Genç Haberleri

Su bizden depo devletten olsun

Genç İlçesi’ne bağlı Balgöze Köyü Palacık Mezrası’nda ikamet eden köylüler, kendi imkanlarıyla malzeme alarak köylerine su götürmek için çalışma başlattı.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.215 kez okunmuştur

Su bizden depo devletten olsun
Su bizden depo devletten olsun

Bingöl’ün Genç İlçesi Balgöze Köyü’ne bağlı 25 haneli Palacık Mezrası, 1993–1997 yılları arasında bölgede yaşanan şiddet ortamından olumsuz etkilenmiş. Mezrada yaşayan vatandaşlar, güvenlik gerekçesi ile yererlinden edilmişti. 2001–2002 yıllarından sonra mezralarına geri dönen vatandaşlar, bu sefer yaşamın zor koşulları ile mücadele etmeye başladılar. Mezranın arazisi engebeli, içme suyu ise hiç yok. Defalarca İl Özel İdaresine başvuruda bulunduklarını ileri süren köylüler, tatmin edici bir cevap alamamaktan şikâyetçi. İl Özel İdaresi’nden ‘imkânlarımız yok’ cevabı alarak, ilçe kaymakamına yönlendirildiklerini belirten köylüler, iş başa düştü diyerek çalışmalara başladılar. 2 bin 200 metre uzunluğunda hortum alındı, kendi imkânları ile tuttukları 15 işçiyle birlikte çalışmaya başlayan köylüler, mezraya içme suyunu ulaştırdı ama bu defa su deposu yapacak durumları yok.

“SUYU BİZ GETİRDİK, BARI MAKİNE SİZDEN OLSUN”

Bingöl İl Özel İdaresi’ne defalarca başvuruda bulunduklarını belirten mezra sakinlerinden Ramazan Övün, tüm masrafları kendileri tarafından karşılandığını belirterek, Başbakanın “içme suyu olmayan köy kalmayacak” sözünü hatırlattı. 2010 yılında kendi mezralarına su verilmediği gerçeğinin ortada olduğunu hatırlatan Övün; “Sorunumuzu defalarca İl Özel İdaresine ve İl Genel Meclis Üyelerine aktardık. Bize imkânlarımız yok dendi. Bizde kendi imkânlarımızla içme suyunu köyümüze ulaştırdık. Mezramız heyelan bölgesidir, burada sık sık heyelan ve çığ düşüyor. Şu anda yaptığımız tüm çalışmalar boşa gidecek. Öncelikle bir depoya ihtiyacımız var. Birde çektiğimiz hortumların yer altına alınması gerekir. Bize malzeme vermeyen özel idare, bari iş makinesi desteğinde bulunsun” dedi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar