Genç Haberleri

Taziye yemekleri kaldırılmalı mı?

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin geleneği olan taziye yemekleri, günümüz şartlarında cep yakınca birçok ilde kaldırılmaya başlandı. Bingöl'de de taziye yemeklerinin kaldırılması için çalışma başlatılması talep edilirken, kaldırılmaması yönünde de görüş

6 Ağustos 2019 Saat: 11:26
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 846 kez okunmuştur

Taziye yemekleri kaldırılmalı mı?
Taziye yemekleri kaldırılmalı mı?

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yakınlarını kaybedenler, 3 gün boyunca başsağlığı dileklerini kabul ettiği taziye evlerinde, yüzlerce misafire bir ya da iki öğün yemek veriyor.

Bazı ailelerin misafirlerine 3 gün boyunca bir ya da iki öğün taziye yemeği vermek için kredi çekmesi, borçlanması nedeniyle birçok ilde kaldırılması yönünde çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'ın Hani ilçesinde taziye yemeklerinin kaldırılmasının ardından Bingöl'de de birçok vatandaş, yemeklerin kaldırılmasından yana çalışma başlatılmasını talep ederken, kaldırılmaması yönünde de görüşlerin olduğu öğrenildi.

BİNGÖL'DE GEÇEN YIL DENENDİ, SONUÇ ÇIKMADI

Geçtiğimiz yıl Bingöl İl Müftülüğünce, kentin önde gelen imamları ve kanaat önderleri, taziye yemeklerinin kaldırılması yönünde bir çalışma başlatmıştı.

Birçok kesim, sürdürülen bu geleneğin günümüz şartlarında taziye sahiplerine yük olduğunu, taziye sahiplerinin kredi çektiği, borçlandığı için zor durumda kaldığını belirterek, yemek verilme işleminin kaldırılmasını talep etmiş ancak geleneğin sürdürülmesi gerektiği belirten kesimlerden dolayı sonuç alınmamıştı.

KALDIRILSIN DİYEN DE VAR KALDIRILMASIN DİYEN DE…

Hani'de uygulamanın ardından Bingöl'deki birçok sosyal medya sitesinde de yer alan habere destek veren de var vermeyende…

Sosyal medyada görüşlerini dile getiren vatandaşlar, “Bir cenaze yemeğine 20 25 bin harcayanlar var böyle gelenek olmaz, Gerçekten bunu kaldırsalar çok iyi olur adamın zaten acısı yermeyince birden bizim millet yemek derdindeler bunu kim sebep olduysa Allah razı olsun, Kaldırma değil de sadece bir gün verilsin, Borç alıp, Kredi çekip yemek veren cenaze sahipleri bile var. İslam'da olmayan Bid'ad bir uygulamanın son bulması gerekiyor. Cenaze yeri ziyafet çekme alanı değildir. Bunu dernekler bile yapsa yine hoş olmayan bir uygulamadır. Her cenaze sahibinin derneği ya da destekçisi yok. Sırf ayıp olmasın diye borç edip yemek veren cenaze sahipleri var” kaldırılmasını talep etti.

Uygulamanın yanlış olduğunu aktaran vatandaşlar ise, “Yanlış bir uygulama desteklemiyorum, Taziyenizi de kaldırın hepten kurtulun” şeklinde yorumlar yaptı.

 

Çelik: Bu adet kesinlikle doğru değildir

Taziye yemekleri hakkında açıklamada bulunan Diyanet-Sen Bingöl Şube Başkanı Mücahit Çelik; 'Taziye evlerinde yemek verme durumu gittikçe içerisinden çıkılamaz bir hal alıyor. Özellikle şehir merkezlerinde bu adet oldukça sıkıntı veriyor. Biz topluma şunu söylüyoruz, bu adet kesinlikle doğru değildir'

Taziye evlerinde verilen yemek uygulamasının İslam dininde yerinin olmadığını belirten Diyanet-Sen Bingöl Şube Başkanı Mücahit Çelik; “Taziye evlerinde yemek verme durumu gittikçe içerisinden çıkılamaz bir hal alıyor. Özellikle şehir merkezlerinde bu adet oldukça sıkıntı veriyor. Biz topluma şunu söylüyoruz, bu adet kesinlikle doğru değildir. Peygamber Efendimiz bir sahabe vefat ettiği zaman şu sahabenin sıkıntısı var, taziyesi var, onun için ailesi için bir takım yemekler hazırlayıp ikramlarda bulunun demiştir. Bu güzel uygulama yerini yanlış uygulamalara bıraktı. Özellikle şehir merkezlerinde taziye evlerinde kişilerin gücünü aşan meblağlarda yemek masrafları söz konusu. İnsanlar taziyede yemek verme noktasında adeta yarışa girmiş durumda. Bu doğru bir şey değil. Bizler bunu tasvip etmiyoruz, dinimizde de bunun yeri yoktur” diye konuştu.

Taziye yemeklerinin vefat eden kişilere faydasının olmadığını vurgulayan Çelik; “Vefat eden insanların yakınları, kayıplarına mı üzülsün yoksa cenaze masraflarını mı üzülsün! Maalesef insanlar taziyelerde verilecek yemeğin, masrafların derdine düşüyor. Onun için biz buna şiddetle karşıyız, bunu doğru bulmuyoruz. O yemeğin vefat eden insanlara hiçbir faydası yok. Onu yapacaklarına cami inşaatlarına, medreselere, Kur'an kurslarına o kişinin namına sadaka-i cariye diyebileceğimiz şekilde yardımcı olsunlar” şeklinde konuştu.

“Taziye yemekleri kesinlikle kalkması lazım”

Taziye yemekleri yüzünden ailelerin yasını tam olarak tutamadığını belirten vatandaşlardan Yunus Süzer;“Taziye yemeklerinin kesinlikle kalkması lazım. Bir çok ailenin maddi durumu iyi değil. Maddi durumu olmayan Taziyesi olan aile yasını tutması gerekirken yemek parasını nasıl verebileceğini düşünüyor. Bu aile yasınımı tutsun yoksa yemek parasını nasıl denkleştirebileyim diye düşünmesimi gereksin. İslam dininde böyle bir uygulama olmadığı halde son 10-15 yılda taziye yemeği diye bir şey ortaya çıktı. Eskiden taziyesi olan aile yasını tutarken gelen misafirlere komşular ve akrabalar yardım ediyordu. Zaten İslam dininde de durum budur. Birçok kişi taziye oldu mu koşarak yemek yemeğe gidiyor ama düşünmüyor taziyesi olan aile bu parayı nasıl denkleştirecek diye. Birçok aile birleşerek bu durumu halledebiliyor ama durumu olmayan aile ise kredi ya da borç alarak o parayı denkleştiriyor. Bazı akrabalar sırf bu maddiyat yüzünden taziyeye dahi gelmiyor.Hayır işlemenin sadece taziye yemeklerinden geçmediğini bilmemiz gerekir. Taziyeler 3 gün gibi kısa bir sürede bitmektedir. Bu kısa zaman diliminde 20-25 bin gibi bir para gitmektedir. Sırf taziye yemeklerine denk gelsin diye ziyaret saatlerini yemek saatlerinde yapan kişiler var. Ne demişler taziyenin kısa olanı makuldür.  Taziye´ye gidip bir Fatiha okumak ve başsağlığı dilemek yeterlidir. Hayır yapmak istiyorsak hayır sadece taziye yemekleri ile sınırlı değildir. Yardıma muhtaç bir ailenin bir aylık mutfak masraflarını karşılamak daha makul ve hayırlı olmaz mı?” Dedi.

BİRÇOK İLÇEDE KALDIRILDI

Taziye sahiplerinin zor durumda kalmaması için bu yıl içinde Van'ın Gevaş ilçesinde, Mardin'in Nusaybin ilçesinde ve birçok bölgede taziye yemekleri kaldırılmış ve vatandaşlar bu kararın destekçisi olmuştu.

Öte yandan Diyarbakır İl Müftü Vekili Nihat Koç, taziye evlerinde verilen yemeklerin vatandaşa yük olmaya başlaması nedeniyle cami müştemilatında bulunan taziye evlerine yemek verilmemesi için yazı gönderdiklerini, din görevlilerini bu konuda bilgilendirdiklerini belirtmişti.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar