Genç Haberleri

YAZ GELDİ DONDURMA SATIŞLARI ARTTI

Genç’te yaşanan sıcaklıklar, kimileri rahatsız ederken kimilerinin de yüzünü güldürdü. Yüzü gülenlerin arasında dondurma satışı yapan esnaflar. Yaz mevsiminin vazgeçilmez olan dondurmaya bugünlerde rağbet arttı.

16 Haziran 2019 Saat: 11:09
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 559 kez okunmuştur

YAZ GELDİ DONDURMA SATIŞLARI ARTTI
YAZ GELDİ DONDURMA SATIŞLARI ARTTI

Genç’te yaşanan sıcaklıklar, kimileri rahatsız ederken kimilerinin de yüzünü güldürdü. Yüzü gülenlerin arasında dondurma satışı yapan esnaflar. Dondurma satan esnaflar, bugünlerde artan hava sıcaklığı ile işlerinde artışın olduğunu söylediler. Dondurma satıcısı Şaban Ortak, sıcak havaların artmasının işlerine yaradığını ifade etti. Sıcaklığın artmasıyla vatandaşların serinlemek için ilk önce dondurmayı tercih ettiğini belirten dondurma satıcıları günde ortalama 10-15 kilo dondurma satışı yaptığını dile getirdi. Yaz mevsiminin vazgeçilmezleri arasından olan dondurmaya bu yıl da çok fazla rağbet olacağını tahmin ettiğini ifade eden Şaban Ortak: “Herkes sıcak havalardan şikâyetçi, ama biz memnunuz. Sıcakların artması bizim işimize yarıyor. Gün geçtikçe bizim dondurma satışlarımız artıyor. Bundan birkaç gün öncesine kadar günde ortalama 2-3 kilo dondurma satarken sıcaklıkların birden artmasıyla birlikte, şu an günde ortalama 10 ila 15 kilo arasında dondurma satıyorum. Sıcaklıkların artması bir tek bizim işimize yaradı diyebilirim. Çünkü kış ayı boyunca satılamayan dondurma, yazın sıcaklıklar bastırdığı zaman vatandaşlar çok fazla tercih ediyor. Bu nedenle bizde yaz olunca bu işi yapıyoruz. 2-3 aylığına da olsa iyi bir para kazanıyoruz. Sıcaklardan bunalan vatandaşların hemen hepsi ilk tercih ettikleri yiyecek dondurma oluyor. Bu nedenle biz burada vatandaşlara dondurma yetiştirmeye çalışıyoruz. Keşke her zaman yaz olsaydı da bizde her zaman buradan para kazanabilseydik. Yazın sıcaklıkların bastırmasıyla birlikte bizim de kıymetimiz biliniyor, hele ramazan ayında burada akşamları dondurma tezgâhının önünde kuyruk oluyordu.  Allah´a şükürler olsun işlerimiz bugünlerde gayet iyi” dedi.

“Her Fırsatta Dondurma Tüketiyoruz”

Yazın her fırsatta dondurma tükettiğini kaydeden vatandaşlar ise, yazın dondurma tüketimini çok özlediğini söylediler.  Vatandaşlar: “Genç’te ramazan ayında havalar bundan önce normaldi ama birden bire, sıcaklar bastırınca bizde sıcaklıklardan kurtulmak için her yolu dener hale geldik. Sıcaklıklardan kurtulmanın ve serinlemenin en iyi ilacı bana göre dondurma. Dondurma tükettiğimiz zaman vücudumuz serinliyor. Bu nedenle her fırsatta dondurma alıp yiyoruz. Dışarı çıktığımız zaman ise, akşam veya sabah hiç fark etmez bulduğumuz her fırsatta dondurma alıyoruz. Çünkü çok güzel bir yiyecek, hele yaz için, yazın sıcağı için bulunmaz bir nimet” ifadelerine yer verdiler.

UZMANLAR "DONDURMA YAZ-KIŞ TÜKETİLEBİLİR"

Dondurma tüketimiyle ilgili doğru bilinen yanlışlara dikkat çeken uzmanlar, sütlü bir tatlı olan dondurmanın sadece yaz aylarında değil, kışın da tüketilmesini tavsiye ediyor.

Uzmanlar süt tüketiminde olduğu gibi dondurma tüketiminde de Türkiye'nin çok gerilerde olduğuna dikkat çekerek, dondurmanın yaz kış tüketilebilecek bir ürün olduğunu söyledi. Dünyada dondurma tüketiminde Yeni Zelanda ve ABD’nin ilk sırada yer aldığını hatırlatan Uzmanlar, kişi başına düşen dondurma tüketiminin bu ülkelerde 25 litreyi bulduğunu belirtti.

Başka ülkelerde 25 litre, Türkiye’de ise sadece 4 litre tüketiliyor

Soğuk iklimin hâkim olduğu Kuzey Avrupa ülkelerinde bile dondurma tüketiminin 20 litreye kadar çıkabildiğini dile getiren Uzmanlar, Türkiye'de ise yıllık kişi başı sadece 4 litre dondurma tüketildiğini ifade ettiler.

Uzmanlar: “Ülkemizde yıllık dondurma tüketimi kişi başı daha yeni 4 litre oldu. Oda 2000 yılına kadar kişi başı yıllık tüketim 1 litre civarında iken son yıllarda tüketimde artma var. Tabi bunun nedeni reklamlar, çeşitli tatlarda değişik çeşnilerle dondurmaların üretilmesi. Dondurma tüketimi tabi ki yazın daha fazla oluyor. Nedeni de hava sıcak. İnsanlar ferahlama ihtiyacı duyuyor. Sonbahar ve kış aylarında bu 4 litrenin ancak yüzde 5’i yüze 10’u tüketiliyor. Oysaki dondurma yaz kış yenecek bir ürün. Kışın dondurma tüketilmemesinin nedeni de aileler. Kışın çocuklarına dondurma yedirmez. Dondurma almaz anne babalar. Derler ki; hasta olursun.”

“Dondurma tüketimi giderek artıyor”

Dondurmanın soğuk su bile içemeyen çok hassas kişiler hariç herkes tarafından kış aylarında da hasta olmadan tüketilebileceğine değinen Uzmanlar, “Sağlıklı koşullarda üretilmiş dondurma insanı kış aylarında hasta etmez. Tabi ekmek gibi parça parça yememek koşuluyla. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki dondurma boğazdan geçerken su sıcaklığında 17 derece oluyor. Mideye inene kadar da 36 dereceyi buluyor. Yani soğukluğun getirdiği bir zarar yok.  Çok hassas bünyeler hariç. Neden dondurma yiyenler genellikle hasta olur? Bademcikleri şişer? Dondurma ilk olarak ağzımızda çözülür. Çözüldüğü zamanda mideye gitmeden öncede ilk yapıştığı yerler bademcikler. Boğaz mukozası. O hasta yaparsa yapar. Dondurma bir kere pastörize sütten üretilecek. Üretimin her aşamasında paketleme, satış, dağıtımda, tüketiciye ulaşana kadar hijyenik koşullarda olacak. Bu durumlarda rahatlıkla her ay tüketebilirsiniz, bunun yazı kışı yok.” diye belirttiler. Haber: Serkan Davran

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar