Sinan Atan
Sinan Atan

ARTIK UYUŞTURUCU İLE ANILMAK İSTEMİYORUZ!

ARTIK UYUŞTURUCU İLE ANILMAK İSTEMİYORUZ! Gazete ve televizyonlarda genelde adı terörle anılan şirin ilçemizin ne yazık ki kanayan bir diğer yarası da uyuşturucu belasıdır. Bütün her şeyi bir kenara b

3 Kasım 2013 Saat: 18:48
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 4.502 kez okunmuştur

ARTIK UYUŞTURUCU İLE ANILMAK İSTEMİYORUZ!

Gazete ve televizyonlarda genelde adı terörle anılan şirin ilçemizin ne yazık ki kanayan bir diğer yarası da uyuşturucu belasıdır. Bütün her şeyi bir kenara bırakırsak aslında bana göre en acı şey, ilçemizde bu kadar aşikâr ortada duran ve yıllardır sürekli çoğalarak kanayan bu yaraya neden bugüne kadar kapsamlı bir çözüm bulunamadığı realitesidir. Üstelik birçok köşe başına broşürleri asılan Beni uzak tutun,Uyuşturucuya hayır,sporu seviyorum sosyalleşmek istiyorum ve buna benzer sloganlarla hayata geçirilmiş veya geçirilmeye çalışılan projelere rağmen Neden bu konuda kayde değer bir yol alınamıyor? sorusu adeta insanın tepesine inen bir balyoz gibi şaşkınlık ve hayretler uyandırıyor.

Aslında şaşkınlığımızı bir kenara atıp soğukkanlı bir şekilde düşündüğümüz zaman bu soruların cevaplarının hiçte zor olmadığını göreceğiz. Çünkü istediğimiz kadar projeler yapalım, istediğimiz kadar toplumu bilinçlendirme adına konferanslar düzenleyelim yâda caddelere, sokaklara, resmi kurumlara istediğimiz kadar broşür afiş asalım eğer bütün bunlar asıl muhatabına yani kullanan gençlerimize ulaşamıyor, onunla birebir sıcak bir temas kurulmuyorsa ne yazık ki yapılan çalışmaların hiçbir ehemmiyeti ve kıymeti yoktur demektir.

Evet, özellikle SODES kapsamında oluşturulan bu projeler güzel adımlar. Ancak nihai amaç bağlamında bir getirisi olmadıkça, asıl hedef kitleye doğrudan ve samimi olarak ulaşılmadığı vakit bütün bu atılan adımlar resmi yazışma nüshasından öteye gidemez.

Şimdi soruyorum size gerek Emniyetin, gerek Milli Eğitimin, Gerek Belediyesi ve diğer kurumların bugüne kadar yaptığı hangi proje kapsamında Afa dükkânlarına, Çukur mahalleye, küpara, Demir yolu güzergâhına, Murat nehri kıyısına (vb) gidildi. Orada uyuşturucuyu içine çeken gençlerimizle birebir temas kurulup hangi birine sıcak davranılıp el atıldı. Oturup hangi biriyle sohbet edildi.  İlçe Emniyet Müdürlüğünün koordinesinde yürütülen bu proje, gece gündüz demeden mesai yapan birkaç polis memuru hariç, bu projeye kim ya da kimler gönül verdi, kimler özverili bir şekilde çalıştı? Demem o ki siz o kırmızı koltuklu odalarınızdan çıkmadığınız müddetçe ütülü pantolonlarınız kırışmadığı müddetçe ara sokaklarda uyuşmuş beyinlerin çağrısına kulak vermediğiniz sürece daha çoook bekleyeceğiz.

Olayın kurumsal ihmalkârlığı boyutunun yanında birde münferit bakış açımızı unutmamak gerekiyor. Toplum olarak hep görmezden gelindi ve yok sayılıp dışlandı bu gençler. Kimileri benim çocuğum içmez bizi ilgilendirmiyor ne halleri varsa görsünler, kimileri bunların anası babası yok mu ? Kimileri ise Bunlardan uzak durmak en iyisi dedi. Yani anlayacağınız tabiri caizse bu arkadaşlarımızı kardeşlerimizi ağabeylerimizi zararlı birer kimyasal madde gibi görüp yok edilmelerine kanaat getirdik. Bizler araya mesafe koydukça onların uyuşturucu ile olan yakınlıkları daha bir artıyor,Uyuşturucu bana senden daha yakınsözü ile hepimize çarpıcı bir mesaj veriyorlar.

Yani anlatmak istediğim sizler kardeşlerimizin ağabeylerimizin arkadaşlarımızın dünyasına girmediğiniz sürece onlara somut olarak dokunmadıkça gözlerinin içine bakıp bir samimiyet örtüsü kurmadıkça ve onlara gelecek anlamında bir şeyler sunmadıkça üzülerek söylüyorum ki istediğiniz kadar projeler yapıp,  konferanslar verin, bizde yazılar yazalım kardeşlerimiz ağabeylerimiz arkadaşlarımız sizin yaptıklarınızdan habersiz olup yine kendi dünyalarında, belirsizliğe doğru çizdikleri maceralarında her gün içleri biraz daha kararmaya yüz tutacak ne yazık ki…
YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

TANITIM GÜNLERİ AMACINA ULAŞTI23 Kasım 2014 Saat: 23:02
13-16 Kasım Güneşin en güzel doğduğu şehir ‘Bingöl Tanıtım Günleri’ organizasyonun yapıldığı önemli bir tarihti Bingölümüz için. ‘Bingöl Tanıtım Günleri’ için çok şeyler söylendi, çok şeyler yazıldı.
UYUŞTURUCU VE GENÇLİK!9 Kasım 2014 Saat: 19:36
Son zamanlarda gençlik nereye gidiyor diye hep sorar oldum kendime. Özellikle geleceğin teminatı diye görülen yarınların büyükleri gençlerin ,“uyuşturucu” batağındaki vahim görüntüsü ürkütüyor toplumu. Manzara korkunç ve ürküt
NASIL OLMALI?2 Şubat 2014 Saat: 15:30
Mart ayında yapılacak seçimlere 2 ay gibi kısa bir süre kaldı. Bu günlerde herkes seçimle yatıp, seçimle kalkar oldu. Malum seçimlere gün gün yaklaşıyoruz.
Bugün Sağlıklıyız Peki Ya Yarın?1 Aralık 2013 Saat: 15:57
Öncelikle İlçemizde ikamet eden yaklaşık 900 engellinin sesi olan ve onlar için Engelsiz Yaşam Derneği adı altında sıcak bir yuva oluşturan Sayın Kaymakamımız Abdullah Köklü’ye ve bu Dernek çalışmasında emeği geçen herkese sonsuz
ANKARADAN BELEDİYE BAŞKANI ATAMAK!5 Kasım 2013 Saat: 11:30
Tüm Yazıları