Genç Haberleri

"Hayvancılık organize sanayisi kurulmalı"

Bingöllü İş adamları, BİGİAD’ın organize ettiği seminerde bir araya geldi. Hayvancılığın gelişiminin ele alındığı seminere katılan Tarım İl Müdürü Nurettin Kıyas, tarımsal çalışmalara destek ve

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.094 kez okunmuştur

"Hayvancılık organize sanayisi kurulmalı"
"Hayvancılık organize sanayisi kurulmalı"

Bingöl Girişimci İşadamları Derneği (BİGİAD), iş adamları ve KİT’lere yönelik seminer düzenledi. Tarım İl Müdürü Nurettin Kıyas, Proje ve İstatistik Şube Müdürü Hüsamettin Döner,  ve Uzman Mühendis Aziz Bayındır’ın da hazır bulunduğu seminerde, Tarım Bakanlığının kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında; süt inekçiliği, sığır besiciliği ve damızlık güve yetiştiriciliği konularında Tarım Bakanlığının verdiği destekler hakkında bilgiler verildi.
Seminerin açılış konuşmasını yapan Bingöl Girişimci İşadamları Derneği (BİGİAD)  Başkanı Medeni Arifoğlu, Bingöl ilinin ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmak amacı ile çalışmalar yaptıklarını söyledi. İldeki adamlarına yönelik yurt içi ve yurt dışı ticari geziler düzenleyerek iş adamlarının ticari ufuklarını açmak ve yeni bir vizyon kazandırmayı hedeflediklerini belirten Medeni Arifoğlu, dernek faaliyetlerini şu şekilde anlattı; “Sanayinin geliştiği illerde yaptığımız gezilerde, kardeş dernek üyeleri fabrika ve iş yerlerini bizzat gezdirip, oradaki faaliyetler hakkında bilgilendirme çalışmalarını yapmaktayız. Ayrıca, ilin ihracatının gelişimi içinde, yurt dışı geziler düzenleyerek, yurt dışına satış yapabileceğimiz sektörler hakkında bilgilendirme çalışmaları yanında, ihracatın nasıl yapılması gerektiğini de ayrıca aktarıyoruz.             Yine iş adamlarımızdan gelen talepler doğrultusunda dünyanın her noktasına gezi ve ticari organizasyonları düzenliyoruz”
Bakanlığın tarıma yönelik desteği var
Konuşmasında tarımsal yatırımlara da değinen Arifoğlu, Tarım Bakanlığının destek programını ise şu şekilde anlatı;  “Tarım ve hayvancılık alanında özellikle DAP kapsamında damızlık hayvan alımı, ahır yapımı ve süt sağım ünitesini kurulması %40lara kadar hibe kapsamında Tarım Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.  Geriye kalan diğer yatırım tutarını da Ziraat bankası tarafından faiz olarak ilk 2 yıl ödemesiz son 5 yılda geri ödemeli olmak üzere 7 yıllık faizsiz kredi verildiğini bu gerekçeler ile iş adamlarımızın bu fırsatı kaçırmaması gerekiyor”
“Hayvancılık organize sanayisi kurulmalı”
Daha sonra bir konuşma yapan Tarım İl Müdürü Nurettin Kıyas,  tarımsal çalışmalara destek verdiklerini söyledi. Hayvancılığın geliştirilmesi için girişimlerde bulunulmasını öneren Kıyas, Bingöl de hayvancılık organize sanayinin bir an önce kurulması gerektiğini belirterek bu konuda yatırım yapmak isteyenlere yardımcı olunacağını ve girişimcileri desteklediklerini belirtti.
“Hayvancılık yapanlara destek veririz”
Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç ise, hayvancılık konusunda kısa bir konuşma yaptı. Havya yetiştiricili ile ilgili girişimde bulunacaklara her türlü yardımda bulunacağını belirten Koç; “Birçok köy merası atıl vaziyettedir. Üç beş kişi bir araya gelerek kolektif bir şuurla hayvancılık yapabilir. Batının zengin insanı hayvancılıkla uğraşırken doğunun fakiri hayvancılık yapıyor. Havyacılık mutlaka geliştirilmelidir. Hayvancılık yapmak isteyen herkese yardımcı olmaya hazırız” dedi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar