Genç Haberleri

Yıkık evin figüranı Yaşar ağabey

Bazen insanlar öldükten sonra efsaneleşir bazen de yaşarken efsane olurlar. Küçük ama içinde kocaman bir dünya taşıyan Genç ilçesinin de yaşayan efsanesi o.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.466 kez okunmuştur

Yıkık evin figüranı Yaşar ağabey
Yıkık evin figüranı Yaşar ağabey

Hani derler ya "Güneşi görmek için göğe, yaşayan efsaneyi görmek için Yaşar Ağabey`e bakacaksın". İşte o yaşayan efsane, sevgi abidesi Yaşar Kara’nın kendi ağzından uzun ve bir o kadar da dolu dolu geçen yaşam serüveni.
1959 yılında Genç ilçesinde doğan Yaşar Kara: ‘‘ 6 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğuyum. İlk ve orta öğretimimi Genç’te tamamladım. Babam memurdu rahat bir yaşantımız vardı ta ki babam cezaevine girinceye kadar. İşte benim için hayat o zaman başlamıştı daha bıyıklarım terlemeden hayatın zorluklarına karşı göğüs germeye başlamıştım. Evin en büyük çocuğu ben olduğum için aileme bakmakla yükümlüydüm’’.
AYAKKABI BOYACILIĞINDAN ÖĞRETMENLİĞE
Küçük yaşta ailesine bakmak zorunda kalan yaşar ağabey ilk mesleğinin ayakkabı boyacılığı olduğunu söyledi. Kara, ‘‘Ayakkabı boyacılığından sonra müziğe merak salmıştım ve 2 yıl boyunca müzisyenlik yaptım. Çok zeki ve atik biriydim. Her mesleğe akıl sarabiliyordum. Müzisyenlikten sonra bisikletçilik işine girdim ve bisiklet tamiri yapmaya başladım. Bisiklet tamiri yaparken aynı zaman da Genç’e Langırt sporunu getirdim. Tamı tamına 15 senemi bu işe adadım. Daha sonra öğretmenliğe başladım. Lise mezunuydum, bizim zamanımızda lise tahsili olanlar çok azdı. Öğretmenlik yapabiliyorduk biz. 1992 yılında Genç’e terör nedeniyle batılı öğretmenler gelmiyordu. Çocuklarımız öğretmensiz kalmasın diye vekil öğretmenliğe başladım. Genç’in Koçsırtı Köyü’nde 2 yıl vekil öğretmenlik yaptım. Şimdi ise Genç’te ekmek teknemle şehir içi taksicilik yapıyorum.’’ Dedi.
SPORA DA GÖNÜL VERMİŞTİ
Langırt sporunu Genç’e getirerek spora olan ilgimi göstermiştim diyen Kara: ‘‘ ilçede bir de spor takımı kurdum. Şekerspor adında ilçemizdeki gençlerden kurulu bir takım kurdum. Bu takımla turnuvalarda mücadele verdik. İmkânlarım olsaydı bu takımla amatör lige de girip orda da mücadele ederdim.’’
İŞTE YAŞAR AĞABEY’İN VECİZELERİNDEN BAZILARI
- Nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilme
- Hayat buysa üstü kalsın
- Şerif itara birinci fıtesıt şu, tek mara kıcıx gen wa cigeryın bı xel. ( şerif buradan birinci ftesle git bazıları bizden nefret ediyor ciğerleri erisin) bu cümlesi tüm Genç halkının diline pelesenk olmuştu.
- Ben kentlere yabancıyım gülüm, yıllara sığmayan özlemlerim var, ben yıkık evin figüranı, ben marazdar, ben zaza kentli Yaşar.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız