Genç Haberleri

Neyimiz tam ki

İlçemizde yapılan çok sayıda kurum hep eksikleri anıldı. Hep göz ardı edilen ilçede, yapılan kurumların çoğu rayına oturmadı. Şimdi yeni yapılan devlet hastanesi binası hala bitmedi ama eksikler moder

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.356 kez okunmuştur

Neyimiz tam ki
Neyimiz tam ki

2010 yılının Mart ayında yapımına başlanılan 50 yataklı ve 10 lojmanlı Genç Devlet Hastanesi Projesi’nde, çok sayıda hastası olmasına rağmen Diyaliz Merkezi Ünitesi bulunmuyor. Daha önce yapılan ancak çok az bir zaman kullanılmasına rağmen depremde ağır hasar raporu verilip atıl duruma bırakılan eksiklerle dolu eski hastane binasını aratmayan bir bina daha yapılıyor. Yapımı devam eden Genç Devlet Hastanesi binası projesinde, Bingöl’deki en çok diyaliz hastası Genç’te olmasına rağmen diyaliz ünitesi bulunmuyor.
İlçemizde daha önce Yüksek Okul için yer bulunamamıştı akabinde hızlı tren güzergâhının Genç’ten geçmeyeceği açıklanmıştı. Tartışmalı bir şekilde yeri tahsis edilen ve yapımına başlanılan Genç Devlet Hastanesi’nin projesi konusunda halk hiçbir şekilde bilgilendirilmedi ve hastanenin projesinde birçok eksiklik var.
Mayıs 2003 depreminde ağır hasar gören Genç Devlet Hastanesi’nin boşaltılmasıyla Genç’te göçebe sağlık dönemi başlamıştı. Türkiye’de en hızlı gelişen sektörün sağlık olmasına rağmen ilçemizde ise sorun yumağı haline geldi. Genç Belediyesi tarafından hibe edilen alana hastanenin yapımı başlamıştı ve hastanenin hemen yanına yine Genç Belediyesi tarafından satılan arsaya belediye çalışanlarının konut yapması ise ilçede başka bir tartışma konusu yaratmıştı.
2 yıllık iş bitirme süresinin 1 yılı bitmesine rağmen hastanenin projesinde Diyaliz Merkezi Ünitesi’nin bulunmaması, hastanenin yeni yönetimini harekete geçirdi ve geçtiğimiz hafta içi Sağlık Bakanlığından denetime geldiler. Tutulan raporda, hastanenin yetersiz olduğu ve ek bir yapının şart olduğu bildirildi.
EN ÇOK DİYALİZ HASTASI GENÇ’TE
Bingöl’deki diyaliz hastalarının çoğunun Genç’ten olması ve Genç Devlet Hastanesi’nde Diyaliz Merkezi Ünitesi’nin olmaması ilçemizdeki sağlık yetmezliğinin en açık göstergesidir. İl genelindeki birçok devlet hastanesinin bünyesinde Diyaliz Merkez’lerinin bulunması ve yaklaşık 20 diyaliz hastasını barındıran koca Genç İlçesinde bulunmaması büyür bir eksiğimiz ve sorumsuzluğumuzdur.
YENİDEN YER TAHSİS EDİLMELİ
Proje kapsamında Diyaliz Merkezine yer verilmediği için hastanenin çevresinde Diyaliz Merkezi yapımına yeni bir yer tahsis edilmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’ndan gelen denetime gelen heyetin hastane çevresinde Genç Belediyesi’ne ait olan 900 metre karelik alanı uygun buldukları ve bu alanın belediyeden resmi bir şekilde isteneceği bildirildi. Gerekli resmi yazınında en yakın zamanda gönderileceği açıklandı.
BELEDİYE BİR KEZ DAHA BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERMELİ
Şu anki inşaat alanının arsasını hastaneye hibe eden Genç Belediyesi, hastanenin eksik bölümleri için yeni yapılacak olan yapıya da arsa hibe etsin diyen vatandaşlar: ‘‘Genç Belediyesi bir kez daha büyüklüğünü göstermeli ve hastanenin eksik bölümleri için gerekli arsayı hibe etmeli bizce. Sağlık en dikkat edilmesi gereken konudur. İlçemizde onlarca diyaliz hastası var. Bu hastalar bu zamana kadar Bingöl’de ve çevre illerde tedavi gördü. Böylesine güzel bir hizmet gelecekse hepyekün bu işin üstüne gitmeliyiz ve hastanenin eksik bölümleri için elimizden geleni yapmalıyız. Belediye Başkanımızın da bu konuda ilçe yararına olacak adımları atacağına inanıyoruz.’’

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız