Genç Haberleri

Keklikdereliler (Parçanç) dernekleşiyor

Genç’in önemli köylerinden olan Keklikdere Köyü ve bağlı 11 tane mezrası bir dernek altında buluşuyor. Kurulacak yeni dernekle birlikte hareket etme yolunda önemli bir adım atan köylülerin, ilk

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.356 kez okunmuştur

Keklikdereliler (Parçanç) dernekleşiyor
Keklikdereliler (Parçanç) dernekleşiyor

Genç’in önemli köylerinden olan Keklikdere Köyü ve bağlı 11 tane mezrası bir dernek alnda buluşuyor. Kurulacak yeni dernekle birlikte hareket etme yolunda önemli bir adım atanşi köye ait color="#0000ff">www.keklikdere.com adlı internet sitesi kurmak oldu. Köylüler, bayramda bir toplantı da buluşmaya hazırlanıyor.

Keklikdereköyü Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı şirin bir köydür. İl merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 36 km’dir. İlçeye uzaklığı da yaklaşık olarak 16 km’dir. Keklikdereköyü Osmanlı Devleti zamanında kurulmuştur. Kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekte. Ancak birkaç sülale geriye doğru gidersek yaklaşık olarak 1800’lü yıllarının başlarında kurulması muhtemel görünüyor. Keklikdere fiziki yapısı itibariyle toplu yaşamaya elverişli bir yer değildir. Çok dağınık araziye sahiptir. Keklikdere köyü Ağılcık ( Parçunc-Köy Merkezi), Onbaşı ( Şık,Boti), Yamanlar ( Ğed), İpekli (Gêrt), Dumluca (Sêrê), Hayran (Hêstik), Şaban ( Şeûn), Eski Keklikdere Mezrası (Parçunc Hîravı), Yeşiller (Bergumi), Koyuncuk (Hâdrek) mezralarından oluşmaktadır. 2000 yılında yapılan nüfus sayımına göre köyün nüfusu 335 kişidir. Köy nüfusunun yaklaşık olarak 4000 (resmi değildir) civarında olduğunu tahmin ediliyor. Köy nüfusunun büyük çoğunluğu iş imkânlarının kısıtlı olması, eğitim imkânlarının yetersiz olması, ulaşım noktasında yaşanan sıkıntıların varlığı ve sağlık problemlerinin artması nedeniyle ilçe merkezine, il merkezine ve diğer illere göç etmek zorunda kalmıştır.

Halkın geçim kaynağının temelini tarım ve hayvancılık oluşturur. Genç nüfusun büyük çoğunluğu yaz aylarında büyük şehirlerde çalışarak geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Nüfusun diğer bir bölümü de yaz aylarında inşaat işlerinde çalışarak geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Fiziki yapısı tarıma elverişli bir yer değildir. Hayvancılık için uygun bir yapısı vardır. Ancak son zamanlarda köyün büyük kısmı ilçeye göç etmek zorunda kalmıştır. Bu da hayvancılığı çok kötü etkilemiştir. Göçün en büyük sebebi ise eğitim sorunudur. Ayrıca köyün bir çok sorunu bulunmaktadır. Köy halkının büyük çoğunluğu bu sorunları çözmek yerine köyü terk etmişlerdir. Bunu daha basit bir yol olarak görmüşler. Kısa vadede belki onlar için bir çözüm olmuştur ama uzun vadede uygun bir çözümün olmadığını fark etmeye başladılar. Bir kısmı tekrar köye dönmek istiyor ama çoğunun dönmeye imkanı yok. Köye dönmek isteyip dönemeyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bir yandan hayatın gerçekleri onları köye doğru sürüklemekte diğer yandan ise köye giderlerse eğitim sorunu, altyapı sorunu gibi bir sürü sıkıntılarla baş etmek zorunda kalacaklar. Bu sorunu fark eden gönüllü Keklikdereliler buna bir çözüm bulmak için harekete geçtiler. İlk önce bir site kurdular. Elektronik ortamda birlik beraberliği sağlamak için çoğu kişiyle irtibata geçtiler. Köy için neler yapılabileceğini tartıştılar. Neticede herkeste sitenin iyi bir başlangıç olduğu ama yeterli olmadığı kanaati hasıl oldu. Dernekleşme konusunda her kesimden desteğin geldiğini gördüler ve bunu bir adım öteye götürmek için de Keklikdere Köyü derneğini kurmak için çalışmalar başlattılar.Bu çalışmanın ilk aşaması olarak da mübarek Kurban Bayramı vesilesiyle bir araya gelmek için bir organizasyon düzenlediler. Tüm Keklikdere halkını Bayramın üçüncü günü saat 12:00’da Genç Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda yapılacak çalışmalara bekliyorlar.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar