Genç Haberleri

Sosun Kalesi’ni duyan var mı?

Genç’in her köşesi tarih kokuyor. Biz üstünde yaşadığımız tarihten bile bihaber yaşıyoruz. Servi Beldesi’nde bulunan 1500 metre yükseklikteki Sosun Kalesi de bunlardan biri. Kalenin her aç

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.682 kez okunmuştur

Sosun Kalesi’ni duyan var mı?
Sosun Kalesi’ni duyan var mı?

Tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapan şimdi üstünde yaşadığımız topraklardan kimler gelip geçti, kimler bu topraklar üzerinde neler yaptı, neler inşa etti, onlardan günümüze neler kaldı, biz onları korumak için neler yaptık. Bırakın onları korumayı, hala varlıklarından bile haberdar olmadığımız geçmişimizden bugüne kalan eserleri merak edip kısa bir araştırma bile yapma zahmetinde bulunmuyoruz. Genç (DARAHENİ) tarihi hala tam olarak gün yüzüne çıkmadığı gibi hiçbir ciddi araştırma da yapılmış değil. İlçe sınırları içerisinde olan ve çok eski medeniyetlere ait olduğu görülen Sosun Kalesi, Urartular tarafından 700’lü yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor. Sevia-Sivania olarak tarihte adı geçen Servi’de olan bu kale Servi’den yaklaşık 10 kilometre uzakta ve bölgenin en hakim tepesi olan bir kayalık üzerine yapılmış. Oldukça uzun ve geniş olan kayalığın etrafında kayalığa oyulmuş uzun da bir yol var. Kalenin etrafı boyunca oyularak yapılan bu yol olağanüstü bir görüntüye sahip. Ayrıca kalenin altından tepesinde yapılmış büyük oyma merdivenler de yer alıyor. Çevresinde çok sayıda kabartma ve oyma resimler de bulunan Sosun Kalesi’nin içi hakkında çok az bir bilgi mevcut. Çevresinde çok sayıda eski mezarlığın bulunduğu kalenin güneyinde kaleye bitişik yerleşim yerlerinin kalıntıları hala mevcuttur.

URARTULAR, SASANİLER VE BİZANSLILAR KULLANMIŞ

Heybetli bir duruşu olan ve büyük bir kayalığın tepesinde bulunan Sosun, çok sayıda medeniyete yerleşim yeri olmuş. Urartular, Sasaniler ve Bizanslarlılar tarafından kullanıldığı tahmin edilen Sosun kalesinin ismini de Sasaniler’den aldığı tahmin ediliyor. Kalenin ortasında yaklaşık 20 metre yüksekliği olan birbirine yapışık kocaman dikili ikiz kayalar duruyor. Köylülerin söylediğine göre kalenin batısında Meydan Tepesi denilen yerde de savaşlar yapılırmış. Kalenin civarında çok sayıda yardımcı kaleler de göze çarpıyor.

Kaleönü kümesi üstünde yer alan kale Urartular’dan kalmadır.Sasani ve Bizanslılarca da kullanılmıştır.Sosun ismi Sasani den gelmedir.Kale 1479 rakımlıdır. Mağara deresi,Sıfır deresi,Kaf (Kafırvare),Payızvare,Vank deresi,Rezük ve Vışkalay Gulıku mevkileri eski medeniyetlerin beşik salladığı önemli ve görülmeye değer yerlerdir.Kaleönü kümesinde bulunan tepede Kal Süvar diye bir de ziyaret vardır.Burada yatan zatın ismi Ahmet’tir.Rüyalarında görenler onu hep Ata binmiş olarak gördükleri için Kal Süvar demişlerdir.Halk tarafından ziyaret edilmektedir.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar