Rahmi Artar
Rahmi Artar

Üzülsek mi, Sevinsek mi?

Üzülsek mi, Sevinsek mi?

3 Kasım 2013 Saat: 18:48
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 2.419 kez okunmuştur

Üzülsek mi, Sevinsek mi?

Geçen hafta yazılı bir açıklama Bingöl gündemine bomba gibi düşmüştü. Peki, neydi bu açıklama? AK Parti Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay’ın yazılı açıklaması vardı. Vahkin Sulama Projesi 2011 Çalışma Programına alınmış. Genç Yeşil Cennet olacakmış. 30 yıllık rüya gerçekleşiyormuş. Vahkin Sulama Projesi hayata geçecekmiş. Buraya kadar her şey güzel. Normal şartlarda sevinmemiz gereken bir gelişme ki sevindikte.

Vahkin Sulama Projesi… Yaklaşık 30 yıl önce dönemim hükümeti projenin yapılacağı alana bir işaret koymuş. Buraya bir sulama göledi ya da bir baraj yapılacak denilmiş. Ve bu işaretin başına da bir bekçi konulmuş. Devlete ait sözde barajın veya sözde göledin bekçisi bu. Gel zaman git zaman 25-30 yıl sonra bu bekçi emekli olmuş. Evet, bu bekçi emekli olmuş. Lakin o işaret hala orada duruyor. Diyorlar ki biz emekli bile verdiğimiz bu işaret noktasında sulama göledi yapacağız. Şimdi, çoğu şeyi hep sonradan yaşadığımıza üzülsek mi, yoksa sonradan da olsa yaşıyoruz diye sevinsek mi?

İlginçtir, ‘Seçim mi gelmiş neyime?’ mantığıyla hareket eden bölgelerin ya da illerin refah düzeyleri hep yüksek olur. Ve yine ilginçtir, aksine siyaseti çok seven, siyaseti çok iyi bilen bölgelerin ya da illerin refah düzeyleri taban seviyededir. Bingöl’de özellikle Genç’te küçüğünden büyüğüne hepimiz siyasetin içindeyiz ve siyaseti çok iyi biliyoruz. Veya bildiğimizi sanıyoruz. O kadar biliyoruz ki 30 yıl boyunca sadece bir işaret üzerine verilmiş bir bekçinin emekli oluşunu bile irdelemiyoruz.

Bir televizyon kanalında, haber programında muhabir almış eline mikrofonu çıkmış İstanbul’un en işlek meydanlarından Eminönü Meydanına. Gelen geçen vatandaşı çevirip sorular soruyor. Kabineden 5 bakan sayabilir misiniz? Hiç kimse bırakın 5 bakanı 2-3 bakan bile sayamıyor. 5-10 yıl önce bakanlık yapmış 1-2 bakan ismi geveliyorlar hepsi o. Cumhurbaşkanı’nı başbakan zannedenler de işin tuzu biberi.
Muhabir soruyor: Önümüzde bir genel seçim var. Genel seçimlere kimleri seçeriz? Yerel seçimlerde kimleri seçeriz? Bir Allah’ın kulu da doğru bir bilgi veremiyor ne yazık ki. Hiç kimsenin umurunda bile değil. Seçime birkaç gün kala eşten dosttan biraz bilgi edinirler veya bakarlar İstanbul’da her şey yolunda gidiyorsa aynı kişilerle devam.
Düşünüyorum aynı soruları Genç’te 15 yaşında bir gence ya da 60 yaşında bir amcaya sorsak çok doğru cevaplar alırız. Huyumuz kurusun siyaset artık yaşam felsefemiz olmuş. Seçim mi gelmiş neyime değil, o bizim yaşam felsefemiz diyoruz biz. Çok seviyoruz, çok biliyoruz! Ama nedense çoğu şeyi sonradan yaşıyoruz. İstanbul’la kıyaslanmamız çok yanlış diyebilirsiniz. Evet, İstanbul anakent bir şehir. Hizmet istenmeden de gitmeli. Ama orada yaşayanlar uzaydan mı geldi? Onlarda bizim gibi iki kulağı iki gözü olan insanlar değil mi? İster sosyal devlet, ister hukuk devleti çatısı altında olsun hepimiz aynı haklara sahip değil miyiz?
Velhasıl biz seçmenler;
Aylarca oturup siyaset yaptık ve herkesi, Ankara’ya kendi şahsi ticaretini geliştirmesi için, şahsi ticaretini geliştirecek kişilerle ve şirketlerle tanışması, görüşmesi için gönderdik.
Herkesi, Millet meclis içinde geyik muhabbeti yapsın, devletin sağladığı imkânları kendi siyasi ve ticari menfaatleri lehine kullanması için gönderdik.
Herkesi, bir gün işimiz düştüğünde işimizi halletmek yerine bahaneler uydurması için gönderdik.
Bizim oylarımızın hiç kıymeti olmadı. Biz oylarımızı alan kişinin kendisine "yetersiz bakiye" muamelesi yapmasına izin verdik.
Yıl 2011… Artık yeter… Bu memlekete; en azından Yüksek Okul’a yer bulacak, modern bir hastane yapacak ve işsizlik sorunu hakkında kalıcı çözümler üretecek seviyede özverili çalışacak, bilgi birikimine sahip, yaşam tarzı ve felsefesiyle, yapmak istedikleriyle bulunduğu konumu hak eden bir ya da birileri lazım.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

BİLMEYEN BİR DAL MERCİMEK SANIR!7 Aralık 2014 Saat: 21:28
“Köyün toprak zengini olan Mehmet Efendi o yıl tarlasına mercimek eker.
Mehmet Efendi, tarladaki işlerin azaldığı bir gün resmi daireler ve bankalardaki işlerini halletmek için şehir merkezine gitmeye karar verir.
8 buçuk yılın ardından…3 Kasım 2013 Saat: 18:48
8 buçuk yılın ardından…
Azizim siz hala ötekileştiremediklerimizden misiniz?3 Kasım 2013 Saat: 18:48
Azizim siz hala ötekileştiremediklerimizden misiniz? Maho Ağa der ki: - Köpek delikanlı hayvandır, kediye su bilem vermem, bir de Hacı Hasan var ki o lavuk acından geberse zekat vermem. Ben diyem de b
Ramazanda Devlet Daireleri3 Kasım 2013 Saat: 18:48
Ramazanda Devlet Daireleri Oruç, herkesin başında. Tuttun yahut keyfinin pek ala da kahyasına göre tutamadın olacak. Bir gerçek var ki bazılarımız bazılarımızdan orucu daha ziyadesiyle tutacak. Elimde
Tüm Yazıları