Genç Haberleri

MURAT NEHRİ TEHDİT ALTINDA

Bingöl’ün en büyük akarsuyu olan Murat Nehri, çöp dökme ve yapı malzemesi çıkarımı nedeniyle tehdit altında. Yetkili kurumlar, önlem almıyor.

2 Haziran 2019 Saat: 20:39
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.178 kez okunmuştur

MURAT NEHRİ TEHDİT ALTINDA
MURAT NEHRİ TEHDİT ALTINDA

Bölgenin önemli akarsularından olan Murat Nehri’nin Bingöl’den geçen bölümünün tehdit altında olduğu belirlendi. TEMA Vakfı tarafından 2016 yılında hazırlanan ‘Türkiye Su Varlıklarına Yönelik Tehditler Haritası’nda, Murat Nehri de tehdit edilen akarsular arasında gösterildi.

urat Nehri’nin tehdit altında gösterilmesinde en önemli nedenleri, nehrin kontrolsüz çöp dökme alanı olarak kullanılması ve yapı malzemesi çıkarımı (taş, kum, çakıl, mıcır) gösterildi.

Murat Nehri’nde 1980 yılından itibaren tehdidin başladığı vurgulanan raporda, şu ifadeler yer aldı: “Murat nehri, Bingöl ili içindeki uzunluğu 96 km (Toplam uzunluğu 722 km) olup Bingöl ilinin en önemli su kaynağından biridir. Murat nehrinin çevresinde tarım yapılan alanlar ve yerleşim yerleri yoğun bir şekilde artmaktadır. Tarım arazilerinde kullanılan insektisit, herbisit ve yapay gübreler ile yerleşim yerlerinden akan kanalizasyon atıkları nehre karışmakta ve nehri kirletmektedir. Bingöl ve bağlı ilçelerin tüm katı ve sıvı atıklarının kontrolsüzlüğü nedeni ile çöplüğe dönmüştür Bu alanda engebeli arazilerde tarımsal alanda kullanılan aşırı su tüketimi sonucu erozyon ile toprak ve tarımsal ilaç taşınarak nehri tehdit etmektedir.”

Raporda, tehdidin ciddi bir noktaya doğru ilerlediği belirtilerek, “tehdidi geri döndürmek zor olsa da hala mümkün” denildi.

Murat Nehri’nin son yıllarda atıklar nedeniyle kirlendiği bilinirken, kum ocaklarının artması da nehirde büyük tehlike oluşturuyor. Nehirden çıkarılan kumlar nedeniyle birçok yerde çukurlar oluştu, nehrin akış yönü değişti. Nehirdeki kirliliğin önüne geçilmesi için yetkili kurumlar tarafından gerekli çalışmaların başlatılması bekleniyor.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar