Genç Haberleri

Yapılanlar ve yapılacaklar tartışıldı

2011 yılının ilk koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.188 kez okunmuştur

Yapılanlar ve yapılacaklar tartışıldı
Yapılanlar ve yapılacaklar tartışıldı

İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü tarafından organize edilen ve yıl içerisinde gerçekleştirilen yatırımların değerlendirildiği İl Koordinasyon Kurulu 2011 Yılı 1.Dönem Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Vali M.Hakan Güvençer Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, 2010 yılında yapılan yatırımlar ve 2011 yılında bölgede hayata geçirilmesi planlanan projeler ile ilgili sunumlar yapıldı. Valilik Toplantı Salonunda yapılan toplantıya, Vali M.Hakan Güvençer, Vali Yardımcısı Alper Çığ, Belediye Başkanı Serdar Atalay, İl Planlama Müdürü Yunus Emre Kırar, ilçe belediye başkanları, kaymakam ve kurum amirleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali M.Hakan Güvençer, 2011 yılı 1.Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısının Bingöl’e hayırlar getirmesini ve Bingöl’ün menfaatine olacak çalışmaların başarıyla tamamlanması temennisinde bulundu.

2011 YILINA BARAJLAR VE GÖLETLER DAMGA VURACAK

Vali Güvençer’in açılış konuşmasından sonra bölgeye yapılan ve yapılması planlanan yatırımlarla ilgili kısa sunumlar yapıldı. Ağırlıklı olarak Devlet Su işleri ve Karayolları Bölge Müdürlüğünün bölgede yaptıkları çalışmaların ele alındığı toplantıda, il merkezi ve ilçelerde yol ağları, taşkın koruma programları, enerji ve sulama projeleri ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu.

“BİNGÖL’DE 22 PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ”

Devlet Su İşleri Bölge Müdür Yardımcısı Sedat Yolga, 2010 yılı içerisinde Bingöl’de 22 projenin hayata geçirildiğini ve projelerin toplam maliyetin 1 milyar 616 milyon 589 bin TL olduğunu söyledi. DSİ’nin bölgeyle ilgili ciddi yatırımlarının olduğunu belirten Sedat Yolga, Bingöl’de inşaatı devam eden Gülbahar barajının 2012 yılında bitirileceğini kaydetti. Kiğı ilçesinde yapımı devam eden Kiğı barajının yüzde 53 oranında tamamlandığına dikkat çeken Yolga, her yıl 250 milyon TL civarında ödeneğin ayrıldığını ve 2011 yılı içinde 200 milyon TL ödenek tekliflerinin olduğunu vurguladı. Yolga, kaya dolgu olarak yapılan Kiğı barajının enerji amaçlı olduğunu ve bölgeye ciddi ekonomik girdilerinin olacağını savundu.

“2010 YILINDA 8 ADET TAŞKIN KORUMA YAPILDI”

Bingöl’de 2010 yılı içerisinde 8 adet taşkın koruma projesinin gerçekleştiğini belirten Yolga, söz konusu projelerden 6 tanesinin bittiğini ve 2 projenin de bitme aşamasında olduğunu söyledi. Yolga, “ 2010 yılında Merkez Çayboyu, Gümüşlü, Kaleönü Mahallesi Emirhan Deresi, Kadran Köyü, Genç İlçesi Küpar Mahallesi ve Sancak’ta taşkın koruma programları uygulandı. Genel Müdürlüğümüzün Bingöl ile ilgili önemli bir projesi var. Projenin adıda  Bin Günde Bingöl projesidir. Bu proje sayesinde Bingöl’de sulama ilgili ciddi mesafe kat edileceğine inanıyoruz. Bunun yanı sıra 2011 yılında Bingöl’de yine 8 adet taşkın koruma teklifimiz var. Son olarak koordinasyon ile ilgili olduğu için bir talebimiz olacak. Bölge müdürlüğü olarak Bingöl Ovasına 65 bin dekarlık alanı sulayabilecek bir kapasite imkânı verilmiş. Fakat 65 bin dekardan sadece 500–600 dekarlık alan sulanıyor. Bingöl’de bu anlamda sulama kültürünün aşılanması ve çiftçinin eğitilmesi için İl Tarım Müdürlüğüne çok iş düşüyor. Sabit sulama alanları oluşturulmalı ve çiftçiye sulamanın önemi anlatılmalıdır.”diye konuştu.

“ÇAPAKÇUR VADİSİNDE KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMASINA BAŞLANDI”

Yolga’nın konuşmasına binaen söz alan Belediye Başkanı Serdar Atalay, Devlet Su İşleri’nin Çapakçur Vadisinin ıslahı konusunda yürüttüğü çalışmaların hangi aşamada olduğunu sordu.

Belediye tarafından kamulaştırılması planlanan 15 bin metre kare alan için çalışmaların devam ettiğini belirten Serdar Atalay, Bahse konu alanda değer tespitlerinin yapıldığını ve Mart 2011 tarihinde bitirmeyi planladıklarını söyledi. Atalay, Devlet Su İşlerinin projeyle ilgili yürüttüğü çalışmanın hangi aşamada olduğunu ve bununla ilgili cevap beklediklerini kaydetti. Atalay’ın sorusu üzerine tekrar söz alan DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Yonga, Kamulaştırma çalışmasının bitirilmesi durumunda yazılı olarak bölge müdürlüğüne bilgi verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda ayrıca Karayolları 8.Bölge Müdürü Yasin Altınyuva ve bazı kurum amirleri yaptıkları çalışmalarla ilgili sunum yaptılar.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız