Genç Haberleri

Özer, “İslam dininin temeli temizliktir”

Geçtiğimiz haftalarda ‘Genç için bir saat’ diyerek Genç ilçesinin birçok bölgesini temizleyen gönüllülere bir destekte Genç Merkez Cami Vaizi Yaşar Özer verdi.

2 Kasım 2019 Saat: 16:46
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 28.261 kez okunmuştur

Özer, “İslam dininin temeli temizliktir”
Özer, “İslam dininin temeli temizliktir”

Geçtiğimiz haftalarda ‘Genç için bir saat’ diyerek Genç ilçesinin birçok bölgesini temizleyen gönüllülere bir destekte Genç Merkez Cami Vaizi Yaşar Özer verdi. Genç Merkez Cami Taziye alanında toplanan vatandaşlara temizlik yapan gönüllülere destek verilmesini istedi.

Genç Merkez Cami vaizi Yaşar Özer toplanan vatandaşlara temizlik görevini yapanlara teşekkür ederek İslam dininden hadis ve ayetlerden alıntı yaparak gönüllülere temizlik konusunda destek verdi.

Genç Merkez Cami vaizi Özer,“Bizim burada toplanmamızın nedeni ‘Genç için bir saat’ çalışmasını başlatıp çevre temizliğine, köprü başından, çamlık bölümünden, Sürekli köyü mesire alanına kadar, vatandaşlarımızın rahatlıkla geçip nefes alabileceği mekânları temizlik yaparak ön ayak olan kardeşlerimiz vardır, hepsine şükranlarımızı arz ediyoruz.

“İlk nazil olan ayette temizlik vardır”

Biliyorsunuz İslam dininin üzerinde durmuş olduğu en önemli hususlardan bir tanesi Peygamberimiz Hz Muhammed (S.a.v.) kendisine ilk peygamberlik geldiği zaman Allah’ın ilk nazil ettiği ayet ‘Yaradanın adıyla oku’ emri ile başlamıştır. Surenin ilk beş ayeti yaradılış gayesi hikmete vurgu yaparak başlamıştır. İslam tarihinde İslam dininde birinci sırada nazil olan ayet Allah Peygamberimize ikaben belirttiği ayette özellikle gençlerimizin ilçemiz de başlattığı bu ‘Genç için bir saat’ temizlik mahiyetinde ki gayretlerinden bizim 1400 sene önceki etkinlik olduğunu görüyoruz. Allah Peygamberimize hitaben buyuruyor ki ‘Ey örtüsüne bürünen!  Kalk ve uyar!  Sadece rabbinin büyüklüğünü dile getir.  Elbiseni tertemiz tut. Her türlü pislikten uzak dur.’ Gördüğünüz gibi İslam da ilk nazil olan ayette dahi temizliğe riayet etmemizi Peygamberimiz şahsında bütün insanlara bunlara riayet etmesini emretmiştir.

“İslam dininin temeli temizliktir”

Fıkıh kitaplarına baktığımız zaman özellikle temizlikten bahsediyorlar. Allah (c.c.)temizdir, temiz olanı sever. Ayette söylendiği gibi ‘ Allah Çok tövbe edenleri ve temiz olanları sever.’ Bildiğiniz üzere Allah bize bir günün 24 saatin de 5 vakit namazı farz kılmıştır. Namazımızın geçerli olabilmesi için her şeyden önce temizliğe riayet etmemiz lazım. Tuvalete gitme adabından tutun abdest alana kadar. Bir Müslüman tuvalet adabını bilmiyorsa, elbiselerini temiz tutmuyorsa, namaz kılacağı mekânda necaset varsa Namazı kabul olmaz. İslam dininin temeli temizliktir. Çünkü Peygamberimiz Hadisi Şerifte’ Temizlik İmandandır’ demiştir. Hatta bir başka hadisinde ‘temizlik imanın yarısıdır’ demiştir. Peygamberimiz gerek sokak temizliğinden, çevre temizliğine kadar ashabına ciddi uyarılar da bulunmuştur.”

“Gönüllü gençlere destek ve dua ediniz”

İlçemizde yaşayan birkaç gönüllü, Genç çevresinde bulunan çamlıkta bulunan ne kadar poşet, içki şişesi, su petleri ne kadar çöp varsa hepsini gönüllü bir şekilde temizlediklerini belirten Özer, “Köprübaşından tutun, piknik alanlarından tutun, Sürekli köyü mesire alanından tutun Genç’in birçok yerinde temizlik yapmaktalar haftalardır ve halen devam ediyorlar. Hafta sonu Pazar günleri büyüklerimiz internet’i kullanmadıkları için görmüyorlar bu uğraşları. Bilmenizi arzu ediyoruz ki bu gençlere destek veriniz, dua ediniz. Sadece ilçemizin sokaklarını belediye çöpçüleri tek değil hepimiz temizlemesi lazım. Çöp toplamak ayıp bir şey değil. Birçok il ve ilçe de mülki amirler farkındalık oluşturmak için şehrin çöplerini beraber temizliyorlar. Bu memlekette hepimiz yaşıyoruz, yerde bir çöp gördüğümüz zaman illaki birbirimizi uyarmak zorunda değiliz, o çöpü yerden alıp çöpe atmamız lazım. Birileri sizin yanınızda sigara izmaritini attığı zaman, çöplerini binadan attığı zaman sizin onları uyarmanız lazım. Hepimiz bireysel olarak bu görevi yaptığımız zaman inanıyorum ki temizlik konusunda hiçbir sıkıntımız kalmaz. Allah bu kardeşlerimizin muhaliyetlerini daim eylesin.”Dedi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar