Genç Haberleri

Yüksek gerilim altında hayat mücadelesi

Yaklaşık 30 senedir yüksek gerilim altında hayat mücadelesi veren Sürekli Köyü sakinlerinden Nazlıer ailesi, ölümle karşı karşıya olduklarını belirttiler.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.737 kez okunmuştur

Yüksek gerilim altında hayat mücadelesi
Yüksek gerilim altında hayat mücadelesi

Sürekli Köyü’nün elektriğini dağıtan trafonun evlerinin hemen dibinde olduğunu söyleyen Mehmet Nazlıer: ‘‘ Bu devirde insan hayatına verilen önemin bu denli az olması bizi şaşırtıyor. Yıllardır yüksek gerilimin altında yaşıyoruz. Yüksek gerilim kabloları evimizin hemen üstünden geçiyor. Hatta damımızın üstü sayılmayacak bir yükseklikten geçiyor. Damda gezerken kafamızı eğiyoruz. Her an kablolara çarpar da ölürüz korkusuyla yaşıyoruz resmen.’’
HER YIL BEYAZ EŞYA DEĞİŞTİRİYORUZ
Elektrik kesintileri zaten vazgeçilmez sorunlarımızdan biri diyen Nazlıer, ‘‘ Elektrik her gittiğinde ilk işimiz gidip beyaz eşyamızın fişini çekmek oluyor. Çünkü yüksek voltajda gelen elektrik ilk bizi etkiliyor. Her sene illaki beyaz eşyalarımızdan bir kaçının motoru yanıyor. Ve her yıl beyaz eşya değiştiriyoruz. Trafodan gelen yüksek voltaj bizim evi daha çok etkiliyor. Köyün her tarafında müsait yer olmasına rağmen evimizin dibine trafo konulmuş. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.’’ Dedi.
EVİMİZDE TADİLAT BİLE YAPAMIYORUZ
Nazlıer, ‘‘Yıllardır evimizi yapmak istiyoruz ama bu trafo hep sebep olarak karşımıza çıkıyor. Ev yapmayı da geçelim evimizde tadilat bile yapamıyoruz. Yıllardır dilekçe veriyoruz fakat hiçbir şekilde bir açıklama yapılmıyor. Bizi kale alıp dilekçelerimize cevap bile verilmiyor. Ölüm gelmeden kaldırılmayacak mı bu trafo? Her sene yetkililerden bir çözüm istiyoruz fakat biz çözüm isterken Genç TEDAŞ Müdürlüğü dilekçelerimizi Bingöl Müdürlüğü’ne bile göndermiyor.’’ Şeklinde tepkilerini dile getirdi.
TRAFO DİREĞİ DÜŞMEK ÜZERE
Her an tepemize düşecekmiş gibi emanet bir şekilde duran trafo direğine bir an önce çözüm bulunmalı diyen Nazlıer: ‘‘Trafo direğinin altı görünüyor. Şiddetli rüzgar estiği zaman direk beşik gibi sallanıyor bazen çok şiddetli sallanınca evi boşaltıyoruz. Tonlarca ağırlıktaki direğin evimizin tepesine düşmesi içten bile değil. Bazen trafo patlıyor kendimizi dışarı atıyoruz hemen. Her an bir yangınla da karşı karşıyayız. Yetkililerin bu duruma kulak asmamasında belli ki canımıza kasıtları var.’’

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız