Yakup Tartık
Yakup Tartık

Yakup Tartık Yazdı "İslam’da Bilim ve Adanmışlık"

Modern denizcilik dedin mi nedense çoğumuzun aklına ya Portekiz ya da ispanya gelir. Öyle ki bazen modern denizciliğin tamamen bu ülkeler etrafında başladığı ve şekillendiği gerçeğine kapılırız.

15 Nisan 2019 Saat: 11:10
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 523 kez okunmuştur

  Modern denizcilik dedin mi nedense çoğumuzun aklına ya Portekiz ya da ispanya gelir. Öyle ki bazen modern denizciliğin tamamen bu ülkeler etrafında başladığı ve şekillendiği gerçeğine kapılırız. Acaba bize bu bilgileri intibah eden ve kahir eksenimizin çoğunluğunda oluşan bu durumun altında yatan şey ne, nedendir ki çoğumuzda bu mevzuda aynı tahayyüller, aynı ifadeler ve doğru bildiğimiz aynı nüveler vardır? Şimdi bütün bunlara bir açıklık getirmek adına bu naçizane ifadelerimle doğru diye bildiğimiz bazı şeylerin hakikatle olan bağını ve bizde oluşan algının hakikatle olan tasavvurunu ele alıp irdeleyeceğim.

         Hemen hemen büyük bir çoğulumuz eğitim hayatında, bu milletin bir ferdi olduklarını iddia eden '' çağdaş öğretmenlerimizden'' kendi tarihimizin ne kadar değersiz, bir talan, kan ve vahşet tarihi(!) olduğunu, her şeyin Batı'dan geldiğini medeniyetin beşiğinin Batı dünyası olduğunu duyduk ve öyle öğrendik. Halen de buna benzer hadiselerle karşılaşıyor ve gerçek tarihimizi bilmeyişimizden buna cevap veremiyor ve aşağılık duygusuna kapılıyoruz. Denizcilikte de tıpkı diğer bilim dallarında olduğu gibi, burada da aynı algıyla karşılaşıyor ve hakikatten sıyrık temelsiz bir kaç bilgi yığınıyla karşılaşıyoruz. Vasco dö Gama'nın Ümit Burnu'nu ilk geçen olması, Bartolomeo Diaz'ın Macellan Boğazı'nı geçmesi, Kristof Kolomb'un Macellan Boğazı'nı geçerek Amerika kıtasını keşfetmesi ve Amerika kıtasının da içinde olduğu söylenen ilk dünya haritası çizen kişi olması ve daha nice o kadar hakikatsiz bilgi yığını. İşte tüm bu bilgi yığınının hakikatle olan bağıyla debelleşirken batı medeniyetinin, mayasıyla harmanlandığımız İslam  Medeniyetinin bu alandaki bilimi gelişmelerin asıl temellerini atan ve modern denizciliğin kurucusu olduğu hakikati sabote edip  adeta  görmezlikten geldiğini ve  bir düşman hışmıyla bütün bu hakikatleri halının altına süpürürcesine bir yol izlediğini görüyoruz. Müslüman denizcilerin 9. yüzyılda Afrika'nın güneyinden gemilerle geçerek Çin ile ticaret yaptığı ve 15.yüzyıla kadar Hint Okyanusu adeta bir Müslüman gölü olarak kullanıldığı gerçeği aşikar ve bir çok tarihi kaynaklarda açık bir şekilde mevcutken batının bu hakikati göz ardı etmesi sanırım çoğumuzun kafasında soru işareti uyandırmaya yetecektir. Müslüman denizciler 9. asırda Ümit Burnu'ndan Hint okyanusuna açılırken bundan 4-5 asır sonra Vasco dö Gama, Müslüman denizcilerin çizmiş olduğu günümüz çizimiyle hemen hemen aynı olduğu haritalarla ve geliştirilmiş pusulalarla anca Ümit Burnu'nu geçerek Hindistan'a ulaşır. Endülüs, Sicilya ve haçlı seferleri üzerinden Avrupa’ya ulaşan bu coğrafi teçhizat 15. yüzyılda Avrupa’da anca okyanuslara açılma olanağı doğar. Müslümanların çizdiği haritalarla yola çıkarak Ümit Burnu'nu geçen Vasco dö Gama, Fuat Sezgin'in İslam Bilimler Tarihi kitabında Vasco dö Gama'nın bizzat günlüğünde bunu yazdığını ve günlüklerinde bu bilginin mevcut olduğunu belirtmektedir.

          Müslüman ilim adamları bilimin diğer muayyen dallarında olduğu gibi haritacılık alanında da modern tekniklerle büyük mesafeler katletmişler. Müslümanlar denizcilik ilmini 15.yüzyılda çok ileri bir seviyeye taşıdılar. Engin denizlerde koordinat hesaplama usulünü ve bunlara dayanan enlem boylam derecelerini gösteren dünyanın ilk haritalarını çizdiler. Bugüne kadar modern denizciliğin kurucusu Portekizliler diye kabul edilirdi. Ele geçen eski tarihi el yazma kitapların tercüme edilmesiyle modern denizcilik Hint Okyanusu'nda Müslümanlar vasıtasıyla başlamış olduğu ortaya çıkmıştır.19.yüzyılda modern denizciliği ve coğrafi keşifleri Portekizlilere mal eden Avrupalı bir kaç oryantalistin günümüz araştırmalarıyla ne kadar asılsız olduğu ortaya çıkmıştır. Fuat Sezgin bunu İslami bilimler tarihi kitabının 11. cildinde, ''Müslümanların Hint Okyanusu'nda geliştirdikleri çok ileri denizcilik bilimi Portekizlilerden daha önce 15. yüzyıllarda İtalya'ya ulaşmıştı. Müslümanların en azından 1428 yılında Amerika'nın Antil adalarına ulaştıklarını, bunun gidiş ve dönüş yollarını İtalyan'lar iyi biliyor ve bu bilgi 1459 yılında Arapça orijinale dayanarak Portekiz kralı için Fra Mauro yani bir Arap papazın yaptığı haritanın alt tarafında belirtiliyordu. Toscanelli adındaki astronom, İtalyanlara ulaşmış olan bu haritayı 1474 yılında İspanya'ya göndermiş, Okyanus üzerinden Asya'ya ulaşılmasını teşvik etmişti.

       Bu harita 1492 ila 1504 yılları arasında Kristof Kolombus ve ekibinin batıya doğru yaptıkları dört seyahatte kullanılmıştı. Onlar yeni bir kıtaya değil de, Asya'ya ulaştıklarını zannediyorlardı. Müslümanların yaptığı bu haritalardan birini Portekizliler 1551 de Malezya'yı zapt ederken bir gemide ele geçirmişlerdir.'' Dolaysıyla nasıl Bartolomeo Diaz ve Vasco dö Gama Müslümanların haritaları ile Ümit Burnu'na ve Hint Okyanusu'na yöneldilerse, Kolomb ve Portekizli gemiciler ve bu arada Macellan da Amerika'ya, Müslümanlardan ellerine geçirdikleri haritalarla ulaştılar. Bu gerçeği bizzat eski Portekizliler de, İspanyollar da biliyor ve birçok tarihi kaynaklarda bu bilgiler mevcuttur.

        

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yakup Tartık Yazdı "HİZMET Mİ HİMMET Mİ"?2 Nisan 2019 Saat: 11:42
Malumunuz ülke olarak yine bir seçim zamanı, herkesin tek gündemi haline gelmiş. Öyle ki çoğu şey bu zaman aralığında maksadı dışına çıkmış, durumumuzu günden güne anlaşılamaz bir hale getirmiştir. İşte gündemimizi meşgul eden bu durum, akıllara ba
Tüm Yazıları