel. Yazın yaylamıza çok misafir geliyor.

“Yazın Çok Sıcak Oluyor”

Genç merkez ve köyleri yazın çok sıcak olduğunu ifade eden bir diğer hayvan sahibi ise, her yıl yaz aylarının bunaltıcı sıcaklığından dolayı yaylaya çıktıklarını ve yaklaşık  iki buçuk ay yaylada hayvanlarını otlattıklarını dile getirdi. Her gün öğlen vakitlerinde çadırlarının önüne gelen hayvanlarını kadınlara yardım ederek sağdıklarını, yünlerini kırkarak, hayvanların rahatlatılmasını sağladıklarını söyledi. Hayvanlardan elde ettikleri yünleri yorgan, yastık gibi ev eşyalarında kullandıklarını belirten hayvan sahibi: “Çotla Dağında bulunan köyümüzün yaylası olan bu bölgeye yaz aylarının başında hayvanlarımızı getiriyoruz. Genç merkez ve köyleri yazın çok sıcak olduğu için bizlerde hayvanlarımızı serin yere getiriyoruz. Burası çok güzel. Koyunlarımızı şu an kırkıyoruz, elde ettiğimiz yünleri düğünlerde veya normal ev yaşamında yastık, yorgan şeylerde kullanıyoruz. Ayrıca buralara serin olduğu için hayvanlarımız hem kilo alıyor hem de fazla süt elde ediyoruz. Elde ettiğimiz sütleri yoğurt, peynir, yağ, vb. hayvansal ürünler elde ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar