Genç Haberleri

Her Okula Bir Kütüphane

Genç YİBO öncülüğünde başlatılan Her Okula Bir Kütüphane Kampanyası resmi olarak tüm ilçede başlatıldı.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.218 kez okunmuştur

Her Okula Bir Kütüphane
Her Okula Bir Kütüphane

Genç YİBO Rehberlik Servisi İle Demokrasi ve İnsan Hakları Kulübü tarafından yürütülecek olan Her Okula Bir Kütüphane isimli kampanyaya start verildi. Kampanyanın amacı ismindeki anlaşılacağı gibi Genç’in bütün okullarına bir kütüphanenin olmasını sağlamak.
İşte okulun Rehberlik Servisi İle Demokrasi ve İnsan Hakları Kulübü tarafından hazırlanan kapmayanın tanıtımı:
Yıllardır bölgemizin ve ilçemizin içinde bulunduğu olumsuz durumlar yapmamız ve kazanmamız gereken birçok olumlu davranışı ertelemiştir. Belli kuşaklar bu olumsuzluklardan çok etkilenmiştir. Bizler bu memleketin insanı ve yaşanılanları en yakından görenler olarak “ artık olumsuzlukların etkisinden kurtulmanın zamanı gelmiştir” demeyi düşündük. Böyle gelmiş böyle gider değil de böyle gelmiş böyle gitmesin amacındayız. Yapacağımız çok şey var. Merdivenin ilk adımı kitap okuma alışkanlığı kazanmak ve kitap okumayı davranış haline getirmektir. Sosyal aktivitenin çok az olduğu ilçemizde kendi aktivitemizi kendimiz yaratmak zorundayız. Maddi imkânsızlıklar yüzünden ufkumuzu genişletme imkânı yok. Sadece bulunduğumuz çevrenin etkisi altındayız. Gördüklerimiz ve yaşadıklarımız Genç ilçesi ile sınırlıdır. Düşüncelerimiz hep aynı. İnsanlara bakış açımız ve İnsanları algılayışımız da hep tek tip. Farklı karakterlerle karşılaşmadık. Bu yüzden insanlarla iletişimde hep sorunlar yaşadık. Bu sorunları atlatmamız için kitapların dünyasında yaşamalıyız. Farklı insanlar kültürler görmeliyiz. Kendimizi kitaplardaki kahramanların yerine koymalıyız yani empati kurmalıyız. Gün boyu hazırlandığımız üniversite ya da liselere yerleşme sınavlarının stresini akşam yarım saat kitap okuyarak atmalıyız başımızı yastığa günün stresini unutarak koymalıyız. Bu sayede hem stresten kurtulur hem de ertesi gün ki çalışmalarımıza daha dinç zinde başlarız. Düzenli kitap okumak hem kelime hazinemizi arttıracak hem de güzel konuşma ve yazmayı bize kazandıracaktır. Düşüncelerimizi daha rahat dile getirme ve kendimizi daha rahat ifade etme yetisine sahip olacağız. Genç ilçesinde yıllardır bir kütüphanemiz var ama kitap okuma alışkanlığı yok. Okullarımızda zengin kitaplara sahip kütüphane yok. Var olan kütüphaneleri zenginleştirmek ve yenilemek zorundayız. Kütüphanelere günün şartlarına uygun kitaplar eklemeliyiz. Bu anlamda işe geleceğimiz olan çocuklarımızdan başlamayı düşündük. HER OKULA BİR KÜTÜPHANE kampanyası fikrinde birleştik. Bu kampanya tamamıyla Genç halkının kendi eseri olacaktır. Kendi çocuklarımıza kendi imkânlarımızla kütüphane kuracağız.

AMAÇ
Hepimizin evinde kullanmadığı kitaplar vardır. Raflarda tozlanan bu kitapları raflardan indirip en çok ihtiyacı olan öğrencilerimizin hizmetine sunmak kampanyanın temel amacıdır.Ayrıca halka artık okuma alışkanlığını kazandırmak için süslü kelimeler kullanmak yerine bu toplumun bütün dinamiklerini faaliyete geçirerek okumayı hep birlikte bir hayat tarzına dönüştürmek amaçlanmaktadır.

YÖNTEM
HER OKULA BİR KÜTÜPHANE NEDİR?
İlçemizde ki okullarda yüksek bir öğrenci ve öğretmen potansiyeli vardır. Bütün okullarımızdaki öğrenci ve öğretmenlerimizden ayda bir kereye mahsus olmak üzere evlerinde kullanmadıkları bir kitap getirmeleri talep edilecektir. Bu kampanyanın ilk aylarında öğretmenlerin katılımı mutlak surette gereklidir. Her ay toplanan kitaplar belirlenen bir okula teslim edilecektir. Bu kampanyanın 1 yıl devam etmesi halinde ilçe merkezinde bütün okullara zengin bir kütüphane sağlanır. 2 yıl devam etmesi halinde köylerimizdeki okullarımıza da kütüphane oluşturulacak kapasiteye ulaşılacaktır.Ayrıca öğretmenlerimizin katkıları ile bu hesaplamalardaki olası sapmaların önüne geçilecektir.
Bu kampanyaya ek olarak halkında bilinçlendirilmesi ve çocuklara örnek olması için ikinci bir kampanya oluşturulacak. Toplanan kitapların düzeyleri belirlenerek seçilecek belirli sayıdaki kitaplar halkın uğrak yerleri olan çay ocaklarına verilip halkada kitap okuma alışkanlığı kazandırma çalışmaları yapılacaktır.
Halkın bu konuda katılımını sağlamak için tanıtım çalışmaları yapılacaktır.Bu çalışmalar için esnaflar bilgilendirilecektir.Ayrıca halka model olmaları bakımından öğretmenlerin kitap okuma sürelerini ve ortamlarını arttırmaları sağlanacaktır.
Bu kampanyamız Genç ilçesi ile sınırlı kalacaktır.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız