Rahmi Artar
Rahmi Artar

Azizim siz hala ötekileştiremediklerimizden misiniz?

Azizim siz hala ötekileştiremediklerimizden misiniz? Maho Ağa der ki: - Köpek delikanlı hayvandır, kediye su bilem vermem, bir de Hacı Hasan var ki o lavuk acından geberse zekat vermem. Ben diyem de b

3 Kasım 2013 Saat: 18:48
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 4.659 kez okunmuştur

Azizim siz hala ötekileştiremediklerimizden misiniz?

Maho Ağa der ki: - Köpek delikanlı hayvandır, kediye su bilem vermem, bir de Hacı Hasan var ki o lavuk acından geberse zekat vermem. Ben diyem de bu böyle biline!

Derim ki: -Yahu ağam hepinizi anladım da komşusu açken tok yatanın...

Maho Ağa der ki: -Elhamdülillah müslümanım ammaaaa.. dinin her öğüdüne de kulak vermem.

Maho Ağa kim? Hayatın farklı duruşmalarında, farklı söylem ve üslupla biziz... Hepimiz...Veririz,vermeyiz,severiz,sevmeyiz; daha olmadı ötekileştiriveririz!

*****
Kahvehanedeki meçhul adam: -CeeHeeePeeee...
En köşede oturan yaşlı dede: -Nee Ne N?
Kahvehanedeki meçhul adam: -Duymadıı mııı dayıı adamlar yemin etmiş?
En köşede oturan yaşlı dede: -Kurana da el basmışlar mııı, güven olmaaz o gavurların yemininee?
Kahvehanedeki meçhul adam: -Yoğh boşver dayıı onlaar Kuranı hiç ellerine almasınlaar daha iyi; amma milli iradeye el basmışlaar.
En köşede oturan yaşlı dede: -Boşver komşuu peki, BeDeePeee ne etmiiş?
Kahvehanedeki meçhul adam: -Onlar heç bi şey etmemiş.O domuzlarınki tam gavur inadıı zati.

Bunları söylerken Kahvehanedeki meçhul adamın ZİPPO marka çakmağının üstünde BİZ OSMANLIYIZ yazıyordu.Kıs kıs güldüm içimden, bellii bellii dercesinden.

*****
Fenerbahçeli Taraftar: -Bir gün herkes Fenerbahçeli olacak!
10. Köylü Kıl Haydar: -Neden kardeşim rakip takım taraftarlarına da mı teşvik primi vereceksiniz? Hem zaten herkes Fenerbahçeli olsa futbolun ne tadı kalacak?

Galatasaraylı Taraftar: -En büyük Cimbom ,başka büyük yok!Burası Arena:(söylem çabuk değişiyor-Samiyen-) burdan çıkış yok!
10. Köylü Kıl Haydar: -Ulan geçen sene şike mike yapacak paranız bile yoktu, gelen çaktı giden çıktı,çıt yoktu.Yeni başkanın parasına güveniyorsunuz herhalde bu sene...

Beşiktaşlı Taraftar: -Beşiktaşım benim, biricik sevgilim, söyle senden başka kimim var benim?
10. Köylü Kıl Haydar: -Valla karın duymasın dayı, benden sana söylemesi...

Trabzonsporlu Taraftar: -Kürde kız, Trabzonsporlu olmayana ekmek vermem!
10.Köylü Kıl Haydar: -Sende haklısın emmi şu günlerde turşu kurmaya biber alacak para kimde, ekmeği beleş dağıtmak ne hadde! Bence otur evde, kızının turşusunu kur, ekmeğe katık yapıp ye.Afiyetle...

Taraftarlar hep bir ağızdan: - Sus laa...Gominist gominist gonuşma!..(Haydar artık 11.köylü.Ne yapsın garibim,huylu huyundan vazgeçemiyor.)

(Yanlış anlaşılmasın şike işinin geyiğindeyim, hele bekleyip görelim derim.)

*****

Sağlık Meslek Lisesi 3. sınıfı bitiren ve Devlet Hastanesinde staj yapmakta olan kardeşim dediğim biri dün yanıma morali epeyce bozuk bir şekilde geldi. Ne olduğunu sorduğumdaysa manidar bir yanıt aldım: -Bugün hastanede yoğun bakımda çalışıyordum.Üç yaşındaki bir çocuğa araba çarpmış, çocuk gözlerimin önünde öldü.

Yaşanan birkaç dakikalık sıkıntı sessizliğinin ardından sorularımı birbiri ardına sıraladım.Üç yaşındaki çocuk, şey... Kız mı,erkek mi? Kürt mü,Türk mü? Alevi kızılbaş mı Sünni mi? Esmer mi, sarışın mı? Başı açık mı, kapalı mı? Zayıf mı,tombiş mi?.. Kardeşim tek cümleyle karşılık verdi: -Abi saçmalıyorsun,ölen çocuğun tüm bunlarla ne alakası var! O an sustum.(acaba çocuk yaramaz mı,akıllı uslu muydu) Şimdi cevaplıyorum. Ah be güzelim alakası olmaz olur mu? Bir nefer kaybettikleri kesin birilerinin. Birileri bir kişi eksilmiştir mutlaka, delisin sen, şu zamanda insana salt insan olarak bakılır mı? İnsan matematiktir, piyondur...Öğrenecen sen bunları daha bilmiyondur!

*****

Ötekileştirmek hayatın her alanında var. Özellikle biz gazeteciler bu kavrama (Tabii bu memlekette sistem gazeteciliği aldı başını gidiyor. Kendime gazeteci derken utanıyorum.) pek yabancı değiliz. Bazen atanmış ve seçilmiş insanlar yayın politikana doğrudan olmasa da dolaylı olarak müdehale edebiliyor. (o cesareti de sistem gazetecilerimiz verdi) Attığımız bir manşet, sür manşet ya da köşe yazısı ile çok rahat bir şekilde ötekileştirilebiliyoruz..

 

Demokrasiye taraf, olaylara tarafsız bir gazetecilik anlayışı umuduyla...

Üniversite eylemlerinde rektörlük binasına bakarak rektöre , 1 Mayısta silahlara,kalkanlara bakarak polislere sorduğumuz gibi Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak istiyoruz!Ya siz?..Azizim siz hala ötekileştiremediklerimizden misiniz?

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

BİLMEYEN BİR DAL MERCİMEK SANIR!7 Aralık 2014 Saat: 21:28
“Köyün toprak zengini olan Mehmet Efendi o yıl tarlasına mercimek eker.
Mehmet Efendi, tarladaki işlerin azaldığı bir gün resmi daireler ve bankalardaki işlerini halletmek için şehir merkezine gitmeye karar verir.
8 buçuk yılın ardından…3 Kasım 2013 Saat: 18:48
8 buçuk yılın ardından…
Ramazanda Devlet Daireleri3 Kasım 2013 Saat: 18:48
Ramazanda Devlet Daireleri Oruç, herkesin başında. Tuttun yahut keyfinin pek ala da kahyasına göre tutamadın olacak. Bir gerçek var ki bazılarımız bazılarımızdan orucu daha ziyadesiyle tutacak. Elimde
Sıradaki gelsin!3 Kasım 2013 Saat: 18:48
Sıradaki gelsin! Nedir bu Gençin hali? Benim güzel İlçemde (sanırım yakında bu sözüde söyleyemeyeceğiz, o yüzden bol bol kullanayım) hergün yeni bir stresle güne başlıyoruz. Metruk bir yapı içinde ins
Tüm Yazıları