Genç Haberleri

Kıyma 18, kuşbaşı 20 liradan satılacak

Et Balık Kurumu Bingöl Et Kombinası Müdürü Eşref Eser, Bingöl’de kesilen 3 bin ithal Angus’tan sonra piyasaya sattıkları etin vatandaşa kıymanın en fazla 18, kuşbaşı etin de en fazla 20 l

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.057 kez okunmuştur

Kıyma 18, kuşbaşı 20 liradan satılacak
Kıyma 18, kuşbaşı 20 liradan satılacak

Et Balık Kurumu Bingöl Et Kombinası Müdürü Eşref Eser, yaptığı açıklamada 3 bin angus ineğinin ithal edilmesiyle birlikte Bingöl kombinasında yapılan kesimin ardından piyasaya et satmaya başladıklarını açıkladı. Yaptığı basın açıklamasında hayvan sayısındaki düşüşe de değinen Eser, “Son yıllarda dünyada yaşanan afetler nedeniyle gerek bitkisel ve gerek hayvansal ürün fiyatlarında artışlar yaşandığı, bu artışlardan Türkiye`nin etkilenmemesi için tedbirler alındı ve alınmaya devam ediliyor. Bu tedbirler çerçevesinde çiftçilerimize, sıfır faizli 7 yıl vadeli yatırım ve işletme kredisi verilmeye başlandı. Hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de yüzde 40 hibeli hayvancılık destekleri uygulamaya konulduğu Türkiye`de üretim alt yapısının güçlendirilmesi, üretimin sürdürülebilirliği ve üreticilerin teşvik edilmesi amacıyla bir dizi tedbir uygulamaya konuldu.

Ayrıca, Türkiye’de et piyasasında arz ve talep dengesinin ve fiyatların regülasyonu amacıyla piyasalara ithalat yoluyla müdahale edilmesinin gerekli görüldüğü, Türkiye`de üretim alt yapısının güçlendirilmesi, üretimin sürdürülebilirliği ve üreticilerin teşvik edilmesi amacıyla bir dizi tedbirin uygulamaya konulduğu halkımızın bilgisi dâhilindedir” diye konuştu.

CANLI HAYVAN  İTHALİ DEVAM EDECEK

Canlı hayvan ithalinin Bingöl’e yapılmaya devam edileceğini de vurgulayan Eser, “Hükümetimizin almış olduğu bu tedbirler muvacehesinde Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğünce, Türkiye`de et piyasasında arz ve talep dengesinin ve fiyatların regülasyonu amacıyla piyasalara ithalat yoluyla müdahale etmesi gerekliliği doğrultusunda Eylül 2010 dan itibaren  büyük baş hayvan ithalatı yaptığı yine halkımızın bilgisi dahilindedir.

Bingöl Et ve Balık Kurumu olarak bugüne kadar 3 bin büyük baş canlı hayvan ithalatını gerçekleştirip tesislerimizden kestikten sonra karkas et olarak piyasaya sunmuştur.

Bundan sonrada ithal etmeye devam edecek ve piyasaya arz edecektir. İsteyen her kasap, şarküteri, market istediği miktarda karkas et satın alabilecektir.

 Hayvanlarımız Avrupa Birliği üyesi Estonya, Letonya, Litvanya ve Macaristan, Uruguay, Avustralya kıtasından ithal edilmektedir.

 İthal edilen kasaplık canlı sığırların ırkı ise Angus, Hereford, Montofon, Holstein, Simental ve melezleridirler. Satışlarımız karkas şeklinde olup  kg 12 TL. den satılmaktadır.

Bizden alım yapan satıcılar tüketicilere kıymanın kg nı maksimum 18 TL. Kuşbaşı 20 TL ye satabileceklerdir” diye ifade etti.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar