Genç Haberleri

Hem baraj hem demir yolu istiyoruz

2009 yılında yapımına kesinleşen Kale ve Beyhan Barajlarının çalışmalarına daha start verilmeden Vahkin bölgesinde Murat Nehri üzerinde bir baraj yapımının daha kararlaştırılacağını açıklayan Milletve

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.804 kez okunmuştur

Hem baraj hem demir yolu istiyoruz
Hem baraj hem demir yolu istiyoruz

Genç Gazetesi:

AK Parti Bingöl Milletvekili Yusuf Coşkun, Murat Nehri üzerine kurulacak Kale ve Beyhan Barajları ile ilgili basın açıklaması yaptı. Yapımına 2009 yılında karar verilen ve ön çalışmaları yapılan her iki baraj ile birlikte güzergahı değişen ve Genç`ten geçmemesi beklenen demiryolu ağı hakkında açıklama yapan Coşkun, demir yolunun yeni haliyle de Genç`te geçeceğini ifade etti.

BAKANLAR KURULU VE CUMHURBAŞKANI ONAYLADI

Konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında demir yolu hattının Bingöl üzerinden geçmesi için Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın devreye girdiğini ifade eden Milletvekili Yusuf Coşkun, " TCDD Genel Müdürlüğünün ilk projesinde demir yolu hattı Bingöl`den geçmiyordu. Elazığ`dan sonrası iptal edilecekti. Sayın Bakanımız ve Başbakanımızın devreye girmesiyle bu durum ortadan kaldırıldı. Yeni projede baraj suyunun seviyesine göre demir yolu ağı yukarı çıkacak. bu 2010 ek yatırım programına alındı. Demir yolları hemen acil bir şekilde çalışmalara başladı. Bir ay içerisinde demir yolları tarafından projesi bitirilecek. Projede demir yolu güzergahı ve yapılacak yeni istasyonlar belirlenecek. Genç istasyonu yine olacak. Diğer istasyonlar ve güzergah Bingöl ve ilçelerinin menfaatleri doğrultusunda belirlenecek. BU yeni demir yolu modeli Türkiye`de örnek olacak ve en modern sistemlerle yapılacak.

DÜŞÜNÜLEN GÜZERGAH: OSB-GENÇ ARASI

Açıklamalarına demir yolu güzergahının Bingöl kısmına değinen Milletvekili Yusuf Coşkun, düşündükleri güzergahı ise Organize Sanayi Bölgesi ve Genç arasından geçecek bir bölge olduğunu söyledi. Genç istasyonun kalacağının altını çizen Coşkun, amaçlarının her yerin faydalanması olduğunu vurguladı.

ÇALIŞMALARA BAHARDA BAŞLANACAK

Hem barajların hem de demir yolunun çalışmalarına önümüzdeki bahar ayında başlanacağını ifade eden Coşkun,  yeni baraj ve yolun yapımı bitene kadar ve baraj su tutmaya başlayana kadar mevcut demir yolunun kullanılmaya devam edileceğini söyledi. Bingöl`ün tarihinde çok önemli bir dönüm noktasına sahip olacağını kaydeden AK Parti Bingöl Milletvekili Yusuf Coşkun, 5 bin insanın iş imkanı bulacağı bu projenin bitirilmesi ile birlikte ülke genelinde elde edilen hidroelektriğin yüzde 10`undan fazlası bu barajlardan karşılayacağını ifade ederek "Burada bölgenin coğrafyası değişecek. Yani bugüne kadar boşa akan su değerlendirilecek. Bölgede büyük yollar, büyük tesisler, büyük üretim merkezleri oluşturulacak. Bundan esnafımız, vatandaşımız istifade edecek. Vatandaşımız buralarda çalışacak. İşsizlik sorunu ortadan kalkacak. Kısacası burada ticaret dönecek. Baraj yapılacak bölgenin tüm çehresi değişecek. Bu mevkide yer alan tüm yollar yeniden yapılacak. Baraj yapılacak yerdeki köyler su altında kalacak. Buradaki köyler su altında kalacağı için nakil işlemi yapılacak. Proje bedeli olan paranın 1 milyar 500 bin doları barajın kendi yapımına, 600 bin doları da baraj suyu altında kalacak demiryolu güzergahının başka bir güzergahtan geçirilmesi için kullanılacak. Geri kalan para ise arazilerin istimlak bedelleri başta olmak üzere diğer giderlerde kullanılacak. " dedi


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar