Genç Haberleri

LGS’de Genç Başarısı

Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği 2019 LGS yerleştirme sonuçları açıklandı. Liseye Geçiş Sınavı, Türkiye genelinde Bir milyonu aşkın öğrenci katılarak tercih yaptı.

29 Temmuz 2019 Saat: 10:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 938 kez okunmuştur

LGS’de Genç Başarısı
LGS’de Genç Başarısı

Tercih sonuçları 22 Temmuz Pazartesi günü belli olurken, Genç ilçesi yakaladığı başarı ile parmak ısırttı .

2019 LGS yerleştirme sonuçlarına göre, Genç ilçesinde bu yıl 550 öğrenci mezun oldu. Merkezi sınav ile öğrenci alan okulları kazanan 68 öğrenci olurken. Fen lisesini kazanan öğrenci sayısı 14 iken, 21 öğrenci ise proje fen lisesini kazanmaya hak kazandı. Diğer nitelikli okulları kazanan öğrenci sayısı 32 öğrenci olurken. Yetenek sınavı(güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan okullar) ile öğrenci alan okulları kazanan öğrenci sayısı 11 oldu.

Genç ilçesinde LGS yerleştirme sonuçlarına göre okullarda doluluk oranı yüzde 99’u bulurken, nakil dönemi tercihlerine göre yüzde 100’ü bulması bekleniyor.

Öğrencilerin % 91’i ilk üç tercihine yerleşti

Milli Eğitim Bakanlığı web sayfasında yaptığı açıklamayla adayların %91′ inin yerleştiğini duyurdu. Sitesinden yaptığı açıklamalar şu şekilde;

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki birinci yerleştirmede, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri yüzde 100 dolarken, Anadolu imam hatip liseleri yüzde 99,9 mesleki ve teknik Anadolu liseleri de yüzde 98 doluluk oranına ulaştı.

2019 LGS kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçları çerçevesinde ilk kez değerlendirme raporu hazırlandı. Buna göre, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri tümüyle dolarken, Anadolu imam hatip liselerinin doluluk oranı da yüzde 99,9 oldu. Mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek için bir yılda atılan adımlar ve hayata geçirilen projeler bu liselere ilgiyi artırdı.

Geçen yıl ilk kez gerçekleştirilen LGS kapsamındaki merkezi sınav yerleştirmelerinin ardından mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 19 bin 140 olan kontenjanı, bu sene 24 bin 360’a çıkarıldı. Bununla birlikte okullardaki yüzde 74 olan doluluk oranı, bu yıl yüzde 24’lük artışla yüzde 98’e yükseldi.

Lgs nakil başvuruları ne zaman yapılacak?

Bu kapsamda 29 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde yerleştirmeye esas birinci nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları 5 Ağustos'ta açıklanacak.

Yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları 5-8 Ağustos'ta yapılabilecek. Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarının 10 Ağustos'ta duyurulmasıyla merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci tamamlanacak.

Daha sonra hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül'de yerleştirme süreci tümüyle sona erecek.

Liselere yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler, yerleştirmeye esas birinci nakil dönemi tercihlerini belirtilen tarihlerde başlayacak.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar