Genç Haberleri

İkinci Çeltiksuyu faciası yaşanabilir

Genç’te Milli Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu’nda duvar ve kolonların çatlak olmasına rağmen, eğitim öğretime devam edilmesi öğrencileri ve velileri korkutuyor. Öğrenci velileri yetkililerde

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.283 kez okunmuştur

İkinci Çeltiksuyu faciası yaşanabilir
İkinci Çeltiksuyu faciası yaşanabilir

Okulun 2003 depremi ilk hasar tespit raporlarına göre yıkılması gerekiyordu fakat ne olduysa aradan 7 sene geçmesine rağmen hala eğitime devam ediliyor. Olası bir depremde ikinci bir Çeltiksuyu faciası her an yaşanabilir.

Yenişehir Mahallesi`nde 800 öğrencisi bulunan 2 katlı Milli Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. 2003 Bingöl depreminden sonra hasar tespit için okula gelen heyet ilk olarak ağır hasar var dedi yıkım kararı istenmiş, daha sonra rapor tekrardan düzenlenmiş ve orta hasar var güçlendirilmesi gerekiyor denilmiş. Buda çok görülmüş ve son olarak güçlendirilmeye bile gerek yok diye bir rapor çıkmış. Veliler, yetkililerden okulun kesin durumu için detaylı bir sonuç istiyor

Okul yönetimi: ‘‘Defalarca okulun hasarlı olduğunu ilettik ve defalarca yetkili makamlara şikâyette bulunduk fakat hiçbir şekilde okula gelinip hasar tespit raporunda bulunan olmadı. En son girişimlerimizi arttırdık bunun sonucunda da 30 Ekim 2010 tarihinde okulumuza Bingöl Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nden bir heyet geldi incelemelerde bulundu ve gitti. Ancak oradan da hala bir rapor çıkmadı. Öğrencilerimizden ve velilerimizden gelen tepkiler her geçen gün daha çok artıyor, biz de elimizden geleni yapıyoruz fakat sadece bizlen de olmuyor.’’

ÇOCUKLARIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ YOK

Çocukların can güvenliğinin olmadığını ve okulun iki bölümden oluştuğunu, sonradan ek yapılan kat ile eski katın birbirini tutmadığını söyleyen veliler, ‘‘ çocuklarımızı göz göre göre ölüme gönderiyoruz. Eğitim çatısı başlarına ölüm çatısı olarak düşerse bunun hesabını kim verebilir? İnsan hayatı bu kadar basit olmamalıdır. Yetkili kurumların konuya bir an önce çözüm bulmalarını istiyoruz.’’ Şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

SIVAYLA KAPATTILAR

Öğrenciler ise okulun her iki yan duvarlarında çatlaklar olduğunu, buraların alçıyla kapatılıp üzerinin boyandığını öne sürerek şu iddialarda bulundular:

"Okulumuzun birçok yerinde çatlaklar vardı bunları görmeyecek kadar ve bu tehlikenin farkında olmayacak kadar küçük değiliz biz. Ayrıca öğretmenlerimiz bize sürekli olarak olası bir depremde hızla okulu boşaltmamızı söylüyor. Bu da bizi korkutuyor. Ders aralarında öğrenciler koridorda koşarak gittiklerinde okul sallanıyor. Sınıflarda korkarak ders yapıyoruz. Ayrıca bahçeye çıktığımızda yıkılma tehlikesine karşı okul binasının yanında oyun oynamıyoruz."

OKUL HER ANLAMDA YETERSİZ

1987 yılında yapılan ve bünyesinde 800 öğrenci barındıran, en az 24 derslikten oluşması gerekiyorken 14 derslikten oluşan Milli Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu fiziki anlamda eğitime yetersiz. Okulda 3 bayan tuvaleti 3’de erkek tuvaleti olmak üzere toplam 6 tane tuvalet bulunuyor. Ayrıca okulun kütüphanesi, laboratuarı, konferans salonu, spor odası ve spor salonu bulunmuyor. Veli toplantıları ise okulun koridorlarında yapılıyor. 


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar